Bankoğlu: “Gurur tablosu değil, işsiz öğretmen ordusu”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, AK Parti iktidarında eğitim sisteminin yap-boz tahtasına döndüğünü savunurken, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara da dikkat çekti. Öğretmenlerin ek iş yapmadan geçinemediklerini, bu alın yazısından kurtulamadıkları gibi AKP’nin kötü yönetimi sonucu hayatlarının daha da zorlaştığını öne süren Bankoğlu, “Atanamayan öğretmenlerimizin yanına her yıl yenileri ekleniyor. AKP’nin gurur tablosuymuş gibi hikâye ettiği yeni Türkiye bu gidişle, 100. yılında 1 milyonluk işsiz öğretmen ordusuna sahip olacak” dedi.
Bu haber 2018-11-24 12:12:12 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.


24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını verdiğini anımsatan Bankoğlu, bu unvanın, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmiş ve 24 Kasım 1928’de Atatürk’ün, "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiğini kaydetti. Bu sebeple, ülkemizde 1981'den beri her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirten Bankoğlu, AK Parti iktidarında eğitim sistemindeki değişiklikleri eleştirdi. 15 yılda müfredatın 14 defa, Milli Eğitim Bakanı makamının da 6 defa değiştirildiğini anımsatan Bankoğlu, bu süreçte sadece öğrencilerin değil öğretmenlerin de büyük zorluklarla karşılaştıklarını savundu.

Ülkemizde 925 bin öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 18 milyon öğrenci olduğunu vurgulayan Bankoğlu, “Bu sayılar bile eğitim, öğretim ve öğretmenler konusuna ne büyük ciddiyetle eğilmemiz gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Öğrencilerin sıkıntılarını öğretmenlerinkinden ayıramazsınız. Mutsuz bir öğretmen, mutsuz öğrenciler demektir. Fiziki imkanları kısıtlanmış, okulda yeterli araç-gereci bulunmayan, suyu akmayan, ısınmayan, temizlenmeyen okullarda öğretmenlik yapmaya çalışan on binlerce öğretmenimize ve öğrencilerimize çağdaş imkânlar sunulmalıdır” dedi.

 

Atanamayan öğretmenler ordusu

 

AKP’nin iktidarda olduğu 16 yıl içinde, öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin sayısının 63’ten 92’ye çıkartılmasını ve sonucunda "atanamayan öğretmenler ordusu"nun meydana gelmesini büyük bir başarısızlık olarak değerlendiren Bankoğlu, bu fakültelerdeki öğrenci sayısının da 14 binden 228 bine çıktığının altını çizdi. CHP Milletvekili Bankoğlu, “Bugün, atanamayan 400 bin öğretmenden söz ediliyor. Özlük ve mesleki hak kaybına uğramış 40 bin sözleşmeli öğretmenin sorunları da her geçen gün büyüyor. Bütün bunların yanında yüz binlerce kadrolu öğretmen, maddi sıkıntı içinde ülkemizin geleceği olan 18 milyon çocuğu yetiştirmeye çalışıyor” diyerek öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Öğretmenlerin ek iş yapmadan geçinemediklerini, bu alın yazısından kurtulamadıkları gibi AKP’nin kötü yönetimi sonucu hayatlarının daha da zorlaştığını söyledi. Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atanamayan öğretmenlerimizin yanına her yıl yenileri ekleniyor. AKP’nin gurur tablosuymuş gibi hikâye ettiği yeni Türkiye bu gidişle, 100. yılında 1 milyonluk işsiz öğretmen ordusuna sahip olacak. Atatürkçü düşünce ışığında hem öğretmenine hem öğrencisine değer veren bir anlayışla, güçlü bir gelecek için iyi eğitimli kuşaklar yetiştirmemiz şart. Mustafa Kemal Atatürk’ün Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr, öğretmendir’

sözünü hiç unutmayalım. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü saygıyla kutluyor, mesleki itibarlarını yeniden kazandıkları, emeklerinin karşılığını aldıkları mutlu ve başarılı bir gelecek diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın TBMM CHP Aysu Bankoğlu Öğretmenler Günü AK Parti Atatürk
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım