Tunç’un paylaşımı tepki çekti!

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç’un 2021 yılında pandeminin etkisiyle tedarik zincirinin Türkiye’ye kayması neticesinde rekor düzeyde artan ihracat rakamları ile ilgili paylaşımı vatandaşların tepkisine neden oldu.
Bu haber 2022-01-06 09:32:20 eklenmiş ve 1749 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yüksek enflasyon karşısında başta dar gelirliler ve emekliler olmak üzere toplumun büyük kesiminin açlığa ve fakirliğe mecbur bırakıldığını savunan eleştirilerini dile getiren vatandaşların büyük bölümü aslında AK Parti seçmeni olduklarını vurgularken, ‘zengini daha zengin, fakiri de daha fakir’ yaptığını savundukları yanlış ekonomi politikalarının ve uygulamalarının hesabının seçim sandığı önlerine geldiğinde sorulacağını belirttiler.

 

İhracat da ithalat da rekor kırdı!

 

Bilindiği üzere Türkiye, 2021 yılı içinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Dış Ticaret Bakanlığı’nın verilerine dayanarak hazırladığı Dış Ticaret İstatistikleri’ne göre Türkiye 2021 yılında ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 32,85 oranında artırdı ve 225 milyar 368 milyon dolar ile bir rekor kırdı. Ancak geçen yıl artan sadece ihracat olmadı. İthalat da yüzde 23,61’lik artış ile rekor kırdı ve 271 milyar 355 milyon dolara ulaştı.

 

Tunç, sosyal medya aracılığıyla paylaştı

 

AK Parti Bartın Milletvekili Tunç da sözkonusu verilerin ihracata ilişkin olan bazı unsurlarını AK Parti iktidara gelmeden önceki döneme (2001) kıyasla sosyal medya hesaplarından paylaştı. Tunç paylaşımını yaparken de “Türkiye’nin felaket tellallarına ve pandemi fırsatçılarına rağmen kazanacağını” vurguladı.

 

Eleştiri yağmuruna tutuldu

 

Zaten ne olduysa da bundan sonra oldu. Büyük kısmı kendini AK Parti seçmeni olarak tanımlayan vatandaşlar, Milletvekili Tunç’un paylaşımının altına yazdıkları yorumlarla AK Parti hükümetini ve onun ekonomi politikalarını eleştirdiler. İhracat rakamlarındaki artışın ülkemiz için iyi bir gelişme olduğu konusunda hem fikir oldukları anlaşılan vatandaşlar, hükümetin enflasyonla mücadeledeki tutum ve politikasının yanlış olduğunu, zenginin kollanırken, dar gelirlinin göz ardı edildiğini savundular. Vatandaşların önemli bir bölümü ilk seçimde bu yanlış politikaların hesabının verilecek oylarla sorulacağını eleştirileri ile birlikte Tunç’a ve dolaylı olarak da AK Parti yönetimine ilettiler.

AK Parti Milletvekili Tunç’un söz konusu paylaşımına yapılan yorum ve eleştirilerinden öne çıkan bazıları şöyle:

 

“Alt gelirlileri enflasyona yenik düşürdünüz”

 

“Bu ihracat ülkem ve ekonomimiz adına, gelecek için güzel şeyler. Lakin işçi ve işçi emeklileri yani nüfusun yüzde 40’ını kapsayan alt gelirli vatandaşlar olarak enflasyona yenik düşürdünüz. Bizim gibi insanlar geçinmek ve hayata tutunabilmek için cebine bakar.  Ama Başkanımız bunları düşünmesi gerekiyordu. Zengini tam zengin, fakiri tam açlığa terk eden bir yönetime gidildi.”

 

“2023’e az kaldı”

 

“İhracat tavan yaptı, evet… Garibanın cebinde yeller esti. 2023’e az kaldı, 19 yılı silerek… Bu düşüncemi utanarak yazıyorum, AKP Partisi kurulduğu yıl üyelerinde sadece biriyim. Yazık.”

 

“Geldiğimiz durum içler acısı”

 

“… ilk günden itibaren AK parti destekçisi ve oy vereniyim. Oy vermelerine sebep olanlardanım. Maalesef geldiğimiz nokta içler acısı. 3 çocuk 17 ve 6 yaşlarında iki oğlum ve 3 yaşında bir kızım var. Emekli maaşı 2 bin 820 TL. Nasıl yaşayacağız? Engelli bireyim. Başka yapacak iş yok, köyde yaşıyorum. Hayvancılık yapıyorduk onu da bitirdiler çok şükür. Son 1 hayvan kaldı, onunda satacağız. Ek gelir de olmayacak işimiz Allah'a kaldı…”

 

“Yapılan zamlar da mı dış kaynaklı?”

 

“Sayın vekil, açıklama yapın bekliyoruz. Yakıta, doğalgaza, elektriğe, harçlara, trafik cezalarına, tekele neden zam yaptınız anlatın. Ben vatandaş olarak bilmek istiyorum marketlerdeki fiyat artışına, ‘stokçuluk’ dediler. Buna ne diyeceksiniz? Bunu da dış güçler mi yaptı? Paylaşım yaparak olmuyor Sayın Vekil. Ben vatandaş olarak sizlerden bilgi edinmek istiyorum.”

 

“Enflasyon ve mazot bindi tepemize”

 

“Sayın Vekil, hep ihracatı konuşuyorsunuz. Bir de şu milletin sesine bir cevap versenize. ‘Dolar, dolar’ diyerek anamız ağladı. Markete girilmiyor. Doğalgaz, elektrik iki-üç katı artı... Hele mazot 13’e yaklaştı. Biz minibüsçü olarak artık çalışamaz hale geldik. Pandemi derken şimdi de enflasyon ve mazot bindi tepemize. Ne olacak bu vatandaşın hali? Bir çıkın da şöyle bir bakın vatandaşınıza.

 

“Zam yaparken 1 TL, indirirken 1 kuruş”

 

Sayın Vekilim, yaptıklarınızı an ve an paylaşıyorsunuz da bu marketlerdeki fahiş artışa ve akaryakıt zamlarına, elektriğe gelen zamlara dolar dalgalanması deniliyor da, dolar düştüğü zaman neden yansımıyor? Zam yaparken 1lira, indirirken 1 kuruş… Bence milletin aklıyla oynanıyor, milleti ne sanıyorlar?

 

“Kurt yediği ayazı unutmazmış”

 

“20 yıllık bir Ak Parti üyesi ve seçmeniniz olarak, işçi ve BAĞKUR emeklisine, sizi iktidar ve hükümet eden fakir fukaraya en büyük darbeyi vurduğunuzun farkında değilsiniz. Yalan ve şaibe dolu enflasyon hesapları yapan TÜİK gibi, enflasyonun yüzde 70-80 olduğu piyasa gerçeğinde bile şaibeli TÜİK enflasyon rakamını emekliye çok görüp yüzde 36’yı bile veremediniz. Asgari ücretliye yüzde 50, memur ve memur emeklisine SSK ve BAĞKUR emeklisinin maaşının üstünde maaş… Sizi canla başla gerçek manada, hükümet eden seçmeniniz alt gelir grubu, fakir ve fukaraya, piyasa koşullarının zaten altında maaş alan ve en büyük sıkıntıyı çeken alt ve sabit gelirliye yüzde 25 zam… Bu mu sizin adaletiniz? ‘Ekonomiye, enflasyona yön veren dış güçler, muhalefet’ diyorsunuz. Peki, elektrik, doğalgaz gibi kamunun iktisadında olanları da mı, yolunuza çıkan çakıllar tabiri kullanılan ve diğer etkenler mi acaba? Hayır, tamamen sizin takdir ve iktisadınızla olan zamlar. Bu sefer olmadı. Fakire fukaraya, sabit gelirli yasama mücadelesi veren SSK ve BAĞKUR emeklisine ‘Sizler geberin, yok olun’ dediniz. İstanbul’da köpeğinizi bağlamayacağınız bodrum tabirli bir evin kirası 2000/2500 TL. Bir evin kışta olması münasebeti ile fatura giderleri 1000 TL. Bunun çoluğu, çocuğu, okulu, giyim, mutfak gibi giderleri daha ortada yok. Bu mu TÜİK’in enflasyon verisi ve adil bir insanı geçim maaşı, bu sefer olmadı ve en büyük darbeyi alt gelire vurdunuz. 2 yıl evvel bir emekli asgari ücretli ile aynı parayı ve hatta 50/100 TL gibi üstünde para alırken bugün alt gelir SSK ve BAĞKUR emeklisi asgari ücretin 1000/1100 TL gerisine düşürüldü. Bu mudur alt geliri enflasyona ezdirmemek? Söylenecek çok şey var fakat bu zamlar sözün bittiği yer olduğunu görmeniz şart. Eğer ki 2023 seçimlerini ve ülkenin 2053 vizyonuna gidecek yolun karşılığı iktidara giden siyasi partileri hükümet yapanın 13 milyon emekli ve en az iki de aile bireyiyle 39-40 milyona dayanan seçmen olduğu unutulmamalıdır. İktidarları fakir ve fukaranın tenceresinin boşluğu ve doluluğu belirler gerçeği en ciddiye alınacak bir yol haritasıdır. Bu haksızlığın derhal giderilip SSK ve BAĞKUR emeklisine ek bir kanun ile seyyanen iyileştirme yapılmalıdır. Aksi takdirde 2023 seçimlerinin bir AK Partili olarak kaybedilecek seçim olacağı bilinmelidir. Ki bu düzenleme Temmuz’a kalırsa ve ‘Temmuz zammı ile biraz daha iyileştirme ile işi toplarız’ mantığı ile hareket edilirse geç kalınmış bir hamle olarak hükümete fatura edilir. Son olarak bir atasözü müdür, halk tabiri midir bilmiyorum fakat hayatın içinde gerçekliği olan bir söz olduğu tartışılmaz, ‘Kurt yediği ayazı unutmazmış’ sözünün karşılığı her zaman tecelli etmiştir.”

 

“İntibak yasasını çıkartıp işçi emeklileriyle helalleşin”

 

“Zengin zengin oldu Fakir fakir oldu. 2002’de çıkarttığınız yasayla emeklilik hesaplarını düşürerek bize en büyük zararı uğrattınız. Kaşıkla verdiniz, kepçeyle geri aldınız. İntibak Yasası’nı çıkartıp işçi emeklileriyle helalleşin.”

 

“İlaçla ilgili sorun yaşanıyor”

 

“Sayın Vekilim ben Ak Parti seçmeniyim. Şahsıma ait evim ve arabam var. Asgari ücretin biraz üzerinde kazanıyorum çok şükür. Velhasıl, ekonomik olarak eski refahımız maalesef yok ve daha kötüsü oğlum için bir ilacı temin edemiyoruz. Yurtdışı ilacı diye Türkiye Eczacılar Birliği, 4-6 hafta arası dedi. En son ‘bakanlık onaylamıyor’ dediler. Saçma ücretlere Avrupa’da sıradan bir eczanede bile kolayca bulunan ilacı yurtdışından kendi imkanlarımızla saçma paralara temin etmekteyiz. Buna bir çözüm bulunsun lütfen. Hastanede beklerken birçok kişi ile görüşüyorum, ilaçla alakalı sorun yaşanıyor bilginiz olsun.”

 

“Hangi ülkede böyle zamlar yapıldı”

 

“Son 1 yılda; dolara yüzde 80, benzin yüzde 80, elektrik yüzde 150, doğalgaz yüzde 60, otomobil yüzde 130, konut yüzde 120, un yüzde 220, yağ yüzde 150 zamlandı. Dünyanın hangi ülkesinde bu şekilde zam artışı olmuştur? Kimileri ‘pandemi vs’ diyor… Allah aşkına hangi ülkede pandemiden ötürü böyle zamlar yapıldı?”

 

“İhracat rekoru garibim köylüyü ilgilendirmiyor”

“… Bartın’da madenci yoğunlukta. Dolayısıyla memur emeklisi olamadık, işçi emekliyiz. Enflasyon zamı hariç birşey verilmedi diye anlıyoruz. 150 TL’ye alınan ürün 500 TL olmuş. Yani bir ürün 350 TL zam almış. İhracat rekor kırmış bu ilgilendirmiyor garibim köylüyü. ‘1 çuval un, 18 litrelik yağ nasıl alırım’ diye düşünüyor köylü. Zaten ikisinin toplamı yarı maaş... Kırmızı eti ‘Kurban Bayramı gelse de görsek’ diye bekliyor.”

 

“Doların 18 TL olduğu akşam neden araştırılmıyor”

 

“Ne oldu Sayın Vekil? TBMM’yi canlı izliyoruz. CHP’nin Grup önerisinin oylanmasını bekliyoruz. ‘Doların 18 liraya çıktığı akşamı araştıralım’ diyor. Konuyu Grup Başkanvekiliniz dağıtmaya çalışıyor. Sesi çok çıkınca haklı olduğunu, doğru söylediğini sanıyor. Bakalım Araştırma Komisyonu kurulacak mı? Kimler el kaldıracak izliyoruz. Kavga çıkararak 30 dakika araya çıktılar, biz izlemeye devam ediyoruz. O eller kalkacak mı bakalım.

Ne oldu Sayın Vekil, yine ayni hikaye… CHP Grup önerisini yine ‘red’ verdiniz. Neden araştırılmıyor? Bir şey saklanmıyorsa neden ‘hayır’ oyu verdiniz? Anlatsanıza vatandaşa.”

 

“Biraz dürüst olun”

 

“Türkiye kazanıyormuş… Kazançlı olan bir emekli ya da asgari ücretli göremiyorum. Gören varsa söylesin. Biraz dürüst olun yapılan ithalatı da görelim zahmet olmazsa.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Yılmaz Tunç TÜİK Dış Ticaret İstatistikleri ihracat eleştiri
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›