CHP’de Gölbucaklı depremi: İL YÖNETİMİ TOPLUCA İSTİFA ETTİ

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın görevden alınması üzerine olağanüstü toplanan CHP Bartın İl Yönetim Kurulu topluca yönetimden istifa kararı aldı.
Bu haber 2018-11-29 16:40:38 eklenmiş ve 495 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, düzenlediği basın toplantısı ile istifa kararlarını açıklarken, Bartın CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu ve kendileri ile diyaloğa geçmediklerinden dolayı Genel Merkez yönetimine sitem etti. “Biz bu parti için çok çalıştık, bundan sonra da çalışacağız” mesajı veren Erkan, Gölbucaklı’ya yapılanı ‘haksızlık’ olarak nitelendirirken, siyaseten yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadığını ifade ettiği Milletvekili Bankoğlu başta olmak üzere örgütün emeğini görmezden gelenleri de Allah’a havale etti. Erkan, “İlahi adalet inşallah yerini bulacaktır” dedi.

 

Yönetim Kurulu toplandı istifa kararı aldı

 

CHP Bartın sular kolay kolay durulacak gibi görünmüyor. Merkez İlçe Başkanı Gölbucaklı’nın 27 kasım itibariyle görevden alındığına dair mail ile başlayan kriz, CHP İl Yönetim Kurulu’nun olağanüstü toplanması ile farklı bir boyut kazandı. Toplantıda, Gölbucaklı’ya yapılanı kendilerine yapılmış şekilde algılayarak birlik görüntüsü veren İl Yönetimi, yönetimdeki görevlerinden toplu istifa kararı aldı.

 

 

Duygu dolu anlar yaşandı

 

Bunun üzerine alınan karar, İl Başkanı İlknur Erkan tarafından düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Neredeyse tüm Yönetim Kurulu üyelerinin tam kadro hazır bulunduğu açıklama sırasında başta Erkan olmak üzere pek çok CHP’linin duygulandığı gözlendi.

İl Başkanlığı’na 7 Ocak 2018 tarihinde seçildiğini ve o tarihten bu yana layıkıyla bu görevi sürdürmeye çalıştığını belirten Erkan, “Kendi işlerimizden arta kalan kısımlarında da hep birlikte partimizi bir yerlere getirebilmek için burada çalıştık. Bu arada beni hiç yalnız bırakmayan Hacı Gölbucaklı arkadaşımıza yapılan ve kendisi ile birlikte Merkez İlçe teşkilatımızın görevden alınması beni son derece üzdü” dedi. Zaman zaman sesi titrediği hissedilen Erkan, basın toplantısında şunları dile getirdi:

 

“Bana sorulmadı”


“Bana hiç sorulmadan böyle bir şey yapıldığı için çok üzüldüm. Bu bana önceden sorulabilirdi. Ben de Hacı Başkana neden bu şekilde senin hakkında bu şikayetler var’ diye sorardım. Eğer bize yönetimimize bir yazı gelseydi. Disiplin Kurulu olarak bunu değerlendirir gerekeni yapardık. Ama bakıyorsunuz, Disiplin Kurulu’na gelen hiçbir bilgi ya da belge yok. Bana verilmiş hiçbir belge yok. Hiçbir itiraz olmadan görevden alınması beni son derece üzdü. Sadece beni değil 16 kişilik tüm İl Yönetim Kurulu arkadaşlarımı da üzdü. Bu yüzden bu şekilde ben de sizlerle bu basın toplantısını yaparak duygularımı paylaşmak istedim.

 

 

Cumhuriyet Bayramı’nda sürtüşmüşler

 

Yıllardır partisi için değişik görevlerde bir nefer olarak çalışmış bir kişi olan Sayın Hacı Gölbucaklı ile ilgili partimiz il başkanlığına iletilmiş herhangi bir şikâyet dilekçesi bulunmamasına rağmen yapılan bu eylemin nedeni anlaşılamamıştır. Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı’nda Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu ile basit bir sürtüşmesi olduğu duydum.

 

“‘Seni de görevden alırım’ dedi”

 

Kendisi 29 Ekim Akşamı bana telefon etti. 29 Ekim akşamı eczaneler tatil yapıyor. Ben de eczacı olduğum ve bunu fırsat bilerek 3 günlük bir tatil için İstanbul’da gideceğimi söyledim. Vekaleti de Hacı Gölbucaklı’ya bıraktım. Organizasyon işlerini görüştük. Yapılacak işleri de anlattım. Kendisi de gerekeni layıkıyla yapmış. Fakat 29 Ekim 2018 tarihinde saat 21.30-22.00 civarında Sayın Aysu Bankoğlu bana telefon etti. Hacı Gölbucaklı’nın vekaletini benim mi verdiğimi sordu. ‘Evet, ben verdim’ dedim. ‘Onu görevden alacaksın’ dedi. ‘Hayırdır vekilim aranızda bir şey mi geçti’ dedim. ‘Sen ne olduğunu biliyorsun. Hacı Gölbucaklı için söylenenleri de biliyorsun, partide olanları da biliyorsun. ‘İlçe Başkanını derhal görevden al. Almaz ve benim ile savaşmak istersen ili de yönetimden aldırırım’ dedi.

 

Siyasi nezakete aykırı telefon görüşmesi

 

Bu konuşma siyasi nezaket kurallarının dışında olmasına rağmen Sayın Vekilin siyasetteki yeniliğini düşünerek, İstanbul’da olduğumu gelince görüşeceğimizi belirttim. Vekil olduğu günden beri her türlü davetimize rağmen partiye gelmediği için kendisi ile yüz yüze konuşma fırsatı da bulamadım. İstanbul’dan döner dönmez arkadaşlarıma sordum. ‘Ne oldu da ben böyle bir telefon aldım?’ diye kendisine sordum. Kendisi de bana hiçbir olumsuzluk olmadığını, gayet güzel bir şekilde tören yaptıklarını, sonunda da andımızı okutturduğunu ve herkese teşekkür ettiğini söyledi. Yalnız belediye ile ufak bir sürtüşmeleri olmuş, kapalı yolun bariyerlerini açmadıkları için arabamız geçememiş. Öyle olunca da Hacı Başkan, ‘Birilerine kapak olsun’ gibilerinden bir laf etmiş. Sayın Vekil herhalde bunu kendi üzerine alındı. Öyle olunca kendisi biraz sinirlenmiş. Ben de kendisine gerekenin yapılacağını söyledim. Ancak geldiğimde görevden almayı gerektiren bir durumun olmadığını görünce herhangi bir girişimde de bulunmadım. Çünkü yaptırım konusunda bir yazılı başvuru da yoktu. Ortada büyütülecek bir durumda…

 

 

“Kınıyorum”

 

Gelinen bu durumda Genel Merkez’in, Vekilin beyanına dayanarak İlçe Başkanımızı görevden aldığını düşünmekteyim. Hiçbir siyasi tecrübeye sahip olmayan bir vekilin sözü ile senelerce partisine hizmeti olanların hiç araştırılıp soruşturulmadan görevden alınmasını şiddetle kınıyorum. Vekilimizin şimdi bulunduğu makama İl ve İlçe yönetimlerinin özverili çalışması sayesinde geldiğini anımsat isterim. Sürekli olarak liyakatten bahseden ve tüm konuşmalarında gerek Genel Başkan ve gerekse Basın Sözcüsü tarafından sıkça kullanılan bu kelimenin partimiz içinde gerçek anlamının bulunmadığını gösteren yöneticilerin örgütlere yönelik anti demokratik yaptırımlarını da kınıyorum.

 

Genel Merkez birkaç kişinin idaresinde

 

Anlaşılan şudur ki; Genel Merkezimiz, birkaç kişinin idaresinde, örgütün kişilerin arkasında değerlendirildiği bir düşünce yapısına sahip görüntüye bürünmüştür. Şu asla unutulmamalıdır ki örgütler olmazsa genel merkez olamaz. Kendi başınıza yürüyeceğiniz bu yolda sizlere hayırlı yolculuklar diliyor ve bu şekildeki bir zihniyetle birlikte çalışmayı reddediyor, İl Başkanlığı görevimden Yönetim Kurulu arkadaşlarımla birlikte topluca istifa ettiğimizi bildiriyorum.

 

İlahi adalet istedi

 

Erkan’ın bu sözleri salonda bulunanlar tarafından alkışlandı. Erkan daha sonra bir kez daha söz aldı ve Yönetimdeki tüm arkadaşlarına özellikle de Kadın Kolları’ndaki arkadaşlarına ve seçimlerde CHP adına hiçbir menfaat beklentisi olmadan canla başla çalışanlara bir kez daha teşekkür etti. Erkan, “Onların sayesinde bir yerlere gelenleri de eğer bugün gelinen durumda eğer payları varsa onları da şiddetle bir kez daha kınadığımı söylemek istiyorum. Çünkü onların emeğini kimse ödeyemez. İlahi adalet inşallah yerini bulacaktır. Biz bu örgütü biraraya getirmek ve birarada tutmak için çok çaba sarf ettik. Eğer bizden daha iyisini yapabilecekler ise buyursunlar yapsınlar biz de alkışlayalım.”

 

“Seçimde şansımız kalmadı”

 

Erkan, bir gazetecinin yaşanan bu gelişmeler sonrasında CHP’nin Belediye Başkanlığı için Bartın’da şansının kalıp kalmadığını sorması üzerine şunları söyledi:
“Bence kalmadı. Bunu örgütlerden sorumlu Oğuz Bey’e de sordum. ‘Siz ne yapmak istiyorsunuz. Bir seçim öncesi bana sorulmadan bir örgütü görevden almak nedir dedim’. Bana cevap veremedi. Neden maden merkez ilçe başkanı suçluysa örgütün ne suçu vardı diye sorduğumda ona da cevap veremedi. ‘Siyasi olarak bu şekilde yapılması gerekiyormuş’ dedi. Bundan sonra CHP’nin Belediye Başkan Adayının Bartın’da seçilme gibi bir şansı olamaz. Bunu Genel Merkez’e de bildirdim. Çünkü örgüt kalmadı.” 

 

“Rıza Başkanı da bitirdiler”

 

Hacı Gölbucaklı’nın görevden alınmasının ve kendileri ile Bankoğlu arasında yaşananlar bağlamında Genel Merkez’in kendilerine danışmadan böyle bir karar almasının Muharrem İnce’ye olan sempatileri ve diyalogları nedeniyle olup olamayacağı yönündeki soruyu yanıtlarken de İlknur Erkan, “Muharrem İnce ile diyalog halinde oldukları için olabilir mi sorusuna ise Erkan, “Olabilir. Rıza başkan (eski Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya) ile çok diyaloğumuz oldu. Benim siyasi hayatım Rıza başkanla başladı. Ben onun sayesinde buralara geldim. Bunu inkar etmem, edemem. Onu da bitirdiler.”

 

“Benimkisi sevda”

 

İstifa kararı almasalardı kendilerine bu yönde bir baskı gelmesini bekleyip beklemedikleri yönündeki bir başka soru üzerine ise Erkan, “Öyle bir durumda bize de istifa baskısı geleceğini zannediyorum. Beni de bu koltukta bırakmayacaklarını düşünüyorum. Ben bunu önlemek için kendi irademle istifa etmeyi uygun buldum. Şimdiye kadar partiyle bir yere gelmedim. Kariyerim belli, mesleğim belli. Benimkisi sevda” dedi.

 

Bir soru üzerine CHP’deki Belediye Meclisi üyeliğinden istifa etmediğini, oraya kendisini halkın seçtiğini belirtirken, sadece İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğini önemle vurgulayan Erkan, başka bir soru üzerine de ne kendisinin, ne de diğer Yönetim kurulu’ndan istifa eden diğer arkadaşlarının başka bir partiye geçmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. Erkan, “Hepsi CHP’ye gönül vermiş kişiler. Zannetmiyorum ki başka partiye gitsinler”  dedi.

 

 

“Emeklerimizi çalanları halka havale ediyoruz”

 

CHP Bartın İl Saymanı Hüdaverdi Duygu da, ilk defa basın mensuplarının karşısınaa çıktığını belirtirken, “Biz partiliyiz ve öyle de kalacağız” derken, söyleyeceklerinin örgütünün ortak kararı olduğunun bilinciyle dinlenmesi ve anlaşılması gerektiğini söyledi. Duygu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Örgütün hiçe sayıldığı bir ortamda çalışma imkanı kalmamıştır. Örgüt olarak gelen örgüt olarak gider sözünden hareketle görevimizden topluca istifa ettik. Bırakılan borçların ödenmesinin ve örgütün itibarının üst seviyeye çıkartılmasının karşılığı bu olmamalıydı. Tüm tanıkları dinleyip rapor düzenleyenler, hiçbir zaman bizleri aramamış ve dinlememişlerdir. Ceza verirken savunma almalıydınız. CHP’yi ve MYK’sını bu konuda esefle kınıyorum. Emeklerimizi çalan ve çaldıranları halkımıza havale ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu İlknur Erkan Hacı Gölbucaklı istifa
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım