40 köy yolu ulaşıma kapalı

İlimizde, Pazartesi gece yarısından sonra etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle Özel İdare Karla Mücadele Koordinasyon Merkezi (ÖZKARKOM) koordinesinde de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Özel İdare’ye bağlı ekipler, karın kapattığı köy yollarını bir an önce ulaşıma açabilmek için yoğun bir çaba harcıyor. ÖZKARKOM’dan edinilen bilgiye göre haberimiz baskıya hazırlandığı saat itibariyle kar nedeniyle yolu kapalı olan il genelinde toplam 40 köy bulunuyor. Bunların çoğunluğu rakım olarak daha yüksekte bulunan Ulus’a bağlı köylerden oluşuyor. Bu arada Amasra ve Ulus'taki okullarda eğitime kar muhalefeti nedeniyle 22 Aralık Çarşamba günü ara verildiği duyuruldu.
Bu haber 2021-12-21 16:19:55 eklenmiş ve 637 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın’da önceki akşam geç saatlerde başlayan kar yağışı, merkez dahil il genelini adeta bir gelinlik gibi beyaza bürüdü. Pek çok köylü malını getiremediği için Salı günleri kurulan Galla Pazarı’ndaki tezgahların azlığı dikkat çekti.

Şehir merkezinin aksine iç kesimlerde özellikle yüksek rakımlı yerlerde kar kalınlığı hem ulaşımı hem de hayatı olumsuz etkileyebilecek seviyelere ulaştı. Görsel olarak seyri güzel olsa da ulaşım sıkıntısı bazı vatandaşlar için çileye dönüştü. Sabahın erken saatlerinde Ulus’a bağlı Zafer Köyü’nden hareket eden Karabük dolmuşu, 25-30 cm’yi bulan kar nedeniyle yolda kaldı. Kış lastiği ve zincire rağmen Abdipaşa’ya dahi ulaşamayan dolmuş Zafer’e geri dönmek zorunda kaldı.

 

 

İşte kapalı köy yolları

 

Öğlen saatlerine doğru karın yükseklerde etkisini daha artırması ile birlikte yavaş yavaş kapalı köy yollarının sayısı arttı. ÖZKARKOM koordinesindeki Özel İdare ekipleri hızlı bir şekilde kapalı köy yollarının açılması için müdahalelerde bulunduysa da karın aralıksız yağması nedeniyle haberimiz baskıya hazırlandığı saat itibariyle halen il genelinde 1’i Amasra (Saraydüzü), 10’u Merkez (Aydınlar, Hanyeri, Hasanefendi, İmamlar, Kumaçorak, Ören, Söğütlü, Turanlar, Yeniköy ve Yeşilkaya), 29’u da Ulus’ta (Zafer, Yeniköy, Yenikışla, Uluköy, Konuklu, Konak, Kirazcık, Kızıllar, Kalecik, Keçideresi, Isırganlı, Hisarköy, Hasanören, Güneyören, Gökpınar, Eldeş, Döngeller, Duracaşahinci, Doğan, Dodurga, Dibektaş, Çavuş, Ceyüpler, Buğurlar, Bahçecik, Bağdatlı, Arpacık, Akörensöküler ve Abdurrahman) olmak üzere toplam 40 köyün yolu halen kapalıydı.

 

 

Tüm ekipler seferber

 

Yer yer 50 cm’yi aşan kar nedeniyle bazı köylerden de elektrik kesintisine ilişkin bilgiler geldi ancak bunların toplam sayısı hakkında kesin bir bilgiye erişilemedi. Özel İdare ekipleri, özellikle grup yolların açılmasını için tüm ekiplerini seferber etti. Kar yağışının gecenin çökmesi ile daha da artacağı beklendiğinden kapalı köy yollarının sayısında da buna bağlı artış olabilir.

 

Amasra ve Ulus'ta okullar 1 gün tatil


Bu arada akşam saatlerine doğru karın etkisini artırmasıyla birlikte Ulus ve Amasra'dan okul tatillerine ilişkin açıklamalar geldi. Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan kısa açıklamada, yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ilçede eğitime 1 gün süreyle ara verildiği duyuruldu. Bundan kısa süre sonra da Amasra Kaymakamlığından bir açıklama geldi. Açıklamada, "İlçemizde devam eden etkili kış şartları nedeniyle meteorolojik veriler, sağlık ve ulaşım şartlarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilçe hıfzıssıhha kararı doğrultusunda tüm eğitim kurumlarımızda 22 Aralık Çarşamba günü 1 gün süreyle yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Uzaktan eğitime devam edilecektir. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve engelli personelimiz de idari izinli sayılacaktır" denildi.

 

 

2 gün daha sürmesi bekleniyor

 

Meteorolojik değerlendirmelere göre Bartın ve Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan kar yağışı bugün ve yarın da belli aralıklarla da olsa devam edecek. Bu yüzden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarılarda bulunan yetkililer, özellikle köylerde yaşayan vatandaşlarımızın zorunlu durumlar halinde yolculuk etmemeleri konusunda uyarırken, Özel İdare’nin tüm ekipleri ile başta grup yolları olmak üzere tüm köy yollarındaki ulaşımın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için var gücüyle çalıştığını anımsattılar.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Özel İdaresi kar Ulus Amasra ÖZKARKOM
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›