Tüm alkışlar öğretmenlerimize

24 Kasım Öğretmenler Günü, yurt genelinde olduğu gibi ilim Bartın’da da törenlerle kutlandı. Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, öğretmenlerin tutuşturdukları eğitim meşalesi ile geleceğin mimarları olmayı sürdüreceklerini belirtirken, Bartın Valisi Sinan Güner de “Sorumluluğu büyük ve başka hiçbir meslekle kıyaslanamayacak kadar kutsal bir mesleğe sahip öğretmenlerimiz sadece öğrencilerimize değil bu ülkenin geleceğine de şekil vermektedir” dedi.
Bu haber 2021-11-25 09:37:55 eklenmiş ve 195 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın’daki ilk tören saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene ilimizin protokol listesinde bulunan bazı isimlerin yanı sıra öğretmenler ve davetliler katıldı.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, Atatürk Anıtı'na, Milli Eğitim Müdürlüğü çelengini sunduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak bayrağımız göndere çekildi. Çelenk Sunma Töreni, İl Milli Eğitim Müdürü Acar’ın Öğretmenler Günü Özel Defterini imzalamasının ardından sona erdi.

 

 

Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlendi

 

İlimizdeki Öğretmenler Günü kutlamaları daha sonra Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik ile sürdü. Buradaki programa Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, daire müdürleri ve öğretmenler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar yaptı. Acar, öğretmenliğin çok saygın ve kutsal bir meslek olduğunu vurgularken, şunları söyledi:

 

 

Acar: “Gençler öğretmenlerin eseridir”

 

“Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir’ diyerek, öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır. Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir.

 

 

Sevgili Meslektaşlarım; yurdumuzun her köşesinde; çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden, gösterdiğiniz sonsuz fedakârlıklarınızdan ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphemiz yok. Tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için, içinde bulunduğumuz zorlu salgın sürecinde dahi canla başla çalışan, fedakarlık timsali öğretmenlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle; kutsal görevlerinin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerini yerine getireceklerine inandığımız tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit olan ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimize mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum.”

 

 

Güner de öğretmenlerin önemini vurguladı

 

Bartın Valisi Sinan Güner de programdaki konuşmasında öğretmenlerin sadece öğrencilere değil ülkenin geleceğine de şekil verdiğinin altını çizdi. Eğitim ve öğretimin, çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, toplumu yücelterek insanlığa yön veren önemli bir süreç olduğunu belirten Vali Güner, öğretmenlerin önemini şu sözlerle vurguladı:

“Hızlı gelişen bilgi ve teknoloji dünyasına ayak uydurarak bilginin üretilmesi, geliştirilmesi, geleceğe aktarılması, eğitim fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve toplumsal gelişimin hız kazanması, eğitimin anahtarı konumundaki öğretmenlerimizin gayretlerine bağlıdır. İnsanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olan öğretmenlik; özveri, sabır ve hoşgörü temelleri üzerinde yükselen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın olan bir gönül işidir. Sorumluluğu büyük ve başka hiçbir meslekle kıyaslanamayacak kadar kutsal bir mesleğe sahip öğretmenlerimiz sadece öğrencilerimize değil bu ülkenin geleceğine de şekil vermektedir.

 

 

“Öğretmenlerimize inancımız tam”

 

2023 hedeflerimize bizleri taşıyacak olan gücümüz, tarihini bilen, medeniyet değerlerini özümsemiş, dinamik, üretken, bilgi ve sorumluluk sahibi nesillerdir.  Geleceğin huzurlu, güvenli ve büyük Türkiye’sinin inşasında rol alacak gençlerimiz ve çocuklarımız, öğretmenlerin ellerinde şekillenecektir. Öğretmenlerimizin de bu büyük sorumluluğun bilincinde olarak, üstün bir vazife şuuruyla sevgiyi temel alarak, ülkemizin yararını gözeterek görevlerini yerine getirmeye devam edeceklerine inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar; emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu günler diler, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden öğret- menlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

 

Salgın döneminde öğretmen sahnelendi

 

Güner’in konuşması sonrasında ise “Salgın Döneminde Öğretmen” konulu bir skeç sahnelenerek öğretmenlerin bu dönemde neler yaşadığı anlatılmaya çalışıldı.

 

 

Aday öğretmenler yemin etti

 

Skecin ardından ise aday öğretmenler yemin ederek görevlerine aslen başlayacak olmanın heyecanı ve gururunu yaşadılar. Yemin eden aday öğretmenler ve emekli öğretmenler adına yapılan konuşmaların katılımcılara duygu dolu anlar yaşattığı program “Bir Kor Düştü Yüreğime” adlı şiir eşliğindeki müzik dinletisi ve şehit öğretmenler anısına hazırlanan kara kalem resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Öğretmenler Günü kutlama
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›