Karakaş: “Bartın’ı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmalıyız”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan sınır komşumuz Filyos’taki Vadi Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, AK Parti’nin ‘İnsanları işe alın!’ vaadi ile projeyi yeni bir üye kampanyasına dönüştürebileceğini öne sürdü. Proje ile ilgili pek çok soru işareti olduğunu, bunları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yönetimine de ilettiğini ancak “Ticari sır” yanıtı ile karşılaştığını da ifade eden Karakaş, 2023 Mart ayında biteceği söylenen proje ile doğalgaz fiyatlarının düşmeyeceğini savundu. Karakaş, Bartın’ın projeden pay almak adına yapılması gerekenlerde geç kaldığını iddia etti. CHP Bartın İl Başkanı Karakaş, “Bartın'ı ekonomide güçlendirmek için yolu Bartın'ın içinden geçirerek Bartın'ı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmalıyız.” dedi.
Bu haber 2021-12-27 09:10:41 eklenmiş ve 648 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

EYBEY TV’de, gazetemizin de sahibi olan gazeteci Mustafa Ahmet Oktay tarafından hazırlanıp sunulan “Enine Boyuna” programının son konuğu CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş olmuştu. Karakaş, Bartın ve bölgemiz başta olmak üzere ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaparken, izleyicilerden gelen ve Oktay’ın yönelttiği soruları da yanıtladı. Karakaş, kendisinin de katıldığı TPAO yönetimi tarafından Filyos’ta gerçekleştirilen ayrıntılı bilgilendirme toplantısına ilişkin bir soruyu yanıtlarken önemli değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, konuya ilişkin olarak özetle şunları söyledi:

 

“Çok büyük bir proje.”

 

“Proje, 2020 yılında bulunan, bölgedeki doğal kaynak sebebiyle 540 milyar metreküplük hacmiyle 540 milyar dolarlık bir değeri olduğu ifade edilen çok büyük bir proje. 405 milyar metreküplük rezervli Tuna Kuyusu ve 135 milyar metreküplük rezervli Amasra-1Kuyusu’na sahip. Filyos Projesi için en büyük deniz altı gaz keşfi olduğu söylendi. Ancak, en büyük havaalanı İstanbul'da denmişti ama Çin'deki daha büyük çıktı mesela…’’

 

 

Karaya en yakın yer olduğundan dolayı Filyos Havzası'nın tercih edildiği belirtildi. Gaz, yaklaşık 2 bin 200 metreden çıkartılarak, 170km deniz içinden taşındıktan sonra Filyos Limanı alanında kullanıma hazır hale getirilip sunulacak. 10 milyon metreküp gaz hedeflenecek. Yılda kazanılacak para 4 milyar dolar. Proje'nin Mart ayı sonuna kadar gerçekleşeceği ve 2053 yılına kadar Türkiye ekonomisine toplam katkısının 540 milyar dolar olduğu söylendi.

 

“AKP yine üye kampanyası düzenleyebilir.”

 

‘’Proje kapsamında Nisan ayında 3-4 bin kişinin istihdam edileceği söylendi. HEMA'da da, ‘Yatırım yapacağız.’ diyerek 2 bin kişiyi AKP'ye üye yaptılar ama kimseyi işe almadılar. Filyos Projesi için de AKP yine bir üye kampanyası düzenleyebilir.’’ dedi.

 

 

Sorular ‘ticari sır’a takıldı

 

Toplantının dökümanlarını istememe ve TPAO Genel Müdür'ünün onaylamasına rağmen dökümanlar bana ulaşmadı. Milletin verdiği vergilerle gerçekleştirilen bir proje olmasına rağmen, proje kaç milyar dolara mal olacak? Projenin toplam maliyeti ülke ekonomisine kaç lira olacak? Kaynağını nerden bulacaksınız? Milli projede yabancı ortak olacak mı? Finansman kaynağını nerden bulacaksınız? Bu işletmeye dolar bazında yapacağımız her yatırım TL bazında ikiye katlamış durumda. Ülke ekonomisi bu yatırımı kaldırabilecek mi? Tüm bu sorularıma TPAO’dan aldığım cevap ‘Ticari Sır’ oldu.

 

“Ülkemiz bu durumu hak etmiyor.”

 

‘Döviz kurlarındaki artış yatırımı etkiler mi?’ dedim. ‘’Hayır hesapların hepsi dolar üstüne.’’ dendi fakat cevapta bile yatırımı etkilediğini görüyoruz. 128 milyar doları Merkez Bankası'nda kaybettik. Bu para yok oldu. Birilerine satıldı. Projeden 15 ay sonra elde edeceğimiz 4 milyar dolar gelirle 128 milyar doları 32 yılda geri getirebiliyoruz. Ülkemiz hiçbir şekilde bu durumu hak etmiyor. Bu hayatı AKP iktidarı yüzünden yaşamak zorunda bırakıldık.

 

“Doğalgaz fiyatının düşmesi mümkün değil.”

 

TPAO Genel Müdürü, projenin 2023 yılı Mart ayında bitirileceği söyledi. Proje sonunda doğalgaz fiyatlarında düşüş olur mu? Petrol sektöründeki tüm hesaplar dolar bazında olması nedeniyle dolar artarken doğalgaz fiyatlarının düşmesi mümkün değildir.

 

“Bartın geç kaldı.”

 

Yatırım çok büyük. Planlamanın baştan yapılması gerekiyor ancak Bartın bu konuda geç kalmış. OSB'nin ikinci kısmının bile işlemleri bitirilemedi. Yarın bir sanayici geldiğinde verilecek bir sanayi arazisi yok Bartın'da. Bizim bu talebi karşılayacak mevcutta sanayi arsası stoğumuz yok.

 

“Bartın’da bilgilendirme yapılmıyor.”

 

Bartın Valiliği'nin Filyos Projesi ile ilgili Mugada yolundan sahil yolu planlaması var. Toplantıda, TPAO bu yolu yapar mı sorusu geldi. Ne Bartın Valiliği, ne Bartın Belediye Başkanlığı tarafından Bartın'da yapılan iş, işlemler ve projelerle ilgili hiçbir bilgilendirme toplantısı yapılmıyor. TPAO'ya, toplantıya bizleri davetlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

 

“Bartın’da açık ve şeffaf yapılan hiçbir hareket yok.”

 

Bartın'ı ekonomide güçlendirmek için yolu Bartın'ın içinden geçirerek Bartın'ı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmalıyız. Yapılacak Filyos Liman yolu da gizleniyor. Bartın'da açık ve şeffaf yapılan hiçbir hareket yok.

 

“Proje Bartın Limanı’nı etkilemeyecektir.”

 

Filyos, Bartın, Çaycuma bu bölgeye sınır. Projenin bölgemize fayda sağlamasını isterim. Bartın Limanı'nı küçük ölçekli gemilerle çalıştığı için projenin limanımızı çok etkileyeceğini zannetmiyorum.

 

“Umutsuzluk yok, çalışacağız.”

 

‘’Hak yok, adalet yok, hukuk yok, insan hakları yok. Türkiye böyle bir yer haline geldi. CHP iktidarında tüm bu unsurlar sağlanacak. Umutsuzluk yok, çalışacağız. Gitti gidiyor tiran, geliyor gelmekte olan.”

ETİKETLER : Bartın Filyos CHP Selim Karakaş Ahmet Oktay Filyor Vadi Projesi EYBEY Medya
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›