Bankoğlu: “Türkiye ağır hasta durumda”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Bartın’da esnafla bir araya geldi. Esnafın sorunlarını dinleyen Bankoğlu, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Ülke kötü yönetildiği için dolar artıyor ama ülke artık yönetilemediği için fişek gibi giden döviz ve altın var karşımızda. Hükümetin eli vatandaşın cebinden çıkmıyor. Esnaf hibe beklerken hükümet zam üzerine zam yapıyor. Üzülerek söylemem gereken şu anki, Türkiye ağır hasta durumdadır, yoğun bakıma acilen alınmazsa hayati kayıplar yaşanacak haldedir” dedi.
Bu haber 2021-11-22 09:30:51 eklenmiş ve 973 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş ve parti üyeleriyle birlikte, Bartın’da esnaf ziyaretlerinde bulundu.

Ülke gündeminin ekonomik buhran dışında bir konuyla ilgilenemeyecek hale geldiğini belirten Bankoğlu “Herkes felç olmuş gibi. Dünyada başka hiçbir ülkenin parası şu an Türk lirasının yaşadığı kaybı yaşamıyor. Bartın merkezde ya da ilçelerimizde ziyaret ettiğimiz büyük, küçük tüm esnaf tarihinin en kötü dönemini geçiriyor” dedi.

CHP Milletvekili Bankoğlu, CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş ve parti üyelerinin yaptığı esnaf ziyaretlerinde esnafın doların önlenemeyen yükselişine bağlı yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdiklerini belirttiler.

Bankoğlu açıklamasında “Ülke kötü yönetildiği için dolar artıyor ama ülke artık yönetilemediği için fişek gibi giden döviz ve altın var karşımızda. Bu tahribatı düzeltmenin bedeli de gittikçe ağırlaşıyor. Bu yüzden hemen, acil seçim şarttır. Dolar iki ay içinde yüzde 35 arttı. Başıboş bırakılmış, tek işi muhalefete hakaret etmek olmuş ucube sistemin bedelini halk ödüyor. Türk lirası saniye saniye erirken yüzde 16 gibi komik bir faizde ısrar edenlerin değil ekonomi bilgisi şuradaki eskici dükkanını bile idare edecek yetkinlikleri olmadığı ortada. Alım gücünün 1998 yılının bile altında olduğu bu dönemde ‘Her şey iyi gidiyor, büyüyoruz’ masalları anlatmaya devam ediyorlar. Hukuk kâğıt üzerinde, özgürlükler lafta ama tüm güçleriyle yandaşa dolar garantili ödemelerine, yazlık kışlık baharlık saraylara, lüks araçlı, şatafatlı, bol israflı hayatlarına tam gaz devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

“Esnaf hibe beklerken hükümet zam üzerine zam yapıyor”

 

Esnafın kirasını ve kredisini ödeyemediğini, satış yapamadığını, mal alamadığını sabah aldığı daha satamadığı malın borcunun ertesi gün arttığını ve ticaretin kurallarının yerle bir edildiğini ifade eden Bankoğlu, Türkiye’de üretimin artmadığını hatta daha da azalacağına dikkat çekerken üretimin azalmasıyla işten çıkarmaların artacağına işaret ederek “Zam yağmuru yaşanacak işsizlik felaketinin gölgesinde kalacak. Akşam sofraya oturamayan milyonlar var. Hükümetin eli vatandaşın cebinden çıkmıyor. Esnaf hibe beklerken hükümet zam üzerine zam yapıyor. Tek sorun geçen hafta 80 lira olan yağın bu hafta 110 liraya çıkmasından ya da akaryakıtın, elektriğin, ekmeğin pahalılaşmasından ibaret değil. Daha şimdiden ilaç yokluğu başladı. Düşünebiliyor musunuz tansiyon, kalp, şeker ilacının ya da kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yerine bir şey konulur mu? Et yemekten, meyve yemekten mahrum kalmaya alışmaya benzemiyor bu. Yerine ne koyacaksınız? Seçim bu felaketlerin tedavisi için şarttır” diye konuştu.

 

 

“Esnafın böyle bir ortamda yüzü hiçbir zaman gülmez”

 

Bankoğlu, 70 yaşını geçmiş yurttaşların yaşayabilmek için gece bekçiliği yaptığını, kağıt ve teneke atık toplayarak ekmek ve ilaç parası çıkarmaya çalıştığını söyledi. Ülkenin yönetilemediğini, ucube bir sistemin tek adam kontrolünde savrulduğunu iddia eden Bankoğlu, “Millet kan ağlarken ülkeyi yönetmeye çalışanların gece gözlerine uyku girmemesi gerekirdi ama onların aklı fikri yandaş ihalelerinde, Katarlılarda. Üniversite mezunlarını markette, inşaatta, halı yıkamada iş bulduğuna sevinecek hale getirmiş olan, 15 yaşındaki çocukların 40 yaşında gibi düşünüp altın, dolar fiyatı takip etmeye mecbur bırakan bir sistemden kimseye hayır gelmez. Esnafın böyle bir ortamda yüzü hiçbir zaman gülmez. Birileri AKP sayesinde 23 Eylül’den bu yana yüzde 25 daha zengin ama ülkenin yüzde 90’ı da yüzde 25 daha fakir. Yani halk iki ay önce yüzde 25 daha iyi durumdaymış. Felaketi görün. Bugün anket sonuçları geldiği zaman sarayda bağırıp çağıranlar sokağa çıkıp, esnaf ziyareti yapsınlar bakalım. O zaman anketlerin bile ne kadar iyimser olduğunu anlarlar. Her çarşıya, pazara çıktığımızda esnafın, üreticinin, emeklinin, öğrencinin söylediği şey ‘Yeter artık gitsinler’ oluyor. Cesareti olan sandığı ortaya koyar diyoruz. Üzülerek söylemem gereken şu anki, Türkiye ağır hasta durumdadır, yoğun bakıma acilen alınmazsa hayati kayıplar yaşanacak haldedir” dedi.

 

 

 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Selim Karakaş
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›