Keyfi de, çilesi de beraber geldi

Günler öncesinden yapılan meteorolojik değerlendirmeler hedefi bu kez 12’den vurdu. Bartın’ın da içinde bulunduğu Batı Karadeniz bölgesi Pazartesi gece yarısından itibaren maruz kaldığı yoğun kar yağışının keyfini de çilesini de tam anlamıyla yaşıyor.
Bu haber 2021-12-23 10:00:31 eklenmiş ve 713 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın kent merkezinde 15 cm’nin üzerini gören kar kalınlığı Ulus, Amasra ve Kurucaşile’de yüksek irtifaya sahip yerlerde 75 cm’nin dahi üstüne çıktı. Belediyeler kent merkezlerinde hummalı bir çalışma ile ana arterler başta olmak üzere tüm yolları açık tutarken, Özel İdare Karla Mücadele Koordinasyon Merkezi (ÖZKARKOM) koordinesindeki ekipler de zorlu arazi şartlarında kardan kapanan köy yollarını açmak için gece gündüz demeden çalışıyorlar. ÖZKARKOM’dan haberimiz baskıya hazırlanırken edinilen bilgiye göre; saat 15.30 itibariyle 25’i Merkez ilçe, 57’si Ulus, 6’sı Amasra ve 9’u da Kurucaşile’ye ait olmak üzere il genelinde toplam 97 köy yolu halen kar nedeniyle kapalı bulunuyor. Başkent EDAŞ ekipleri de elektriği kesilen 50 civarında köye enerji verebilmek özveri ile çalışıyor. Yetkililer, sürücüleri kar lastiği ve zincir takmadan yola çıkmamaları konusundaki uyarılarına da yineliyor. Karın tadını çıkaranlar ise kuşkusuz okulları da kar nedeniyle tatil edilen çocuklar oldu.

 

 

Bartın Belediyesi’nin kar seferberliği

 

Yoğun kar yağışı nedeniyle Pazartesi gecesinden bu yana aralıksız sahada olan Bartın Belediyesi ekipleri tüm personel ve ekipmanları ile vatandaşların olumsuzluk yaşamaması için çalışıyor. Kent içi ulaşımın aksamaması adına gece gündüz demeden çaba sarf eden ekipler büyük bir özveriyle ana arterler başta olmak üzere hastane yolları ve kaldırımlarda durmaksızın kar temizliği yapıyor.

 

 

300 personel görev alıyor

 

Yapılan çalışmalar kapsamında 300 personel 13 adet kar kürüme aparatlı kamyon ve iş makinaları kazı ve yükleyici, 3 adet kamyon, 1 adet otomatik bıçaklı tuzlama kamyonu, 2 adet manuel bıçaklı tuzlama kamyonu, 1 adet bobcat, 1 adet hidromek, 1 adet greyder, 1 adet büyük kepçe, 4 adet küreyici bıçak, 2 adet tuz kamyonu, 1 adet HMK mini yükleyici kepçe, 1 adet solüsyon tankı ile kent merkezinde kar mücadelesi verildi.

 

Buzlanmaya karşı solüsyon ve tuz kullanılıyor

 

Ekipler yol açma çalışmalarının yanı sıra oluşabilecek buzlanmaya karşı solüsyon ve tuzlama çalışmaları gerçekleştirdi. Ana arterler, hastane yolları ve trafik yoğunluğu olan bölgelerde gece saatlerde solüsyon ve tuzlama çalışmaları yapıldı.

 

 

Ekipler kaldırımları temizlemeye yetişemiyor

 

Bartın Belediyesi ekipleri bir yandan da vatandaşların sıklıkla kullandığı yaya yolu ve kaldırımlarda kar temizliği yaptı. Ekiplerin temizlediği yerler kısa sürede yeniden karla dolunca üst üste aynı yerleri temizlemek zorunda kaldılar. Çalışmalar sayesinde kent merkezinde ne araç ne de yaya trafiğinde olumsuz bir durum yaşanmadı.

 

Durum değerlendirmesi yapıldı

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, karla mücadele çalışmaları ile koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü binasında gerçekleşen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Balık, Ar-Ge Başkan Yardımcısı Ercüment Özçelik ve daire müdürleri katıldı. Toplantıda Kent merkezimizde etkili olan kar yağışı dolayısıyla ulaşım sorunu yaşanmaması için alınan tedbirlerle ilgili istişarelerde bulunuldu.

 

 

Araçlar kontak kapatmıyor!

 

Yürütülen hummalı çalışmaları anlatan Belediye Başkanı Cemal Akın, “Yapmış olduğumuz planlamalar çerçevesinde karla mücadele çalışmalarımıza devam ediyoruz. Olumsuz hava koşullarından halkımızın mağdur olmaması için 300 personelimiz ile sahada mücadele veriyoruz. 13 adet kar kürüme aparatlı kamyon ve iş makinaları kazı ve yükleyici, 3 adet kamyon, 1 adet otomatik bıçaklı tuzlama kamyonu, 2 adet manuel bıçaklı tuzlama kamyonu, 1 adet bobcat, 1 adet hidromek, 1 adet greyder, 1 adet büyük kepçe, 4 adet küreyici bıçak, 2 adet tuz kamyonu, 1 adet HMK mini yükleyici kepçe, 1 adet solüsyon tankı ile mesai saati gözetmeksizin çalışmalarımızı sürdürdük. An itibariyle kapalı yolumuz bulunmamakta. Çalışmalarımızı da halkımız sıkıntı yaşamaması adına tüm mahallelerimizde sabaha kadar sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz karlı koşullar sona erene kadar kontak kapatmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Özel İdare ekipleri canla başla çalışor

 

Karla mücadelenin en zorlu mücadelesini verenler ise hiç şüphe yok ki yine ÖZKARKOM koordinesindeki Özel İdare ekipleri oldu. Köylerde aralıksız karla devam eden karla mücadeleye ilişkin ÖZKARKOM’un, gazetemiz baskıya hazırlanırken yaptığı son bilgilendirmeye göre; il genelinde halen 97 köy yolu kar nedeniyle kapalı bulunuyor. Bu köylerden 25’i Merkez ilçe, 57’si Ulus, 6’sı Amasra ve 9’u da Kurucaşile’de bulunuyor.

 

 

Bazı araçlar mahsur kaldı

 

Bu arada ilimizin yüksek kesimlerindeki yerleşim birimlerinde kar daha fazla yağdığı için ekipler de başta grup yolları olmak üzere köylerin belde ve ilçe merkezleri ile bağlantılarını açık tutmakta zaman zaman zorlandılar. Bazı noktalarda araçları kara saplanan vatandaşlar Özel İdare ekiplerinin yardımları sayesinde kurtarılabildiler.

 

Kış lastiği ve zincir uyarısı! 

 

Kar yağışının azalmakla birlikte bugün de devam edeceğini anımsatan yetkililer, zorunlu olmadıkça özel araçlar ile trafiğe çıkılmamasını isterken, çıkılması durumunda ise kış lastiği ve zincir olan araçların tercih edilmesinin önemine dikkat çektiler.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Bartın İl Özel İdaresi ÖZKARKOM kar Cemal Akın
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›