Milyonların merakla beklediği görüşmeler yarın başlıyor!

Binlercesi Bartın’da olmak üzere milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı, halen brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan Asgari Ücret’in 2022 yılında geçerli olacak miktarının belirlenmesi için yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına çevrilmiş durumda.
Bu haber 2021-11-30 10:54:26 eklenmiş ve 865 kez görüntülenmiştir.

 

Asgari ücretin yanı sıra işsizlik ödeneği, kıdem tazminatı ve sigorta primlerinin miktarlarının da belirleneceği Komisyon toplantıları 1 Aralık Çarşamba günü başlıyor. Toplantılar öncesinde hem işveren hem de işçi tarafından gelen açıklamalar, görüşmelerin kısa sürede sonlandırılması yönünde bir mutabakat olduğu yönünde. Bu yüzden de komisyon toplantılarının öncekilerin aksine 1-2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Asgari Ücret konusunda herkes enflasyonun üzerinde bir rakam telaffuz ediyor. Bunlardan en yüksek olanı DİSK’ten geldi. DİSK Asgari Ücret’in en az 5 bin 200 TL olması gerektiğini savunuyor. İşverenleri temsil eden TİSK ise herhangi bir rakam telaffuz etmezken mevcut rakamın çok düşük kaldığını kabul ediyor. Ancak yapılacak artışın bir kısmının devlet tarafından vergiler aracılığıyla finanse edilmesini, işveren desteğinin de artırılarak sürdürülmesini istiyor.

İşçi kesiminin temsilcisi Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay de önce yapılacak teklifi görmek istediklerini söylüyor. Atalay, “İnşallah önümüze müspet, milletin tebessüm edeceği, belki yüzde 100'ü memnun olmaz ama toplumun 4'te 3'ünü, yüzde 90'ını memnun edecek bir rakam gelirse 'evet' deriz. Gelmezse katılmadığımızı ifade ederiz” diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkmenistan’dan dönerken uçakta yaptığı açıklamadaki “Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum. Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz” sözleriyle herkesin aklındaki “Asgari Ücret arttığında işçi çıkarmalar olursa?” endişesinin yersiz olduğunu ifade etmeye çalıştı.

ETİKETLER : Bartın Asgari Ücret DİSK TİSK Türk-İş Recep Tayyip Erdoğan Ergün Atalay
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›