5. Yargı Paketi'nde de işlem tamam

Yargıya ilişkin önemli düzenlemeler içeren “İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ve Adalet Komisyonu Raporu’nun görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda tamamlandı ve oy çokluğu ile kabul edildi.
Bu haber 2021-11-29 09:04:17 eklenmiş ve 841 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Genel Kurul’da yasalayan değişikliğin hayırlı uğurlu olmasını dilerken, “Kabul edilen teklifle, İcra Satışlarının elektronik ortamda yapılması, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrasının İcra sistemi dışına çıkarılarak Çocuk Koruma Kanunu kapsamına alınması başta olmak üzere 11 ayrı kanunda değişiklik yapıldı. İhdas edilen madde ile de Açık cezaevlerinde barındırılan hükümlülerin Covid19 nedeniyle izinli sayılmasına dair sürenin 30 Kasım 2021 tarihinden itibaren 2 şer ay ara ile 3 Kez 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatılabilmesi imkânı getirildi” dedi.

Kamuoyunun “5. Yargı Paketi” olarak adlandırdığı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, geçtiğimiz hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen uzun soluklu görüşmelerin ardından kabul edildi.

 

 

Tunç: “Hayırlı olsun”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Adalet Komisyonu Raporu’nun görüşmelerinin tamamlandığını sosyal medya platformlarındaki hesapları aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. Meclis’teki yorucu mesaiden fotoğraflara d yer verdiği paylaşımlarında Milletvekili Tunç, şunları dile getirdi:
“TBMM Genel Kurulunda İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Adalet Komisyonu Raporu’nun (5. Yargı Paketi) görüşmelerini tamamladık. Kanun hayırlı olsun. Kabul edilen teklifle, İcra Satışlarının elektronik ortamda yapılması, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrasının İcra sistemi dışına çıkarılarak Çocuk Koruma Kanunu kapsamına alınması başta olmak üzere 11 ayrı kanunda değişiklik yapıldı. İhdas edilen madde ile de Açık Cezaevlerinde barındırılan hükümlülerin Covid19 nedeniyle izinli sayılmasına dair sürenin 30 Kasım 2021 tarihinden itibaren 2 şer ay ara ile 3 Kez 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatılabilmesi imkânı getirildi.”

 

Kabul edilen düzenlemeler ne getiriyor?

 

Milletvekili Tunç’un verdiği bilgiye göre, Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikler şöyle:

 

Hacizli mal elektronik portalda satılacak

 

* Kanuna göre, haczolunan malın satışı, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne entegre elektronik satış portalında açık artırmayla yapılacak. Açık artırmada teklif süresi 7 gün olacak.

* Elektronik satış portalının işleyişini, güvenliğini tehlikeye sokan, satış portalına erişimi engelleyen ya da zorlaştıran nitelikte eylemlerde bulunan gerçek ve tüzel kişilerin satış portalına girişi, Adalet Bakanlığı tarafından 3 ay süreyle engellenecek. Talebi halinde borçluya, haczedilen malın rızaen satışı amacıyla yetki verilecek.

* Haczedilen malların elektronik ortamda satışına ilişkin hükümlerin uygulanmasına, Adalet Bakanlığınca belirlenen il veya ilçelerde, buna ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlanacak ve en geç bir yılın sonunda ülke genelinde uygulamaya geçilecek.

 

Çocuğun üstün yararı esas alınacak

 

* Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair aile mahkemeleri tarafından verilen ilam veya tedbir kararları, çocuğun üstün yararı esas alınarak, Adalet Bakanlığınca kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerince yerine getirilecek.

* İcra ve İflas Kanunu'nda yer alan “çocuk teslimi”, “çocukla şahsi münasebet tesisine dair ilamın icrası”, “çocuk teslimine ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrasında uzman bulundurulması” ve “çocuk teslimi emrine muhalefetin cezası” başlıklı maddeler yürürlükten kaldırılacak.

* Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam ya da tedbir kararlarının yerine getirilmesine ilişkin işlemler, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünce belirlenen teslim mekânlarında gerçekleştirilecek.

 

3 aya kadar disiplin hapsi söz konusu!

 

* Çocuk teslimine dair ilam ya da tedbir kararlarının yerine getirilmesine ilişkin teslim emrine aykırı hareket edenler ile emrin gereğinin yerine getirilmesini engelleyenler, bir ay içinde yapılacak şikâyet üzerine, fiil suç teşkil etse dahi, 3 aya kadar disiplin hapsi ile cezalandırılacak.

* Çocuğun uzman veya öğretmen tarafından yükümlüden ya da hak sahibinden teslim alındığı veya diğerine teslim edildiği sırada kayda alınan ses veya görüntülerin internet ortamında yayımlanması nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini ileri süren ilgililer, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesini isteyebilecek.

 

Talep üzerine velayet değiştirilebilecek

 

* Kişisel ilişki kurulmasına dair kararın gereklerinin yerine getirilmemesi halinde, çocuğun menfaatine aykırı olmamak kaydıyla velayet kendisinde olmayan anne veya babanın talebi üzerine velayet değiştirilebilecek.

 

Açık cezaevlerinde izin uzatılabilecek

 

* Salgın sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek.

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM 5. Yargı Paketi AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›