“Öğretmenleri mutlu bir ülkede başarı kaçınılmazdır”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Öğretmenleri mutlu bir ülkede başarı kaçınılmazdır” derken, Türkiye’de öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.
Bu haber 2021-11-25 08:56:50 eklenmiş ve 211 kez görüntülenmiştir.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Bankoğlu, tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü’nü kutladıktan sonra Eğitimde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Türkiye’de AK Parti iktidarında geçen son 19 yıldı 8 kez bakan, 15 kez eğitim sistemini değiştiren, deneme yanılmayla ve her geçen gün niteliğin dünya standartlarının altına indirmiş bir hükümetin işbaşında olduğunu vurgularken şunları söyledi:


“Eğitim sistemi hallaç pamuğu gibi atıldı”

 

“Öğretmenlerimiz açlık sınırının altındaki ücretlere fedakârca çalışıyorlar. Okulların fiziki koşulları yetersiz… Özellikle pandemi sonrası gözle görülür bir düşüş yaşayan eğitim ortamları, bütçe yetersizlikleri ve öğrenciler arasındaki gelir dağılımının yarattığı uçurumdan dolayı öğretmenlerin işini daha da zorlaştırdı. 150 bin öğretmen açığı olan okullara karşılık 700 bin atanmamış öğretmen var. 2023 yılında yaklaşık 1 milyon olması bekleniyor. 20 yıldır sistemi hallaç pamuğu gibi atan hükümet için bu sayılar sürpriz olmamalı. Peki, 20 yılda bu işsiz öğretmen ordusuna çözüm bulmak için AKP hükümetinin bir planı, programı var mı acaba? Soruların cevabını hepimiz biliyoruz. Lâfa gelince var ama icraatta yok.

 

“Borç içindeki öğretmenlerle kaliteli eğitim hayal”

 

Öğretmenlerin açlık sınırının altında ücretlerle yaşamaya mahkum edilmiş olması hükümetin ayıbıdır. Ev kirasını, ısınma, elektrik ve mutfak masraflarını karşılayamayan, yol parasından tasarruf etmek için yolun yarısını yürüyen, ek iş yapmak zorunda kalan borç içinde öğretmenlerle kaliteli bir eğitim beklemek hayaldir. Kaldı ki daha nitelikli derslik ve laboratuvarlarda eğitim vermeleri için gereken bir yapıdan kaçınmak, bütçeleri kasıtlı olarak çağdaş eğitim koşulları için kullanmamak tamamen hükümetin tercihidir. Eğitimde gelişmiş ülkelerin standartlarına erişmek partimizin öncelikli hedeflerindendir. Bunun için de öğretmenlerimizin yaşam koşullarının iyileştirilmesi birinci kuraldır.”

 

“Sorunlar CHP iktidarında çözülecek”

 

CHP iktidara geldiği zaman öğretmenlik mesleğini hak ettiği saygın konumuna yeniden taşıyacağız. Açlık sınırının altında kalan maaşlarını iyileştirmek için gerekli çalışmaları derhal yapacağız. Ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulamasının yarattığı sıkıntıları görmezden gelme devri de bitecek. Ek gösterge ve ek ders ücretlerinin de gerçekçi güncellemeler ile iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bilim yolundan ayrılmadan, öğrencilerine ve velilerine eşit mesafede saygı ve ilgi gösteren öğretmenlerimizle ülkemizi hak ettiği noktaya taşıyacağımızdan en ufak kuşkum yok. Bunun için öğretmenlerimize karşı sorumluluklarımız var ama hepimizin de Atatürk’e daha iyi bir Türkiye borcu var. Tüm öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sayenizde her şey çok güzel olacak diyorum.”

ETİKETLER : Bartın Öğretmenler Günü CHP Aysu Bankoğlu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›