CHP’nin “eşit temsiliyet” teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin kadın milletvekillerinin, kadın örgütleriyle beraber hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ‘kadınların siyasette eşit temsiliyetini öngören kanun teklifi’ TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Kadının eşit temsili, sadece bir partinin değil, bütün bir ülkenin meselesiyken, Cumhur ittifakı teklife anlayamadığımız bir tepki veriyor. Bu konu tarihi bir sorumluluk reddidir. Meclis çatısı altında siyasi parti çatışmalarından bir adım öteye gidemedik. Kadının gölgelendiği, ötelendiği bir toplumda kapsayıcı bir demokrasiden bahsedemeyiz. Mücadelemiz asla bitmeyecek” dedi.
Bu haber 2021-12-03 09:43:18 eklenmiş ve 787 kez görüntülenmiştir.

 

Yüzde 50 kadın kotası önerilmişti

 

Sözkonusu kanun teklifi, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nda, 2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nda ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçim Kanunu’nda değişiklikler öngörüyordu. Önerilen değişikliklerle, milletvekilliği seçimlerinde ve siyasi parti aday listelerinde kadın temsilinin sağlanması için yüzde 50 kadın kotası önerilmişti. Ayrıca, milletvekili seçimlerinde aday listelerinin, “fermuar” sistemi olarak geçen yöntemle, her iki cinsiyetin birbirini izlediği şekilde yapılması da önerilmişti. Cinsiyetler arası eşit temsili sağlamak için, önerilen cinsiyet kotasının yerel seçimlerdeki aday listelerinde de uygulanması teklif edilmişti. Bahsi geçen teklifin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından da denetlenmesi öngörülmüştü.

Siyasi parti üyeliklerinde mali gücü yeterli olmayan kadın üyeliklerinin aidattan muaf tutulmasını da içeren kanun teklifi TBMM’ye sunulmadan önce, CHP Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi milletvekilleri, Mecliste grubu bulunan siyasi parti grup başkan ve başkan vekilleri ile TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı’nı yaptıkları ziyarette teklif hakkında bilgi vererek destek istemişlerdi.

 

AK Partililer ile CHP’liler tartıştı

 

Kadının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin yıldönümü olan 5 Aralık vesilesiyle, dün meclise sunulan kanun teklifi için grubu adına konuşan, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, teklifin tarihi bir fırsat olduğunu, milletvekillerinin bunun bilinciyle oy kullanması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine AKP’li milletvekilleriyle CHP’li milletvekilleri arasında sözlü atışmalar başladı. Tartışmaların uzaması üzerine, oturuma ara verildi.

 

Bankoğlu: “Tarihi bir sorumluluk reddedildi”

 

CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, teklifin reddedilmesi üzerine sosyal medya platformu Facebook’taki sayfasından canlı bağlantı yaparak tGenel Kurul’daki oylanın AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini takipçilerine duyurdu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Bankoğlu, “Toplumumuzun yarısı kadın olmasına rağmen, temsili kuvveti çok az. Önerdiğimiz kanun teklifi, yarısı kadından oluşan bir toplumda zorunluluktur. Kadının eşit temsili, sadece bir partinin değil, bütün bir ülkenin meselesiyken, Cumhur ittifakı teklife anlayamadığımız bir tepki veriyor. Bu konu tarihi bir sorumluluk reddidir” dedi.

 

“Siyasi parti çatışmalarından bir adım öteye gidemedik”

 

TBMM’ye üzerinde 360 kadın örgütünün emeğinin bulunduğu oldukça kapsamlı bir teklif sunduklarını anımsatan Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Önerdiğimiz ‘kota’ ve ‘fermuar’ sistemlerinin uygulama ve sonuçlarını bir çok gelişmiş ülkede görüyoruz. Bugün bu ve benzeri sistemlerin uygulaması Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki 30 ülkenin 21’inde var. Buna rağmen, bugün de bu Meclis çatısı altında siyasi parti çatışmalarından bir adım öteye gidemedik.

 

“Mücadelemiz devam edecek”

 

Kadın ve erkek, toplumun her alanında olduğu gibi, temsiliyette de de eşit haklara sahip olmalıdır. Kadının gölgelendiği, ötelendiği bir toplumda kapsayıcı bir demokrasiden bahsedemeyiz. Eşit temsiliyet demokrasinin gereğidir, ama kadının da en temel hakkıdır. Biz, bugün hakkımız olan şeyin ilanını istedik. Ancak bunun bir günlük bir mücadeleyle olmayacağının da bilincindeyiz. Mücadelemiz, toplumsal cinsiyet eşitliği temeline dayanan kadın erkek eşitliğidir. Çalışmaya devam edeceğiz, mücadelemiz asla bitmeyecek.

ETİKETLER : Bartın TBMM CHP AK Parti TBMM Aysu Bankoğlu eşit temsiliyet
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›