5 firmanın arazi tahsisi tamam DUBAİLİ FİRMA YOLDA!

Bartın’ın gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkı sağlaması beklenen Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) genişleme alanındaki 5 parselin tahsisi, Bartın Valiliği’ndeki törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan ve yatırımcı firma temsilcilerine teşekkür eden AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın OSB’nin genişleme alanının hemen yanı bayındaki farklı bir araziye yatırım yapmak için başvuruda bulunan dünya çapında ünlü Dubaili bir mobilya üreticisinin de ön izni aldığını, önümüzdeki günlerde sözkonusu alanın tahsisi ile ilgili de bir tören düzenleneceğini müjdeledi.
Bu haber 2021-12-27 09:17:24 eklenmiş ve 630 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Vali Sinan Güner başkanlığında yapılan törene; TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, OSB Müteşebbis heyeti üyeleri, OSB Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu ve genişleme alanına yatırım yapacak firmaların yetkilileri katıldı.

 

 

 

 

Önce yatırımcılar konuştu

 

Bartın OSB Müdürü Kasapoğlu’nun Bartın OSB hakkındaki sunumunun ardından ilk konuşan Mescier Demirçelik Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Mescier oldu. Bartın’da ülke ihracatına katkı sunmak için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Mescier, yeni OSB alanının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

17 yıldır Bartın’da faaliyet gösterdiklerini ve burada bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirten Teklas Kauçuk işletme yöneticisi Nebi Anıl ise Avrupa’da halen kullanılan her 4 araçtan 3’ünde Teklas ürünlerinin kullanıldığını söyledi. Anıl, Bartın OSB’deki yeni yatırımları sayesinde pazar paylarını daha da artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Söylemez Kauçuk işletme sahibi Abdulvahap Söylemez de Bartın OSB’de Teklas Kauçuk fabrikası çatısı altında üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini, bunun dışında Sırbistan’da da yatırımlarının bulunduğunu antırken, yapılan görüşmelerin ardından ilimizdeki yatırımlarını büyütme kararı aldıklarını ve bunun için de Bartın OSB’nin genişleme alanından arazi tahsisi için başvurduklarını söyledi. Söylemez, yapılan tüm yatırımların, firmalar, Bartın ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

 

 

 

 

Akın: “Genişleme limanın işlevselliğini artıracak”

 

Yatırımcılardan sonra ise protokol üyeleri duygu ve düşüncelerini paylaşan birer konuşma yaptı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, temeli 1995’te atılan ve 1999’da tamamlanan OSB’nin, Bartın için önemini vurguladığı konuşmasında, ek tahsislerle OSB’nin 700 bin metrekare genişleyeceğini söyledi. Bu genişlemenin beraberinde 2 binin üzerinde istihdam getireceğini kaydeden Başkan Akın, “Burada firmaların sayısının artması ayrıca Bartın Limanının işlevselliğini de artıracaktır. Buda Bartın Limanına katma değer katacaktır. Bildiğiniz gibi Filyos Projesi hayata geçiyor. Filyos Projesi de sadece liman olarak değil gelir kapısı olarak ta büyük önem arz ediyor. Bartın Belediyesi olarak bizlerde Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi planladık. Şuanda görüşleri geldi. 18. madde ile ilgili uygulamalar yapacağız. Bu çalışmaların yapılması Bartın’ın geleceği açısında çok güzel çalışmalar. Bölgenin alınmasında Sayın Valimizin emekleri çok büyük. Başka Sayın Valimiz olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

 

Tunç, yatırımcılara teşekkür etti

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, OSB’nin genişlemesi ile ilgili çalışmayı uzun süredir sürdürdüklerini, kamulaştırma çalışmalarının biraz zaman aldığını söyledi. Tüm işlemlerin ardından Türkiye’nin ve Bartın’ımızın medarı iftiharı olarak nitelendirdiği ihracatta ve üretimde ön planda olan firmalara Bartın OSB’de yer tahsisinin gerçekleştiriliyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Tunç, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Bu firmalarımız Bartın sanayisini geliştiren firmalarımız. Bütün firmalarımızın temsilcilerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye’miz artık yeni ekonomi modeline geçti. Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı bir ekonomi anlayışımız var. Üretim ve ihracatta son yıllarda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kıran bir ülkeyiz. Pandemiye rağmen dünyada ekonomik büyüklük anlamında ilk sıralardayız. Dünyada 2., Avrupa’da ise 1. sıradayız. OECD ülkeleri arasında yine 1. sıradayız. Türkiye ekonomisi üreten bir ekonomi ve ihracatıyla da halkımızın alım gücünü artıran, cari açığı düşüren bir yönetim anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Bu anlamda bu ekonomi modelinin ülkemiz genelinde görüşüldüğü bir noktada Bartın’da da 5 büyük firmamızın fabrika kurma çalışmalarını bugün itibariyle başlatmış olmaları bizlere büyük bir mutluluk veriyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

 

“Dubaili mobilya üreticisi yatırım için ön izin aldı”

 

2010 yılından bu yana Bartın OSB’de çalışan sayısı 2 kattan fazla arttı. Fabrikalar için birinci OSB’de yer bulamadık. Bu nedenle ikinciye ihtiyaç oldu. İlave alan dediğimiz bölge şu anda alanımızı iki katına çıkartan bir arazi. Daha da büyütülebilir. Bu yönde de çalışmalarımız var. Yeni arsa tahsisi talep eden firmalarımız var. 200 dönümlük bir ön izin talebinde bulunan ve izni geçen hafta itibariyle gerçekleşmiş olan ve dünya çapında bir mobilya üreticisi olan Dubaili bir firmada ön izin aldı. Onun da inşallah önümüzdeki günlerde törenini gerçekleştiririz. Arazi hemen OSB’nin yanında... İleride o kısımları da OSB’ye katarak alanı büyütebiliriz.

Sayın Valimiz başta olmak üzere Organize Sanayi müteşebbis heyetine, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza, İl Başkanlarımıza, Belediye Başkanımıza ve bütün sanayicilerimize huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum.

 

“Refah seviyesini artırmaya çalışıyoruz”

 

Bizim kamu yöneticileri ve siyasetçiler olarak görevimiz sizin önünüzü açmak. Sizin tıkandığınız noktalarda biz her zaman hazırız. Bir telefon kadar yakınız. Bu bizim görevimiz çünkü sizler sağladığınız istihdamla ülkemiz ekonomisine ve insanımızın refah seviyesinin yükselmesine gayret gösteriyorsunuz. Bu anlamda da bizler elimizden gelen ne varsa sizlerin hizmetinizde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Her zaman sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

“Karadeniz Sahil Yolu OSB’nin yanından geçecek”

 

Organize Sanayi Bölgemizin şimdi ikinci bir arıtma tesisi ihtiyacı olacak. Onunda takibini inşallah gerçekleştireceğiz. Enerji için 30 KW’lik trafo yapımı önemli bir yatırımdı. Bu gerçekleşmiş oldu. OSB’nin köprüsünü ve yollarını yenilemiştik. Bundan sonra da gerek ırmak ıslahı, yaparak bölgede OSB’ye katılabilecek alanları kazandırırsak daha iyi olacak. Bunun yanında Karadeniz sahil yolu da OSB’nin yanından geçecek. Bu da önemli bir yatırım olacak. Ben tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum”.

 

 

 

Güner: “2 bin 500 et istihdam yaratacak”

 

Törende son konuşan ise Bartın Valisi Sinan Güner’di. Tahsisi yapılan 3 parselin dışında farklı 5 parselin tahsisi için de çalışmanın aralıksız sürdüğünü belirten Vali Güner, halihazırda OSB’de bulunan firmaların istihdam ettiği kişi sayısının 5 bin civarında olduğunu, yeni tahsis alanlarındaki tesislerin tamamlanarak hizmete girmesi ile birlikte 2 bin 500 kişilik ek istihdam yaratılmasının hedeflendiğini söyledi.

 

“Eksikleri bir an önce tamamlamalıyız”

 

Mevcut OSB’nin 1 milyon metrekarelik arazisine ek alanla 700 bin metrekare eklendiğini anımsatan Vali Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:
Neredeyse bir OSB daha eklemiş olacağız. Burada bize düşen ilave edilen alanların altyapısını, yolunu, kanalizasyonunu, enerji hatlarını bir an önce tamamlamaktır. İstihdam, inovasyon ve ihracat konusunda katkı sağlayacak firmaların olmasını istedik. Yatırımları ilimize de büyük katkılar sağlayacaktır. Bu vesile ile müteşebbislerimize, siyasi parti temsilcilerimize, emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

 

“Filyos projesi ile entegre olmamız gerekiyor”

 

Burada Filyos projesine de ayrıca değinmek istiyorum. Biz Bartın olarak Filyos’a çok yakın bir konumda bulunuyoruz. Filyos projesinin ilk günlerinde biz yatırımcılara yatırım alanları sunarak, ihtiyaç duyulan alanlarda hazırlık yaparak entegre olmamız gerekiyor. Bunun için başta petrokimya, doğalgaz ve lojistik alanında olmak üzere yatırım yapılması için gayret göstereceğiz. Bölgemize ve İlimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

Konuşmaların ardından Vali Sinan Güner, yatırımcı firma temsilcileri Mescier Demirçelik işletme sahibi Sabri Mescier, Teklas Kauçuk yöneticisi Nebi Anıl, Söylemez Kauçuk’un sahibi Abdulvahap Söylemez, TÜSA Denim İşletme Müdürü Zülküf Demir ve YİMSAN Yakın İnşaat’ın sahibi Hüseyin Yakın’ı tek tek kürsüye davet ederek, arazi tahsislerine ilişkin sözleşmelere imza atıldı. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

ETİKETLER : Bartın Bartın OSB Sinan Güner Yılmaz Tunç Cemal Akın Mescier Demirçelik Sabri Mescier Teklas Kauçuk Nebi Anıl Söylemez Kauçuk Abdulvahap Söylemez TÜSA Denim Zülküf Demir YİMSAN Yakın İnşaat Hüseyin Yakın
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›