Emniyet kemeri ve cep telefonu denetimleri arttı!

Bartın Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamanın yanı sıra trafik düzen ve güvenliği açısından hayati öneme sahip emniyet kemeri ve cep telefonu kullanımına yönelik denetimlerini yılın ikinci yarısında arttırdı. 2021’in ilk 6 “emniyet kemeri takmamak” suçundan ceza kesilen kişi sayısı 138 iken bu rakam yılın ikinci yarısında yüzde 757’lik artışla bin 852’e yükseldi. Aynı hassasiyeti trafikçe cep telefonu kullanımına da gösteren Bartın Emniyeti, yılın ilk yarısında bu 75 kişiye bu suçtan ceza keserken yılın ikinci yarısında bu yası yüzde 839’luk artışla 704’e çıktı. Amaçlarının vatandaşları para cezası keserek bunaltmak olmadığını vurgulayan Bartın Emniyet müdürlüğü yetkilileri, cezaların caydırıcılığı sayesinde vatandaşlarda kurallara uymayı alışkanlık haline getirilmesini hedeflediklerini söymlüyorlar.
Bu haber 2021-12-28 09:25:36 eklenmiş ve 564 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Kentimizin huzur ve güvenliğin vazgeçilmez bekçisi olan Bartın Emniyet Müdürlüğü, trafik düzeninin ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak da canla başla çalışmayı sürdürüyor.

 

Emniyet kemeri hayata bağlar!

 

Trafikte meydana gelen ölümlü ya da yaralanmalı kazalar incelediğinde; ölüm ve yaralanmaların büyük çoğunluğunun, sürücü ile yolcuların araç içerisinde savrulması, çapmanın şiddetine bağlı olarak araç dışına fırlaması veya devrilen aracın altında kalması neticesi meydana geliyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de, buna sebebiyet veren hususların başında ‘Emniyet kemeri kullanmama’nın geldiğini vurguluyor, araca biner binmez şoför ve yolcuların emniyet kemerini takarken aslında kendilerini hayata bağladıklarını asla unutmamaları gerektiğini söylüyorlar.

 

Dikkat düşmanı cep telefonu!

 

Trafikte meydana gelen ölümlü ya da yaralanmalı kazalara sebebiyet veren bir başka hususun ise seyir halinde cep telefonu ile konuşmak olduğuna dikkat çeken Bartın Emniyeti, seyir halinde cep telefonu kullanımının kişiyi fiziksel olarak meşgul etmesinden çok artan zihinsel faaliyet ve buna bağlı olarak dikkat dağınıklığı ile konsantrasyon bozukluğunun kazalara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor. Araç seyir halindeyken uyarıcıların zaten çok olduğuna ve saniyelerin dahi önemli olduğuna değinen Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şoförlerin araç kullanırken telefon ile ilgilenmemelerinin hem kendilerinin hem de araçta bulunan diğer kişilerle trafik güvenliği açısından hayati öneme sahip uyarısında bulunuyorlar.

 

 

Cezalar caydırıcılık amaçlı

 

Tüm bu sebeplerden ötürü ölüm ve yaralanmalı kazalara en çok sebebiyet veren hususların üzerine gidilerek denetimlerini, yılın ilk yarısına göre katlayarak arttıran Bartın Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2021 yılının ilk ve ikinci yarısı verilerimiz incelendiğinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini koruma önceliğimiz başta olmak üzere trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik denetim ve tedbirlerimiz artırılmış gerekli idari cezalar ile caydırıcılık unsurunun sürücülerimiz üzerinde kurallara uyulması alışkanlığına dönüştürülmesi hedeflenmiştir” denildi.

 

Bin 853 kişiye emniyet kemeri takmamaktan ceza kesildi

 

Bartın Emniyeti, 2021 yılının ilk 6 ayında yapılan denetimlerde “emniyet kemeri kullanmamak” suçundan 138 kişiye cezai işlem yapılırken, bu suçtan para cezası kesilen kişi sayısının yılın ikinci yarısında denetimlerin arttırılması ile birlikte yüzde 757’lik artış olduğunu ve bin 853’e yükseldiğini bildirdi.

 

 

Cep telefonu cezaları yüzde 839 arttı

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün yılın ikinci yarısında artırdığı trafikteki denetimler neticesinde seyir halindeyken trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle cep telefonu kullananlara yönelik kestiği cezalarda da rekor düzeyde artış oldu. Emniyetin verilerine göre ilimizde yılın ilk 6 ayındaki denetimlerde sadece 75 kişiyle “seyir halinde cep telefonu ile konuşmak” suçundan para cezası kesilmiş iken, bu rakam yılın ikinci yarısında yüzde 839’luk artışla 704’e yükseldi.

 

Takograf ve taksimetre denetimleri de artırıldı

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekiplerinin üzerinde özenle durduğu bir başka denetim konusu ise trafikteki güvenliğe ve sürüş hassasiyetine uyma zorunluluğunun yerine getirilmesini sağlayan takograf ve taksimetre cihazlarının kullanımına ilişkin oldu. Bunlara ilişkin olarak otobüs, çekici, kamyon ve taksi sürücülerine yönelik olarak yılın ilk yarısında yapılan denetimlerde 91 sürücüye cezai işlem uygulandığını bildiren Bartın Polisi, yılın ikinci yarısındaki denetimlerin artmasıyla birlikte bu sayının 136’ya çıktığı bilgisini de paylaştılar.

ETİKETLER : Bartın Bartın Emniyet Müdürlüğü emniyet kemeri cep telefonu denetim para cezası
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›