Bartın Platformu: “Hattat’a değil milyon TL, zırnık yok”

Hattat Holding tarafından, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır aleyhine, Amasra’ya yapılması planlanan termik santral ile ilgili muhtemel ortaklıklara yazılan ve şirketi karaladığı öne sürülen mektuplar nedeniyle açılan 1 milyon TL’lik tazminat davasının ilk duruşması için İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Dava nedeniyle Çakır’a destek vermek amacıyla çok sayıda Bartın Platformu yöneticisi ve sivil toplum kuruluşu üyeleri İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Dava öncesinde Bartın Platformu adına yapılan açıklamada, Danıştay 6. Dairesi’nin son kararı ile termik santralin haritadan tamamen silindiğini savunurken, “Bizlerden 1 Milyon Türk Lirası talep edilen bu davanın asıl amacı; Bartın-Amasra halkının geçtiğimiz süreçte hukuki zaferle sonuçlanan termiksiz yaşam mücadelesini cezalandırmak ve mücadele edenleri sindirmektir. Bartın-Amasra’dan dersini almış olan Hattat’a zırnık yok” denildi.
Bu haber 2021-12-21 16:08:06 eklenmiş ve 768 kez görüntülenmiştir.

 

Çağlayan Adliyesi’deki dava öncesinde Platform üyeleri, termiksiz yaşam çağrısının bir kez daha dillendirildiği pankartlar eşliğinde bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamaya; duruşmaya katılarak platforma destek veren İstanbul Bartınlılar Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandadır, Greenpeace, Tema Vakfı, Türkiye Ormancılar Derneği, Loç Vadisi Dayanışması, Yeşil Yaşam İnsiyatifi, Sol Parti Parti Meclisi üyesi Alper Taş ve CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin de katıldı.

 

Mücadele süreci özetlendi

 

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Bartın ve Amasra halkının 16 yılı aşan termik santral mücadelesi ulusal basına da haber olan bazı eylem ve olaylarla kısaca özetlendikten sonra termik santralin önünü açan “ÇED olumlu” kararına belki de hukuk tarihinde eşi benzeri görülmemiş şekilde 2002 davacı ile iptal davası açıldığı anımsatıldı. Açıklama şöyle sürdürüldü:
“Hattat Holding’in tüm hukuksuz girişimlerine karşı açılan 10’u aşkın dava zaferle sonuçlanmış ve en son Danıştay 6. Dairesinin, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na termik santralin işlenmesini sağlayan değişikliği iptal etmesiyle Amasra’da termik santral haritadan silinmiştir.

 

“Dava göz korkutmak için açıldı”

 

Bugün ise yukarıda bahsedilen hukuksuz işlemlerin yararlanıcısı Hattat’ın Bartın-Amasra halkının kararlı mücadelesi sonucu hayata geçiremediği termik santrali, son bir umutla yeniden canlandırmak amacıyla Bartın-Amasra halkının gözünü korkutmak için, Amasra Belediye Başkanlığı ile Amasra Belediye Başkanı Sayın Recai Çakır nezdinde tüm Bartın-Amasra halkına karşı açtığı, akıl dışı 1 milyon TL talepli manevi tazminat davası ile karşı karşıyayız. Hattat Holding’in bunca yıl sonra aleyhimizde açtığı bu ilk dava; Bartın Platformunun, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile birlikte eş sözcüsü olan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın, Bartın Platformu adına Hattat Holding’in sözde Çinli muhtemel ortaklarına gönderdiği termik santral sürecine ilişkin bir mektupla ilgilidir. Bu mektupta Hattat Holding’in hali hazırda herhangi bir ortaklığının bulunmadığı bu Çinli şirketlere termik santral sürecine ilişkin gerçeklerden bahsedilmiştir. Bu mektup ile Amasra-B sahasının yerli ve milli olarak işletilmesinin, istihdamın Amasra ve Bartın’da yaşayan işsiz gençlerin işe alınması suretiyle gerçekleştirilmesinin, ülkemiz ve bölgemizin değeri olan taşkömürünün yabancılara teslim edilmemesinin sağlanması amaçlanmış ve bu şekilde kaleme alınmıştır. Termikçi Hattat Holding’e göre bu mektup ticari itibarını zedelemiştir.

 

Bartın-Amasra halkı çok iyi biliyor

 

Davacı holdingin bu iddialarına karşın termik santral sürecinde yürütmeye çalıştığı tüm iş ve işlemlerin bahsettiğimiz şekilde hukuksuz olduğu mahkemelerce sabit bulunmuştur. Ayrıca 16 yıldır kömür çıkaracağı iddiasında bulunup bugüne değin 1 kilo dahi kömür çıkarmaması, gerçekleştirdiği işten çıkarmaları, çıkarılan işçilerin tazminatlarının ödenmemesi yahut geç ve parça parça ödenip işçilerin mağdur edilmesi gibi holdingin haksız ve hukuksuz tutum ve eylemleri Bartın-Amasra halkı tarafından çok iyi bilinmektedir.

 

 

“Amaç; mücadele edenleri cezalandırmak”

 

Bizlerden 1 milyon TL talep edilen bu davanın asıl amacı; Bartın-Amasra halkının geçtiğimiz süreçte hukuki zaferle sonuçlanan termiksiz yaşam mücadelesini cezalandırmak ve mücadele edenleri sindirmektir. Zira bu tarz davaların hukuk dünyasında örnekleri mevcuttur. İnsana, çevreye ve doğaya verecekleri zarardan çok, elde edeceği karı önemseyen şirketlerin hukuksuz ve pervasız projelerine karşı mücadele eden insanları baskı altına almak ve sindirmek için benzer davalar açtıkları; ancak bu davalara dünyanın hiçbir yerinde itibar edilmediği ve mahkemelerce reddedildiği bilinmektedir. Bu yönüyle İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin de bu davayı reddedeceğinden kuşkumuz yoktur. Amacımız hiç kimsenin ticari yahut şahsi itibarını zedelemek değildir. Bizim amacımız Bartın-Amasra halkının, işçinin, emekçinin menfaatlerini korumak, bununla birlikte Çeşm-i Cihan Amasra’mızın doğasına, tarihine, madenine sahip çıkıp gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Amasra bırakmaktır.

 

“Doğaya ve yaşama hep birlikte sahip çıkacağız”

 

Belediye başkanımız Recai Çakır’ın yanındayız ve her zaman yanında olacağız. Recai Çakır Bartın demek, Amasra demektir. Recai Çakır’a karşı yapılan her hareket Bartın ve Amasra halkına karşı yapılmıştır. Bu açıdan Hattat Holding’i de başından beri sürdürdüğü bu tür akıl dışı eylemlere son vermeye çağırıyoruz. Bugün buraya bize destek vermeye gelmiş olan bütün yaşam savunucularına teşekkür ediyoruz. Doğaya ve yaşama hep birlikte sahip çıkacağız. Başlıkta belirttiğimiz gibi Bartın-Amasra’dan dersini almış olan Hattat’a zırnık yok.

 

Bankoğlu: “Hadi başka kapıya”

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da sosyal medya platformlarındaki sayfaları aracılığıyla dava için İstanbul’a giden Çakır’a destek verdi. Bankoğlu, sözkonusu paylaşımında, “Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır’a aslında Amasra halkına 1 milyonluk tazminat davası açtın, ama Amasra’dan dersini aldın; termik santral kuramayacaksın, milyon değil kuruş dahi alamayacaksın Hattat! Başkanımız da kentimiz de bizimdir! Hadi başka kapıya!” dedi.

ETİKETLER : Bartın Amasra İstanbul Recai Çakır termik santral Hattat Holding Bartın Platformu 1 milyon TL tazminat davası
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›