“İlla insanlar mı ölmeli?”

Bartın Esenyurt Akmanlar mevkiinde 3 Ekim 2021’de meydana gelen trafik kazasını Meclis’teki bütçe görüşmelerinde gündeme getiren TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, kazadan sonra o bölgede yol düzenleme çalışması yapıldığını anımsatarak, “İlgililerin sorumluluklarını yerine getirmesi için illa insanlar mı ölmeli? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz” diye sordu. Bankoğlu, Bartın’daki trafik sorunun mevcut çevre yolunu rehabilite ederek asla düzelmeyeceğini savunurken de, “Bartın’ın yeni bir çevreyoluna ihtiyacı var. Bartın’ı çıkmaz sokak olmaktan ne zaman kurtaracaksınız” dedi.
Bu haber 2021-11-24 09:45:51 eklenmiş ve 911 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, Ulatırma ve Altyopı Bakanlığı’nın Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında söz alarak bir konuşma yaptı. Bartın’da Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç ve MHP Bartın İl yöneticilerinden Murat Sevilmiş’in ölümü ile sonuçlanan trafik kazasında çok sayıda kişinin de yaralandığını anımsatan Bankoğlu, özetle şunları söyledi:

 

İlk değildi…

 

“Kaza diyorum, ama bu aynı yerde yaşanmış ne ilk ne de sondu. Aynı güzergahta daha önce de komiser yardımcımızı ve eşini kaybetmiştik. Ama Karayolları Müdürlüğü’nün işin ciddiyetini anlaması için maalesef bir kamyonun daha devrilmesi gerekti. Bunun sorumluları mutlaka araştırılmalı.

 

“İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?”

 

Şikayetlere rağmen bir güzergahta gerekli önlemler alınmıyorsa, aynı yerde bir hafta içerisinde üst üste kazalar oluyorsa ve bunun sonucunda da insanlar ölüyorsa, bunun sorumlusu sizce kimdir? İlgililerin sorumluluğunu yerine getirmesi için illa insanlar mı ölmeli? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

 

“Bunlara kaza denemez”

 

Güzergahta yapılan asfalt ve yol çalışmalarında çok geç kalındı. Karayolları yolları düzenlemeye ancak kazalardan sonra tenezzül etti. Bu ihmalin bedelini insanlar canıyla ödedi. Bu konuda bir açıklamanız var mı? Kara nokta denilen bu yerlerden ülkemizin pek çok yerinde var. Mesela, şimdi oraya asfalt döküldü, ama herhangi bir teknik inceleme yapıldı mı? Yoksa bu da yarın başkalarının canına mal olabilecek bir günü kurtarma operasyonu muydu? Geçici tedbirlerle, ya da geciken önlemlerle devam ederseniz, üzülerek söylüyorum, bunlara kaza denemez. Bakanlığınız bu konularda nitelikli önlem almalı.

 

“Projelere ne oldu?” 

 

Bartın Kozcağız, Hasankadı, Karabük yolu nda bir türlü tamamlanamayan projeler var. Bu yol tek şerit bile değil, çok virajlı ve heyelan tehlikesi var. Kışın don tehlikesi cabası... Kaza mıknatısı gibi… Burayla ilgili yıllardır bir projeden bahsediliyor. Yıl 2021. Ne oldu bu projelere? Buradaki yol Hasankadı ve Kozcağız için hayati bir öneme sahip. İnsanlar hala heyelan riskiyle karşı karşıya. Son yaşanan sel felaketinden sonra, vatandaş burada çok zor durumda. Yol ne zaman tamamlanacak?

 

“Yeni çevreyoluna ihtiyaç var”

 

Bartın güya küçük bir şehir, ama bir yerden bir yere ulaşım o kadar zor ki. Organize Sanayi’den, limana da, Ankara’ya da, İstanbul’a da aynı çevre yolundan gidiliyor. Üstelik bu çevre yolu şehrin orta göbeğinden geçiyor. Her gün ortalama 300 küsür tırla yüzlerce araba aynı yoldan bir yerlere ulaşmaya çalışıyor. Ulaşım neredeyse imkansız. Sürekli de kaza oluyor. Bu sorunlar çevreyolu rehabilitesiyle çözülmez. Bartın’ın yeni bir çevreyoluna ihtiyacı var. Bartın’ı çıkmaz sokak olmaktan ne zaman kurtaracaksınız.”

 

Üniversitelilerin yol çilesine de değindi

 

Bartın Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin yurtlarına giderken kullandıkları yol güvenliğinden ve bisikletli ulaşım sorunlarından da bahseden CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, gençlerin ulaşımla ilgili sorunlarına da acilen çözüm bulunmasını istedi. 

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM CHP Aysu Bankoğlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçe Adil Karaismailoğlu
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›