Gözyaşlarıyla helallik istedi

CHP Genel Merkezi tarafından görevinden alınan Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, gözyaşlarıyla veda ederken, tüm çalışma arkadaşlarından helallik istedi.
Bu haber 2018-11-28 15:51:06 eklenmiş ve 654 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Görevde kaldığı 4 yıl boyunca CHP’nin Bartın’da başarılı olabilmesi için mücadele verdiklerini anımsatan Gölbucaklı’nın eleştirilerinin odağında CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu vardı. Ancak Gölbucaklı, “Sayın vekilimiz bugün gelsin yine bize yakışan nezaketle kendisini karşılar ve çalışırız” diyerek sevdasının kişilere değil partiye ve onun değerlerine olduğunu gözler önüne serdi. Kendisiyle birlikte tüm Merkez İlçe Yönetimi’nin görevden alınmasına bir anlam veremediğini de sözlerine ekleyen Gölbucaklı, karara itiraz etmeyeceğini, bundan sonra da kendisine verilecek her görevi CHP çatısı altında layıkıyla yerine getirme gayreti içerisinde olacağını söyledi.

 

Kararı mail ile öğrendi

 

CHP Bartın Merkez İlçe Yönetimi, 27 Kasım Salı günü akşam saatlerinde parti genel merkezinden gönderilen bir mail ile görevden alındı. Sözkonusu karar, Merkez İlçe Yönetimi ile bundan önceki İl Yönetimi ve mevcut CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu ile olan kan uyuşmazlığı nedeniyle bekleniyor gibi görünse de İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın yanı sıra tüm Merkez İlçe Yönetimi’nin görevden alınması şeklinde tezahür edince yansıması da bir o kadar büyük oldu. Kararın duyurulması üzerine Gölbucaklı’ya başta sosyal medya olmak üzere pek çok vasıtayla destek mesajları iletilmeye başlandı. Gölbucaklı da konuya ilişkin değerlendirmesini düzenleyeceği basın toplantısında yapacağını bildirdi.

 

 

Gölbucaklı: “CHP için çalışmaya devam edeceğiz”

 

Bunun üzerine dün sabah saatlerinde CHP İl Başkanlığı’nda bazı Merkez İlçe yöneticileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Gölbucaklı, hem yönetimiyle hem de basın mensuplarıyla duygusal bir şekilde vedalaştı. Görevden alınma rararını mail aracılığıyla öğrenmenin şaşkınlığını yaşadığını ifade eden Gölbucaklı, gelen yazıda, “Partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket eden Bartın il merkez ilçe başkanı Hacı Gölbucaklı ilçe yönetim kurulu üyelerinin, CHP tüzüğünün 25. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca, gizli oyla ve oy birliğince görevden alınmasına merkez yönetim kurulunun 26 Kasım toplantısında karar verilmiştir” denildiğini söyledi.

Gölbucaklı, zaman zaman gözlerinin dolduğu, zaman zaman da sesinin titrediği basın toplantısında şunları söyledi:
“Bizler 4 yıl oldu buraya geleli. 4 yılda çok mücadele ettik. Önceki vekilimiz Rıza Yalçınkaya ile beraber ve son seçilen milletvekilimiz Aysu Bankoğlu’nun seçilmesi için çok mücadele ettik. Yaptımız emekler, harcadığımız zaman evimize harcadığımızdan daha fazla. Cumhuriyet Halk Partisi bizim için her zaman önde gelmiştir. Gerek Bartın için, gerek Türkiye için yine de bizler patimizin her kademesinde göreve devam edeceğiz.

 

“Bunu yapanları kınıyorum”

 

Burada bu kadar çalışkan bir yönetimin neden görevden alındığını hala çözmüş değiliz. Hadi beni görevden aldınız, bu yönetim kurulunu neden görevden aldınız? Biz yine partimizin askeriyiz. Partimizin emektarıyız. Bu güne kadar 4 yıldır 12 tane seçim geçirdik. Bu 12 seçimin 10 tanesinde galibiyet almış bir yönetim vardı. Bu yönetim birilerinin kişisel ikballeri uğruna görevden alınmıştır. Bunu yapanları kınıyorum”

 

 

Karara itiraz etmeyecek

 

Bir soru üzerine Genel Merkezi’n tebliğ edilen kararın itiraz etmeyeceğini belirten Gölbucaklı, “Bu karar, MYK’dan çıkmış bir karardır. İtirazımızın sonuçsuz kalacağına inanıyorum” dedi. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte partililerin Ankara’dan İstanbul’a kadar 400 km yürüdüğünü ve bu yürüyüşün amacının “hak, hukuk, adalet” olduğunu anımsatan Hacı Gölbucaklı, yürüyüşe kendisinin de değişik etaplarında katıldığını ve yürüdüğünü vurgularken, “Bu hak, hukuk, adalet elbet bir gün kendiliğinden yerini bulacaktır” diye konuştu.

 

“Disiplin suçu işlendi muhatap almadık”

 

Daha önceden mevcut Milletvekili ile İl Yönetimi ve eski il yönetimi ile Merkez İlçe yönetimi arasında var olduğu ifade edilen uyuşmazlıkların görevden alma kararında etkili olup olmadığı yönünde bir başka soru üzerine ise Gölbucaklı, şunları söyledi:
“İl ve ilçe yönetimi arasında hiçbir uyuşmazlık söz konusu değil. Maalesef bugüne kadar yapılan yanlışların başında şu var. Kongrelerde kaybedenler kenara çekildiler, kongrelerde ortaya çıktılar. Basında ve sosyal medyada da olmak üzere aslı astarı olmayan yönetimi çok ağır bir dille eleştirdiler. Aslında bu bir disiplin suçudur. Biz bunları dikkate almadık. Muhatap da almadık. Bu bir parti suçudur. Maalesef kongrelerde dışarıda kalan insanlar bizim aleyhimizde propagandalar yapmaya başladılar.

 

“Milletvekilimiz seçimde örgütle çalışmadı”

 

Genel seçimlerde Milletvekilimiz bizlerle, örgütlerle çalışmadı. Kendi ekiplerini kurdu öyle çalıştı. Bizlerde kendi ekibimizi kurduk. Yine köy köy, mahalle mahalle çalıştık. Hem Milletvekili çıkarmak için hem de Muharrem İnce için ikisi içinde çalıştık. Tabi bu Milletvekilimize yanlış aktarıldı ya da kendisi yanlış gördü. Bizim Milletvekilimiz için çalışmadığımız ya da sadece Muharrem İnce için çalıştığımız ifade edildi ve burada bir ikilem doğdu.

 

Bankoğlu partiye sadece 2 kez gitmiş!

 

Sn. Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu seçimden sonra partimize sadece iki defa gelmiştir. Biz bunu defalarca gündeme getirdik. Halkın arasında da bize bu konuda çok büyük tepkiler vardı. Biz bu açığı kapatmaya uğraşıyorduk. Kendisini de partiye defalarca davet ettik. Hele ki bu seçim arifesinde partiye gelmesi konusunda, aday seçimi konusunda kendisine davetlerde bulunuldu. Sadece Kurban Bayramı bayramlaşmasına geldi Milletvekilimiz partiye. Bir de Genel Başkan Yardımcımızın ziyareti sırasında geldi. Onun haricinde tabi Milletvekilimizin bu işte kendine göre bir ekip kurma çabaları var diye tahmin ediyorum. Diyecek bir şey yok. Gelen arkadaşlarımızda bizim gibi çalışırlar diye düşünüyorum.

 

“Parti içi demokrasi ne kadar yürüyor?”

 

Gölbucaklı, basın mensuplarının yeril seçimlerin yakınlığını anımsatarak görevden alma kararını zamanlama açısından nasıl değerlendirdiğini ve bunun Bartın’daki CHP seçmeninde bir tedirginliğe neden olup olmayacağı yönündeki bir başka soru üzerine ise şöyle konuştu:

“Zamanlama kötü, olumsuzluk oluşturacaktır ve oluşturdu. Bu konuda dün akşamdan beri hem Genel Merkezi hem de bu işe sebep olanları kınadıklarını söylüyorlar. Kırşehir’i de almışlar dün akşam. Bu endişe Türkiye’de ki tüm örgütlerde var. Acaba bizde bir faksla, bir maille görevden alınır mıyız? düşüncesi. Parti içi demokrasi burada ne kadar yürüyor ondan şüphemiz var. Tabi seçim arifesinde yapılması da çok manidar... Burada yapılan en büyük yanlışta budur.

 

“Milletvekilimiz örgütle birleşemedi”

 

“Görevden alınmanızın CHP’nin Belediye Başkan Adayı belirlemesinde çok geride kalmasına bağlayabilir miyiz?” sorusunu ise Gölbucaklı şöyle yanıtladı:
“Aday belirlemede geri kalınmasındaki durum bizden kaynaklanmıyor. Bizler İl Başkanımızla birlikte bazı insanlarla adaylık konusunda görüşmeler ve hazırlıklar yaptık. Fakat milletvekilimizin bizden uzak olması ve parçalanmışlık insanlardaki cesareti kırmış durumdaydı. Biz istiyorduk ki Milletvekilimiz buraya gelsin, bizlerle beraber otursun, kişiler üzerinde karar kılalım, aday tespitini birlikte yapalım, anketse anket, sandıksa sandık, Genel Merkez atamasıysa Genel Merkez ataması konusunda burada birlikte karar alalım. Gidelim adaylara da beraber teklifte bulunalım. Bu Belediye Başkan Adaylığı, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi adaylığı olur biz her şekilde bu bütünlüğün peşindeydik ama o bütünlüğü sağlayamadığımız için demin de söyledim bazı ikballer, kişilerin kendi çıkarları herhalde ön plana çıktı. Milletvekilimiz örgütle birleşemedi. Örgütü yok saydı ama örgüt çalışmalarına devam etti. Biz hiçbir zaman Milletvekilimizi yok saymadık. Bugün gelsin yine görüşürüz. Her ne kadar bugün bizim görevden alınmamıza sebep olsa da o bizim yine milletvekilimizdir.”

 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Hacı Gölbucaklı görevden alma
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım