Amasralı: “Kışlık lastik denetimleri 1 Aralık’ta başlıyor”

Her ne kadar henüz havalar kış mevsiminin zorluklarını yaşatmıyor olsa da 1 Aralık 2021 itibarıyla ticari araçların kışlık lastiğe geçmiş olma zorunluluğunun başlayacağını ve 1 Nisan 2022’ye kadar süreceğini anımsatan Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sinan Amasralı, Bartın dahil ülke genelindeki tüm karayollarında denetimlerin de bu tarih itibariyle sıklaştırılacağı uyarısında bulundu. Amasralı, sürücülere sadece denetimlere takılmamak için değil, hem kendi hem de genel trafik güvenliğini tehlikeye atmamak adına tüm sürücülerin bir an evvel kış lastiklerini taktırmaları gerektiğini ifade etti.
Bu haber 2021-11-29 09:35:11 eklenmiş ve 628 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Can ve mal güvenliği kadar trafik akışının da sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için ticari araçların kış lastiği takılma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık itibariyle başlıyor. Hal böyle olunca Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sinan Amasralı da, son bir kez Bartınlılar başta olmak üzere tüm sürücüleri uyardı. Şehirlerarası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin bu kapsamda değerlendirileceğini vurgulayan Amasralı, sürücülere kış lastiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

 

Cezası şimdilik 835 TL

 

Kış lastiği mecburiyetine uymayan araç sürücülerine uygulanacak cezaların Karayolları Trafik Kanunu 65/a maddesinde düzenlendiğini anımsatan Amasralı, bu yıl için 835 TL olarak kesilen cezanın, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncelleneceğini ve daha da yüksek bir rakam olacağını söyledi.

 

Zaten yoğunluk yaşanıyor

 

1 Aralık tarihinin yaklaşması nedeniyle teker değişimi yapan istasyonlardaki yoğunluğa da dikkat çeken Amasralı, zaman kaybının önüne geçmek ve süreyi geçirmemek için sürücülerin bir an evvel lastiklerini kışlıklar ile değiştirip araçlarının gerekli kışlık bakımlarını yaptırmalarının kendi yararlarına olacağını ifade etti.

 

 

“Kış aylarında kaza riski 6 kat artıyor”

 

Soğuk ve yağışlı havalarda kış lastiği kullanımının sadece kullanan sürücünün canı ve malı için değil trafikteki diğer araçların ve sürücülerin güvenliği açısından da önemli olduğunun altını çizen Amasralı, özetle şu uyarılarda bulundu:

“Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmeli. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir zaman kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha önceden kış lastiği takmalı. Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi risk faktörleri ülkemizdeki tüm araçları etkiliyor. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor.

 

 

“Araçların kış hazırlığı külfet olarak görülmemeli”

Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük.”

ETİKETLER : Bartın kışlık lastik Sinan Amasralı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›