DEVA Milletvekili Yeneroğlu: “Emaneti teslim almak için çalışıyoruz”

İlimizi ziyaret eden Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Genel Başkanı Ali Babacan’ın erken seçim çağrısını Bartın’dan tekrarladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara ve Bartın’ın işsizlik sorununa değinen Yeneroğlu, sadece vatandaşların değil, iktidar partisinin bakanlarının ve milletvekillerinin de bir korku ikilemi içinde olduğunu savundu. Yeneroğlu, “Herkes bir kişinin ağzından çıkacak şeylere odaklanmış vaziyette” dedi. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle vatandaşların her geçen gün daha da fakirleştiğine dikkat çeken Milletvekili Yeneroğlu, “Bizim halkımız en az yüzde 40 civarında fakirleşti. En kısa zamanda biz iktidarı erken seçime çağırıyoruz. Ne zaman sandığı getirirlerse iktidar gidicidir. Biz de buna hazırlanıyoruz. Emaneti teslim alma noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Bu haber 2021-11-23 09:35:22 eklenmiş ve 960 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Milletvekili Yeneroğlu’nun Bartın’daki programı öncesinde Bartın İl Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda ilimizdeki basın mensupları ile biraraya geldi. Yukarı Çarşı’daki Gülenyüz Yemek Evi’nde düzenlenen programda DEVA Partisi Bartın İl Başkanı Ali Yıldırım ile birlikte kameraların karşısına geçen Yeneroğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken gazetecilerin sorularını da yanıtsız bırakmadı.

 

“İşsizlik sadece Bartın’ın değil Türkiye’nin sorunu”

 

Sözlerine Bartın’ın işsizlik sorununa değinerek başlayan Yeneroğlu, “Bartın'la ilgili Bartın’ın gerçekten muazzam imkanları ve şartları olduğunu biliyoruz. Özellikle deniz turizmi bakımından onun ötesinde Bartın’ın yeşili ve ormanları ile farklı imkanlara sahip olduğunun bilincindeyiz. Bunu yeterince kullanılmadığı noktasında şikayetlerin de farkındayız. Bartın’ın yoğun işsizlik sorunu var. Bu sorun sadece Bartın’da değil Türkiye’nin her yerinde var ama Bartın devamlı göç veren ve 200 bin nüfusun üzerine bir türlü çıkamayan, gençlerin işsizlikten dolayı yaşamak istemedikleri bir yöre. Tüm güzelliklerine rağmen böyle bir sorunu var. Bu konuları da görüşeceğiz Bartın’daki temaslarımda” dedi. Yeneroğlu, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

“Bizim için ötekisi yok”

 

“Siyasette egemen olan kin ve nefret dili gün geçtikçe sokağa da sirayet etti. Biz parti olarak tüm Türkiye'de teşkilatlanma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şunu çok net ve açık bir şekilde ifade edebiliriz ki DEVA Partisi ‘ötekisi’ olmayan tek partidir. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, herkesin huzurunu esas alan ve Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olması noktasında hiçbir şerhi olmadan, herhangi bir toplumsal kesimi diğerine tercih etmeden, tüm vatandaşları mızı birinci sınıf vatandaş olarak gören, herkesi kucaklayan, Türkiye'nin tüm renklerini parlatma amacıyla yola çıkmış bir partidir. Biz istiyoruz ki Türkiye'de tekrar uzlaşma kültürü egemen olsun.

 

“Ülkemiz tam bir hukuksuzluk içinde”

 

Siyasette şu an egemen olan kin ve nefret dili gün geçtikçe sokağa da sirayet ediyor. Kadına şiddeti de ciddi manada tetikliyor. Ülkemizde öyle bir hale geldik ki gazeteciler bile sokakta dövülebiliyor. Bunlar mecliste alkışlanabiliyor. Siyasetçiler sokakta darp edilebiliyor. Ülke böyle bir iklime girmiş vaziyette. Aynı zamanda ekonomik zorlukların da gün geçtikçe artmasıyla beraber bu şiddet daha da artacaktır maalesef. Çünkü sosyal sorunlar artıyor. Sosyal sorunlarla birlikte kriminal olaylar artacak ve insanların tahammülsüz durumları, kendilerini çaresizlik içinde hissetmeleri kriminal olayları da tetikliyor. Bunu ülkenin her yerinde görüyoruz. Bunun sorumlusu da iktidarın kendisidir. Çünkü ülkeden kin ve nefret dilini egemen kılan sokakta şiddetin olmasını tetikleyen bir şekilde iktidarın dili ve uygulamalarıdır. Bugün gerçekten ülkemiz tam bir hukuksuzluk içerisinde. Gün geçtikçe demokrasiden uzaklaşıyoruz. Demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir. Demokrasi aynı zamanda fikir özgürlüğüdür. Basın özgürlüğüdür, gösteri ve toplanma özgürlüğüdür. Bu özgürlüklerin olmadığı yerde o ülkenin demokratik bir ülke olarak görülmesi mümkün değildir. Ve maalesef Türkiye yurt dışında demokratik bir ülke olarak kabul edilmiyor. Ülke böyle bir noktaya gelmiş vaziyette.

 

“Çalışmalarımız iktidara gelmek için…”

 

Biz DEVA Partisi olarak ülkenin bu kıskaçtan bir an evvel kurtulmasını ve bu sebeple ülkenin bir an evvel seçime gitmesinin mücadelesini veriyoruz. İktidara aday bir partiyiz bunu çok açık bir şekilde ifade ediyoruz. Bizim çalışmalarımız tamamıyla iktidara gelme ve emaneti üstlenme noktasında çalışmalar. Partimizi kurduğumuzdan beri bir taraftan teşkilatlanma çalışmalarımızı yapıyoruz. Sahada yoğun bir şekilde var olmaya çalışıyoruz.

 

“Demokratikleşme eylem planı üzerinde çalışıyoruz”

 

Bunun paralelinde eylem planlarımız üzerinde çalışıyoruz. Siyaseti polemiklerden ve kısır kavgalardan uzak tutmaya çalışan, siyasette toplumun sorunlarını çözmeye çalışan bir anlayışı egemen kılmaya çalışıyoruz. Hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun herkesle konuşabileceğimizi, ilkelerimizin çok net ve açık olduğunu söylüyoruz. Son aylarda yoğun olarak eylem planları üzerinde çalıştık. Demokrasiye geçiş eylem planı, güçlendirilmiş parlamenter sistem başlığı altında yargı, yürütme ve yasamanın tekrar demokratik anlayış içerisinde düzenlenmesi gerekliliği. Aynı zamanda yolsuzlukların ülkemizde bir an evvel bitirilebilmesi için siyasi etik kanunu düzenlenmesi ve meclisten geçirilmesi gerekliliği. Yine partilerin demokratikleştirilmesi gerekliliği bu sebepten dolayı siyasi partiler kanununun değiştirilmesi, seçim kanunu ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğiyle ilgili DEVA Partisi olarak bu çalışmalarımızı yaptık. Diğer siyasi partilerle şu anda ortak çalışmalarda yapıyoruz. Son zamanlarda özellikle dijital dönüşüm noktasında, ileri düzey teknolojilerin ülkemizde üretilebilmesi noktasında eylem planı çalışmaları yapıyoruz. Tarım alanıyla ilgili eylem planımızı açıkladık. Önümüzdeki aylarda da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

 

“Önceliğimiz gençlerin işsizliği”

 

Ülkemizin çok acil çözülmesi gereken sorunları var. Ülkemizde 1,5 milyondan fazla insanın son 4,5 yılda terör örgütü üyeliliği suçlamasıyla soruşturma geçirmiş olması ülkenin ne kadar hukuksuz bir noktaya gelmiş olduğunun açık bir göstergesi. Bunu zaten her yerde hissediyoruz. İnsanlar korkuyor ve fikirlerini açıkça ifade edemiyorlar. Bunun gerçekliği istatistiklerle de ortaya konuluyor. Sadece Cumhurbaşkanının vatandaşlara açmış olduğu dava sayısı 170 bine varmış vaziyette. Yani kendi vatandaşıyla ilgili Cumhurbaşkanı kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle davalar açmış. Devletin başı kendi vatandaşına karşı 170 bin dava açmış ise burada sorgulanması gereken şeyler var. Gerçekten hakaret var ise neden insanlar Cumhurbaşkanına hakaret etme gereği duysun. Bu bile başlı başına üzücü. Cumhurbaşkanının bunu kendisine sorması lazım. Nasıl bir siyaset izliyor ki; milletin birliği ve bütünlüğünü, devletin birliğini temsil etme yükümlülüğüne sahip olmasına rağmen bunun gereğini yerine getirmiyor mudur ki ülke nasıl bir tablo ile karşı karşıya. Bunların her birisiyle ilgili çözümlerimiz var. Önceliğimiz başta gençlerimizin işsizliği. İstihdam sorunu, hayat pahalılığı sorunu gün geçtikçe artan yoksulluk ve hukuksuzluklarla ilgili biz çözüm önerilerimizle halkımızın karşısındayız.

 

“Hayatın dolardan bağımsız düşünülmesi mümkün değil”

 

Maalesef Türk parası gün geçtikçe daha fazla değer kaybetmekte. Bu sadece rakamsal bir mesele değil. Tüm milli servetimiz gün geçtikçe daha fazla değer kaybetmekte. Daha fazla fakirleşmekteyiz. Bakın bugün asgari ücret iktidarın görevi aldığı dönemlere düşmüş vaziyette. İktidar görev aldığında asgari ücret 333 dolardı. Bugün 250 doların altına düşmüş vaziyette. Toplumun yüzde 50'si zaten sendikalarında, resmi kurumlarında yoksulluk seviyesi dedikleri seviyenin altında geçinmeye mahkum vaziyetteler. Böyle bir durum içerisinde bile asgari ücret son bir sene içinde yüzde 40 civarında düşmüş durumda. ‘Dolarla mı maaş alıyorsun’ diyorlar. Kimse dolarla maaş almıyor ama tüm hayatını dolar üzerinden idame ettirmek zorunda. Tüm masraflarını dolar üzerinden, dolar endeksli bir biçimde yapıyor. Bugün herkes elektrik kullanıyor ve faturasını ödüyor. Elektrik tamamen dövize endeksli. Doğalgaz, akaryakıt, LPG bunların hepsi dolara bağlı. Türkiye'ye gelen tüm hammaddelerin önemli bir bölümü dolara bağlı. Dolayısıyla hayatın dolardan bağımsız bir şekilde düşünülmesi mümkün değil.

 

“Kış çetin geçecek”

 

İktidarın devamlı ifade ettiği enflasyon oranının yüzde 20'nin altında olduğu iddiası trajikomik bir iddiadır. Bugün sokaktaki vatandaşa sorun herkes enflasyon en az yüzde 50 diyecektir. Bazı ürünlerde yüzde 100'ün de üzerinde. Enflasyonun vatandaşı ne kadar vurduğu ve insanımıza hayatı dar ettiğinin örnekleri çok fazla. Bunu her yerde yaşıyoruz. Akaryakıtta fiyatların düşük gösterilmesi ÖTV indirimine bağlı. Diğer türlü işin içinden çıkmalarına imkan yok. Bunu belli bir yere kadar götürecekler. Maalesef bu kış aylarını daha çetin geçireceğiz. Çünkü hayat pahalılığı insanımızı çok daha şiddetli bir şekilde vuracak.

 

“Cumhurbaşkanı ülkeyi anayasal düzende yönetmiyor”

 

Bunların tamamı dış güçlerle filan alakalı değil. Bunların tamamı ülkenin kötü yönetilmesiyle alakalı. Ülkenin hukuk dışı yönetilmesiyle ilgili. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi deniliyor ama şu anda ülke herhangi bir sistemle yönetilmiyor. Cumhurbaşkanı ülkeyi anayasal düzen içerisinde yönetmiyor. Hiçbir sistemle filan alakası yok. Tamamen keyfi bir şekilde hareket ediyor. Ülke öyle bir korku ikilimi içinde ki bakanlar ve milletvekilleri de aynı durumda. Herkes bir kişinin ağzından çıkacak şeylere odaklanmış vaziyette. Bugün bu hayat pahalılığı bu düzeye gelmişse, enflasyon yüzde 50'leri geçmişse, paramız son bir yıl içinde yüzde 40 değer kaybetmişse bunun sebebi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu ülke bunları hak etmiyor. Bu ülkenin imkanları ve kapasitesi çok çok üst düzeyde. Bugün doların reel fiyatı şu rakamların çok çok gerisinde olması gerekirken adeta milli servetimiz kaynaklarımız peşkeş çekecek duruma gelmiş vaziyette. Bugün Avrupalılar Türkiye'ye geldikleri zaman çok uzun bir şekilde her şeye sahip olabilirler. Bizim insanımız ise fakirleşiyor.

 

“Sandık geldiğinde iktidar gidici”

 

Bizim halkımız en az yüzde 40 civarında fakirleşti. Ve maalesef bu böyle devam edecek. Çünkü öngörülebilirlik yok. Çünkü hukuk yok. Kimse yarını göremiyor. Bu ülkenin bu kıskaçtan kurtulması gerekiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Bunun için Anadolu'yu ve Karadeniz'i dolaşıyoruz. İktidarı en kısa zamanda erken seçime çağırıyoruz. Ne zaman sandığı getirirlerse iktidar gidicidir. Bizde buna hazırlanıyoruz. Emaneti teslim alma noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

“Kimse Türkiye’ye yatırım yapmak istemiyor”

 

Son zamanlarda orta düzeyli iş adamları bana özel görüşmelerde bir fikir beyan ettiğinde hemen bölge milletvekili birilerini arıyor, o iş adamının işletmesine fabrikasına teftişe gidiliyor. Kapı ölçülerine kadar raporluyorlar. Büyük iş adamları da aynı şeyleri söylüyor. Zaten bu sebeplerle hiçbiri Türkiye'de yatırım yapmak istemiyor. Çoğu mal varlığını yurt dışına çıkarmak istiyor. Türkiye'ye doğrudan yatırım gelmediği gibi yurt içindeki yatırımcı da parasın yurt dışına getiriyor. Son iki yıldır istatistiklere baktığımız zaman Türk iş adamları Türkiye'de değil yurt dışında yatırım yapıyor. Bir şekilde parasını ve malvarlığını yurt dışına çıkarmaya çalışıyor. Çünkü tamamen hukuksuz bir ortam içerisinde. Hiçbir güvene sahip değil. Ülkede en temel hak olan mülkiyet hakkıyla ilgili öngörülebilir, güvenilebilir bir ortam yok. Bu sebeple de eleştiri de yapamıyorlar. Eleştiri yaptıkları takdirde başlarına bin bir sıkıntı geleceğini ve kendilerini koruyacak bir hukuk olmadığını düşünüyorlar.

 

“Seçim tarihi netleştiğinde dolar düşecek”

 

Biz ümitsiz değiliz, heyecanlıyız. Çok ümitliyiz ve bir an evvel ülkeyi bu sıkıntılardan kurtaracağız. Bakın çok net söylüyorum. Seçim tarihi netleştiğinde doların düştüğünü göreceksiniz. Çünkü ümit bağlamaya başlayacaklar. Bu iktidarın normal şartlarda bu ülkede bir daha seçim kazanması mümkün değil. Mesele acaba seçimi demokratik usullere göre yaparlar mı endişelerinin önüne geçmek için makas açılması gerekiyor.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülkenin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden, toplumun değerleriyle de örtüşen ve herkesin değerleriyle bütünleşen tek bir adayla seçime gitmek gerekiyor. Biz bunu da savunuyoruz. Seçim zamanında mutlaka bu konularda görüşülecektir. Seçim tarihinin adı konulsun dolar hemen düşmeye başlayacak. Çünkü ümit yeşermeye başlayacak.

 

“Kamu bankaları suç işliyor”

 

Faizin inmesinin şartları yerine getirilmedikten sonra, talimatla faizi indirdiğin zaman, piyasaya ölçüsüz ve zamansız müdahale ettiğin zaman faiz inmediği gibi enflasyonu tetiklersiniz. Öngörülebilirliği ortadan kaldırdığınız için doları tetikler ve kendi paranızın değerini düşürürsünüz. Cumhurbaşkanı şu an bunları yapıyor. Cumhurbaşkanı bütün iktisatçıların reddettiği garip bir tez ortaya koymuş ve bunu devamlı ortaya koyuyor. Ekonomistlerin, Maliye Bakanlığı kadrolarının görüşlerine de aykırı bir biçimde bunu tekrar ediyor. Tek adam zihniyetini ortaya koyuyor. Benim görüşüm budur diyor ve kendi görüşüne sahip olmayanlarla birlikte hareket etmiyor. Cumhurbaşkanı kendi Meclis kürsüsünden kendi bakanına meydan okumaz. Bundan utanmak lazım... Hatta milletvekilleri açısından da utanılacak bir durum. Herkes tek adam anlayışına teslim olduğu için sesini çıkarmıyor ve o istediği için alkışlıyor. Bu kadar kötü bir tablo ile karşı karşıyayız. Birde faiz talimatla düşürüldüğü zaman piyasa faizleri düşmüyor. Tam tersi daha da artacaktır. Özel bankalar ‘bu şartlarda kredi veremeyiz’ diyecek. Zaten kredi veren kamu bankaları da milletin cebinden o kredileri veriyor. Piyasa kurallarına aykırı bir şekilde süreç işliyor. Arz talep meselesi bozulmuş ve manipüle edilmiş vaziyette bir süreç ilerliyor.  Kimse de zaten kredi almak istemiyor.”

ETİKETLER : Bartın Deva Partisi Ali Yıldırım Mustafüa Yeneroğlu
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›