Kozcağız'ın ilçe olma talebi Meclis gündeminde!

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kozcağız Beldesinin ilçe olma talebini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Konu ile ilgili TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi veren Çelebi, teklifinin gerekçesinde, “Kozcağız beldemizin, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla ilçe statüsüne kavuşturulması artık kaçınılmaz olmuştur. Beldenin ilçe olması ile Kozcağız'ın ekonomik ve sosyal gücü daha da artacak, resmi günlük işlemler için Bartın il Merkezi'ne gitme gereksiniminden doğan kayıplar ortadan kalkacaktır” dedi.
Bu haber 2022-01-03 09:22:43 eklenmiş ve 402 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Bartın iline bağlı Kozcağız adıyla yeni bir ilçe kurulması hakkında kanun teklifi verdi. Teklifin gerekçesinde; Bartın Merkez ilçeye ballı Kozcağız beldesinin, batıda Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi, güneyde Zonguldak ili, kuzeyde Bartın ili, doğuda ise Ulus ilçesine bağlı ve Bartın Kumluca beldesi ile sınır komşusu olduğunu anımsatan Çelebi, şunları kaydetti:

“Kozcağız, 232 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olup 5 mahalle ile 40 köyü içerisine almaktadır. 31 Aralık 2020 tarihli Türkiye istatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Kozcağız beldesinin nüfus toplamı 7 bin 27 olup, kırsal nüfus ile 30 bini geçmektedir.

 

 

Beldenin ekonomisi, tarımsal faaliyetler ile ticarete dayalıdır. Aynı zamanda, civarda yer alan tekstil fabrikaları ve saya atölyeleri de halkın önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Kozcağız beldemizin ilçe olabilmesi için altyapısı ve ulaşımı uygundur. Elitim, güvenlik, sağlık, kültür, ticaret alanında sosyal donatıları yeterlidir. Parkları, bahçeleri, çevre düzeni, spor, dinlenme tesisleriyle insanlara çağdaş yaşam olanakları sunmaktadır.

 

“İlçe olması kaçınılmaz”

 

Mevcut bilgiler ışığında Kozcağız beldemizin, ekonomik,  sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla ilçe statüsüne kavuşturulması artık kaçınılmaz olmuştur. Beldenin ilçe olması ile Kozcağız'ın ekonomik ve sosyal gücü daha da artacak, resmi günlük işlemler için Bartın il Merkezi'ne gitme gereksiniminden doğan kayıplar ortadan kalkacaktır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle kanun teklifim ile Bartın ilimizde Kozcağız adında yeni bir ilçe kurulması amaçlanmıştır.”

ETİKETLER : Bartın Kozcağız İzmir İYİ Parti Mehmet Ali Çelebi ilçelik talebi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›