Kış hazırlıkları Valilik’te masaya yatırıldı

İlimiz genelinde zorlu kış mevsimi şartlarında başta karla mücadele çalışmaları olmak üzere yürütülecek tüm çalışmaların koordinesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen “2018-2019 Kış Programı Bilgilendirme Toplantısı”, Vali Sinan Güner başkanlığında gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-11-24 11:31:35 eklenmiş ve 572 kez görüntülenmiştir.

 

Valilik Çeşmi-Cihan Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya İlçe Kaymakamları, İl ve Belde Belediye Başkanları, Kolluk Kuvvetleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İl Müdürleri, Karayolları, Devlet Su İşleri, Orman İşletme ve Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Telekom Müdürlüğü, EnerjiSA temsilcileri, Bartın Şoförler Odası ile Karayolları Yük Taşıma Kooperatifi yetkilileri katıldı. Toplantıda; Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kar ve buzla mücadele çalışmaları kapsamında slayt sunumları gerçekleştirildi.

 

 

Alınan kararlar…

 

Bartın Valiliği’nden toplantıya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

- Tüm kurumların birbirleriyle koordine ve dayanışma (araç, sağlık, teçhizat, teknik destek vb.) içinde araçlarını kış şartlarına hazırlayarak gerekli donanımlarını araçlarında muhafaza ederek, her an göreve hazır vaziyette bulundurmaları,

- Kolluk Kuvvetlerince, araç sahiplerine, araçlarını kışa hazırlaması ve gerekli kış donanımını araçlarında bulundurmaları konusunda bilgilendirme ve denetim faaliyetlerinin yapılması,

- Belediye Başkanlıklarınca, İlimizde evsiz ya da kış şartlarına uygun barınağı olmayan vatandaşlarımızın tespiti yapılarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile koordine içinde barınma için gerekli tedbirlerin alınması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın  (kömür, yiyecek, giyecek yardımı vb.) tespitlerinin yapılarak, yardımların yapılmasının sağlanması,

- Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve Karayolları 156. Şube Şefliğince; il merkezi, ilçe, belde ve köy yollarının denetimlerinin yapılarak, bakım ve onarım gerektiren yolların bir an evvel yapılmasının sağlanması,

- Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve Karayolları 156. Şube Şefliğince; buzlanma, sel ve heyelan olması muhtemel noktalarda meteoroloji tahminleri göz önünde bulundurularak gerekli hazırlıkların yapılması, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması ve gerekli tedbirlerin alınması.

 

 

Sürücülere tavsiyeler

 

Toplantıdan sürücülerin zorlu kış şartlarında hem kendilerinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemeleri adına uymaları gereken kurallar ve yapmaları gerekenler ise şu şekilde sıralandı:

* Yola çıkmadan önce seyahat güzergâhı hakkında, 0366 215 23 35 no’lu telefondan veya ücretsiz ALO 159 hattından, ayrıca; KGM web sitesi www.kgm.gov.tr adresinden hizmete sunulan güzergâh analizi programı ile yol kullanıcılarının en uygun güzergâhı ve alternatifleri, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, yol boyu tesislerini ve önemli yerleri internetten görsel olarak sorgulamaları gerekir.

* Araçlarda mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurulmalı.

* Kış lastiği olmayan ve donanımsız araçlarla yola çıkıldığında özellikle rampalarda lastiklere zincir takmak için durulduğunda, araçların kayarak yolu kapattıklarına sıkça rastlanılmakta. Bu nedenle zincir takma işleminin  rampalar başlamadan yani düzlük kesimlerde yapılması ve önceden tedbirler alınarak trafik güvenliğinin tehlikeye düşürülmemesi gerekir.

* Olumsuz hava şartları nedeniyle kapatılan yol kesimlerinde yola girmek için ısrarcı olunmamalı, mahsur kalan araçların şerit ihlali yapmadan bulundukları şeridi terk edilmemeli ve görevlilere yardımcı olunmalı.

* Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman yavaşlayıp dikkatli bir şekilde yola devam edilmeli.

* Araç takip mesafeleri artırmalı.

* Hız azaltmalı.

* Trafik işaret ve işaretçilerine uymalı.

* Şerit ihlali yapmamalı.

* Buzlanma olan kesimlerde, çok daha tedbirli ve dikkatli olmalı.

* Hava, yol, araç ve psikolojik durumlar dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkılmamalı.

* Direksiyon başında cep telefonu ile görüşme, sigara içme gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçınmaları ve görevlilerin önerilerine uyulmalı.

 

Vali, koordinasyon ve diyaloğa dikkat çekti

 

Vali Güner toplantının sonunda,  kar ve buzla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ile ilgili şube şefliklerinde görev yapan personel ile diğer kurumların ve kolluk kuvvetleri ile sürekli diyalog halinde bulunmaları talimatını verdi.

Toplantı 2018-2019 kış döneminin herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaksızın geçirilmesi temennisi ile sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Sinan Güner Bartın Valiliği kış hazırlıkları
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi