Barış Özkan güven tazeledi

Başarılı bir dönemin ardından tek liste halinde Olağan Genel Kurul’a gidilen Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası’nda mevcut Başkan Barış Özkan, güven tazeleyerek yeni dönemdeki önemli hedeflere doğru yelken açtı.
Bu haber 2022-01-17 10:12:03 eklenmiş ve 738 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı’nın 9. Olağan Kurulu, Cumartesi günü, Halk Eğitim Merkezi’ndeki Toplantı Salonu’nda yapıldı. Delegelerin yoğun ilgi gösterdiği Genel Kurul’a AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın ve İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık’ın yanı sıra AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Memleket Partisi ve Yeniden Refah Partisi’nin il başkanları, İŞKUR, KOSGEB ve Ticaret İl Müdürleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

 

 

Zincir marketlerle ilgili çalışma sürüyor

 

Genel Kurul’da bir konuşma yapan Milletvekili Tunç, Bartın’a pandemi döneminde Bartın’a 150 milyon TL’yi bulan destek yapıldığını anlattı. Başta bakkallar olmak üzere büyük zincir marketlerle rekabet edemedikleri için yasal düzenleme taleplerini her fırsatta dile getiren küçük esnafa konuya ilişkin çalışmaların sürdüğü  müöjdesini veren Tunç, “Bizler, esnafımızın, bakkalımızın, bayimizin yanında olmaya onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Koronavirüs pandemisinin dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de kararlılıkla sürdüğüne dikkat çeken Tunç, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“2 yılı geçkin bir zamandır maskeli dolaşıyoruz. Zaman zaman kapalı zamanlar geçirdik. Aşılama başladıktan sonra biraz daha serbest zaman başladı. Bütün dünyayı etkileyen pandemi koronavirüs salgını ekonomileri de etkiledi. Dünyanın en güçlü ülkeleri bundan etkilendi ve bu rüzgârdan elbette ki ülkemiz de etkilendi. Ülkemiz insanının, esnafının, ticaret erbabının etkilenmemesi için gerekli tedbirler almaya devam ettik ve bundan sonrasında da devam edeceğiz.

 

 

“Bartın’a 150 milyon destek sağladık”

 

Pandemi döneminde Bartın’da pandemi desteği alarak gerek esnafımızı gerek kısa çalışma ödenekleriyle olsun işçimizi, diğer destekler olsun, pandemi desteği ile kapalı dükkanlara verdiğimiz kira destekleri ciro destekleri toplamda 150 milyona yakın bir ödemeyi Bartın’a gerçekleştirmiş olduk. Türkiye eski yıllarda olsaydı bu kaynağı vatandaşına aktarmakta güçlük çekerdi. Türkiye artık bu pandemiden en az hasar görmesi için vatandaşımıza destek olmaya devam edeceğiz. 150 milyona yakın desteği sağladık.

 

850 bin esnaf vergi ödemeyecek

 

TBMM’de yasalaştırdığımız bir düzenlemeyle de aslında reform niteliğinde düzenleme gerçekleştirdik. O da neydi 850 bin basit usuldeki esnafımızın gelir vergisini kaldırdık. Asgari ücretten de kaldırdık. Yükünü de işverenin üzerinden aldık. Burada tabi ki bizim hedefimiz küçük esnafımızı, bakkalımızı, bayimizi büyükler karşısında korumak. İşte bunun için bu vergiyi kaldırdık.

 

Küçük esnafa yeni yasal düzenleme müjdesi

 

Büyük marketlerle rekabet yapamayan esnafımızı destekleyecek yasal düzenleme hazırlıklarımız var. Perşembe günü Ticaret Bakanımızla uzun bir toplantı yaptık, birkaç milletvekilimiz, hukukçu, ticaret dünyasından milletvekillerimiz de vardı. Orada da uzun uzun bunları konuştuk. Esnafımızın desteklenmesi noktasında, bakkallarımızın desteklenmesi onların ayakta kalması noktasında ne gerekiyorsa yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda da kanun düzenlenmesi hazırlığı şuanda gerçekleştiriliyor.”

 

 

Akın: “Esnafımızı zorlamıyoruz”

 

Genel Kurul’daki diğer bir konuşmacı ise Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’dı. Her fırsat bulduğunda esnafla biraraya geldiğini ve onların sorunları ile taleplerini ilk ağızdan dinlemeye çalıştığını belirten Akın, edindikleri bilgi ve izlenimler doğrultusunda da esnafa yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Esnaflık en zor işlerden birisi. Esnafa hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Esnaf bir gün iş yerini kapattığında, BAĞKUR’unu ödeyemez duruma geliyor. Bir gün iş yerini kapattığında evine rızık getiremez duruma geliyor. Bunu pandemi döneminde hep beraber yaşadık. Onun için biz belediye olarak özellikle esnafımızı zorlamıyoruz. Halkın hakkını koruyarak ama esnafın da hakkını koruyarak hareket etmeye çalışıyoruz. Zorladığımızda esnaf kendisi sıkıntıya giriyor. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmakla ilgili bizler yöneticiler olarak muhakkak destek vermemiz gerekiyor. Burada esnafla alakalı saygıdeğer müdürlerimiz de var onları da ifade etmek istiyorum. Muhakkak kanun neyse onu yapacağız ama bir taraftan da esnafı daha çok ikaz ederek eğer bir eksiği varsa o şekilde bunu yapmaya çalışacağız. Cezai işlerde bu işlemler çok fazla yürümüyor.  

 

“Yerel esnaf çok önemli”

 

Ben dört nesil ticaretten gelen bir ailenin ferdiyim, ben üçüncü nesilim, evlatlarım dördüncü nesil. Bu işlerin altından kalkabilmenin yolu çok çalışmakla geçiyor, el emeğiyle geçiyor, göz nuruyla geçiyor artı sizin o bölgede durduğunuzda o bölgenin esnafıysanız siz o bölgenin halkına da destek vermeniz gerekiyor. Çünkü parası olmadığı zaman size gelir, ihtiyacını sizden görür ve siz de ona o yolu açarsınız. Onun için yerel esnaf çok önemli. Yani o bölgenin insanının olması çok önemli bizler de yerel esnafımıza bu pandemi döneminde kanunlar yetkisi dahilinde yardımcı olmaya çalıştık, gücümüzün yettiğini yapmaya çalıştık.”

 

 

Özkan’dan Başkan ve kurum müdürlerine teşekkür

 

Başkan Barış Özkan ise konuşmasında her zaman esnafın yanında olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın olmak üzere Ticaret İl Müdürü ve personeline, Tarım ve Orman İl Müdürü ve personeline, İŞKUR Müdürü ve personeli ile KOSGEB Müdürü ve personeline destek ve yardımları için teşekkür etti. Özkan, “Devletin vermiş olduğu bütün imkanlarda faydalanmak açısından ellerinden gelen bütün destekleri sağlıyorlar. Kendilerine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Daha sonra yapılan oylamada tek liste ile seçime giden Barış Özkan yeniden Başkan seçildi. 

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›