Coşkun: “Ek zam ve refah payı kaçınılmazdır”

Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, 2021 yılının enflasyon rakamı belli olduktan sonra hükümetin açıkladığı memur ve emekli maaş zam oranlarının yetersiz olduğunu savundu. Vatandaşların cebine yansıyan gerçek enflasyonun açıklanandan çok yüksek olduğunu dile getiren Coşkun, “Enflasyon farkı zam değildir. Ek zam ve refah payı kaçınılmazdır” dedi.
Bu haber 2022-01-05 09:38:04 eklenmiş ve 399 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Memur ve emekli zammı yeterli bulmadı

 

AK Parti hükümetinin son 19 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından açıkladığı memur ve emeklilerinin maaşlarında yapılacak artış oranları ne memurları ne de emeklileri tatmin etmiş gibi görünmüyor. Çünkü piyasa şartlarında fiyatlardaki artış oranları açıklanan enflasyon rakamının çok üstünde. Aylardır eriyen maaşları karşısında borcuna borç katmak zorunda kalan, yeri geldiğinde elzem ihtiyaçlarını dahi erteleyerek sadece günü kurtarma çabası ile adeta ezilen memurlar ve memur emeklileri, başta sosyal medya olmak üzere yetersiz kaldığını savundukları maaş zam oranları ile ilgili düşüncelerini dile getirmeye çalışıyorlar.

 

“Bu yılki 7+5 şimdiden eridi”

 

Bunu yapanlardan biri de Türk Sağlık Sen’in Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun. Coşkun, enflasyonun sadece Aralık ayında yüzde 13,58 artarak 2021 yılının tamamı için yüzde 36,08 olduğunu anımsatırken, “Memurlarımıza geçen yılın ikinci yarısı için verilen yüzde 3’lük zam da henüz almadıkları 2022 yılı ilk ve ikinci yarıyıl zamları da sadece aralık ayında yaşanan enflasyon karşısında eridi, yok oldu” dedi. Buna göre memur maaşlarının geçen 6 ayda verilen yüzde 3 zam düşüldüğünde resmi olarak yüzde 22,46 eridiğini savunan Coşkun, böylece memur ve emeklilere Ocak ayında yüzde 22,46 enflasyon farkının ortaya çıktığını anımsatırken şu görüşleri dile getirdi:

 

“Enflasyon açıklananın kat be kat üstünde”

 

“Üstelik bu enflasyona yılbaşı gecesi yapılan doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatları ile vergi, harçlar ve ulaşıma gelen zamlar da dahil değil. Enflasyon rakamlarına, son yapılan zamlar eklendiğinde cebimize yansıyan gerçek enflasyonun yüzde 36,08’in kat be kat üzerinde olduğu ortaya çıkıyor. Uzun zamandan beri döviz kurlarında yaşanan artışın enflasyonu tetikleyeceğini ifade etmekteydik. Görülüyor ki, döviz kurundaki artış hayatımızın her alanında fiyatları doğrudan etkiliyor.

 

“Enflasyon farkı, eriyen maşların geç kalmış yetersiz telafisi”

 

Artık aylık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı bu dönemde memurlara ve emeklilere 6 ay için yüzde 5 zam yapmak hiçbir vicdana sığmaz. Ortaya çıkan enflasyon farkını bir lütufmuş yeni bir zammış gibi göstermek doğru değildir. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmış ve yetersiz bir telafisidir. Tekraren ifade ediyorum ki, enflasyon farkı bir zam değildir. Yaşanan fiyat artışları karşısında sıkıntı yaşayan memur ve emeklinin, kuşa dönen maaşlarına 6 ay önce yapılması gereken zammın gecikmiş bir telafisidir. Enflasyon farkı sıfır zam demektir.  

 

“2022 ve 2023 TİS başlamadan hükmünü yitirdi”

 

Bütün bu rakamlar 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşmenin daha başlamadan hükmünü yitirdiğini gösteriyor. Bu ekonomik şartlar altında bu maaşlar hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor.  Birçok kesim için destekler getirildi, memurlar da kendileri için bir destek bekliyor.

 

“Maaş zamları yeniden belirlenmeli”

 

En düşük memur maşı asgari ücretin bile altında kalmak üzere. Yetkililer taleplerimizi görmezden gelirse 2022, memur ve emekli için sürdürülemez bir yıl olacak. Bu enflasyon rakamları karşısında tarafların bir araya gelmesi, 2022 ve 2023 yılı zamlarının yeni ekonomik gerçekler ışığında belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin hayat bulmasından geçmektedir.

 

“2022’nin sonu memur ve emekli için karanlık”

 

Memur ve emeklilerimiz için artık bıçak kemiğe dayanmış, bu bütçeyle yaşamak imkânsız hale gelmiştir. Ek zam ve refah payı olmadan, yüzde 5+7 ile 2022 yılının sonu, memur ve emekli için karanlıktır.”

ETİKETLER : Bartın Besim Coşkun Türk Sağlık Sen refah payı ek zam
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›