Vali Güner, eğitime yoğunlaşacak

Bartın Valisi Sinan Güner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 hedefleri çerçevesinde kısa bir süre sonra Bartın’daki tüm okulların yöneticileri ile biraraya gelerek, bu hedeflere ulaşma doğrultusunda neler yapılabileceğini masaya yatırmayı planladıklarını söyledi.
Bu haber 2018-11-24 16:43:17 eklenmiş ve 471 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Güner, öğretmenlere hitaben, “Her türlü alanda bu memlekete katkı sağlayacak olanları yetiştirecek olanlar sizlersiniz. Bütün emeğimi ve gayretimi bu alanda kullanmak niyetindeyim” diyerek ilimizdeki eğitim ile alakalı konulara yoğunlaşacağının altını çizdi.

 

 

İlk tören Valilik önündeydi

 

Yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla törenler düzenlendi. Bartın’daki ilk tören sabah erken saatlerde, Valilik önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu şeklinde gerçekleşti. İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.

Daha sonra Kültür Merkezi’ndeki kutlama törenine geçildi. Buradaki programa Vali Sinan Güner, Belediye Başkanı Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun, Vali Yardımcısı Erkan Kalender, İl Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Kıdemli Albay İsmail Şensöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

 

 

Güner: “Eğitim tek yönlü bir süreç değil”

 

Sonrasında ise kürsüyle gelen Vali Güner oldu. Çocuklarımızın bu milletin ve toplumun, yetenekleri keşfedilmiş, geliştirilmiş, akademik eğitim almış, meslek sahibi olmuş ve daha önemlisi içinde bulunduğu toplumun değerlerini benimsemiş ve bu toplumun bir parçası olmuş birer fert olarak yetişmelerini sağlayan eğitim sürecinin en önemli unsurunun öğretmenler olduğuna dikkat çeken Vali Güner, şöyle konuştu:

“Bundan dolayı 24 Kasımı Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız. Eğitim tek yönlü bir süreç değildir. Öğretmenlerimiz, ailelerimiz, öğrencilerin kendisi ve okullar var. Bunları eğitim politikaları doğrultusunda bir araya getiren, amaca doğru yönlendiren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Milli Eğitim Teşkilatımız, okul idarecilerimiz ve yöneticilerimiz ile hep beraber bu eğitim yolunun yolcularıyız.

Evlatlarımızı 4 - 5 yaşında öğretmenlerimize teslim ediyoruz. Bu süreçten itibaren öğretmenlerimizin gözetiminde yetiştirilerek bir meslek sahibi oluyorlar. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da pek çok yatırımımız var. Okul binaları yapılır, tesisler geliştirilir ve okulların fiziki şartları iyileştirilebilir.

 

 

Okullarla toplantı yapılacak

 

Malumunuz Cumhurbaşkanımız tarafından bir strateji hedefimiz var, 2023. İnşallah yakın bir zamanda okullarımızda beraber bir araya geleceğiz. Öyle bir hazırlık içerisindeyiz. Burada gösterilen hedefler doğrultusunda ulaşmak için neler yapabiliriz, nasıl gerçekleştirebiliriz, projeleri nasıl hayata geçireceğiz, ailelerimizin, velilerimizin bu eğitim sürecine entegrasyonunu nasıl sağlayacağız, hep beraber düşünerek eğitimde gösterilen hedeflere ulaşmada, belki de en çok emeğimizi, enerjimizi bu alanda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

 

“Öğrenciler de milletin bekası da öğretmenlere emanet”

 

Ben de bir veli olarak, 3 tane öğrencim var, hepsi sizlere emanet. Milletin bekası da sizlere emanet. Bugün eğitim alanında, sanayi alanında, teknoloji alanında, hukuk alanında, askerlik alanında ve her türlü alanda bu memlekete katkı sağlayacak olanları yetiştirecek olanlar sizlersiniz. Bütün emeğimi ve gayretimi bu alanda kullanmak niyetindeyim.

 

“Bilen insanlara ihtiyacımız var”

 

Çanakkale'yi bilen, Kurtuluş Savaşı'nı bilen, Şehitliği bilen, Gaziliği bilen, Atatürk'ü bilen, diğer komutanları bilen, 15 Temmuz hain darbe girişimini bilen, bayram bilen, anne babasını bilen, büyüğünü bilen, küçüğünü seven insanlara ihtiyacımız var. İyi yetişmiş, mesleki anlamda temellerini almış, memlekete fayda sağlayacak mesleklere hazırlık açısından eğitimi önemsiyorum. Hele hele içinde doğup büyüdüğü bu toplumun değerlerini bilen, ortak sevinci, ortak üzüntüyü, ortak duyguları, ortak saygıyı, içinde bulunduğu toplumun birer ferdi olarak, memleketimizin ortak insanlık değerleri ile de mücehhez insanlar yetiştirmesi lazım. Buna eğitim-öğretim diyoruz. Ancak bunların hepsinin temelinde öğretmen var, sizler varsınız. Sözlerimi bitirirken çalışan öğretmenlerimize sağlık ve başarılar diliyor, emekli olan öğretmenlerimize sağlık ve afiyet diliyor, vefat edenlere başta şehitlerimiz olmak üzere Allah'tan rahmet diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

 

 

Yeni öğretmenler ant içti emekli olanlara belge verildi

 

Protokol konuşmalarının ardından adaylık sürecini tamamlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin verilmesinden sonra Ortaokul ve Liseler arası resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

 

 

Müzik dinletisi

 

Bartın Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Ben Şehit Öğretmenim” oratoryosu ve okul öğrenci korosunun hazırladığı müzik dinletisi ile devam etti.

 

 

Resim sergisi

 

Ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri kaleminden Şehit Öğretmenler konulu kara kalem resim sergisi ardından da Resim Öğretmenleri Ruşen Ünlü Karatar ve Kamile Karademir ile çeşitli branşlardaki 7 öğretmen tarafından hazırlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü” konulu 54 eserin yer aldığı sergi gezildi.

ETİKETLER : Bartın Sinan Güner Öğretmenler Günü
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi