Bankoğlu’ndan AK Parti’ye: “Gençlere geleceklerini borçlusunuz”

CHP Bartın Milletvekili, Parti TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında AK Partililere, “Köprülerin, yolların ve hastanelerin garantisini verdiniz. Ama Bakanlığınız gençlere iş ve gelecek garantisi verebiliyor mu? Yok!” sözleriyle yüklendi. AK Parti iktidarının gençlere gelecek borçlu olduğunu savunan Bankoğlu, “Artık borcunuzun bir kısmını sandıkta ödersiniz” diye yüklendi.
Bu haber 2021-11-08 09:37:32 eklenmiş ve 1425 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, 2022 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisi adına söz alan Milletvekili Bankoğlu, genç işsizliğine ve buna bağlı ortaya çıkan beyin göçüne dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e daha önce beyin göçüne ilişkin sorulan sorulara verdiği cevapları hatırlatan Bankoğlu; “‘Türkiye'den kaçmak istiyorlar diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar’ diye cevap vermiştiniz. Herhalde kendi belediyenizin gezisinde, Almanya’ya gidip dönmeyen 42 partiliniz de, dünyayı tanımak istediler” dedi. Bankoğlu sözlerini özetle şöyle sürdürdü:


“Gençler ülkemizden kaçıyor”

 

“Her geçen gün birinden bir hoşcakal telefonu alıyoruz. Daha birkaç gün önce, çok yakın bir dostumu ülkede kalması için bizzat ikna etmeye çalışıyordum arkadaşlar, Bu gençler gerçekten dünyayı gezmeye gitmiyorlar. Maalesef ülkemizden kaçıyorlar. Bazılarının cebinde sadece yalnızca yol parası olmasına rağmen gidiyorlar. Dünyayı tanımaya değil; hak ettikleri değeri görebilmek için göçüyorlar. Dilini, kültürünü bilmedikleri ülkelere, 19 yılda mahvettiğiniz düzenden daha çok güveniyorlar.

 

“Geleceklerini göremiyorlar”

 

Gençlerin artık iş bulacaklarına dair inançları kalmadı. Geleceklerini öngöremiyorlar. İş bulsalar bile yarın, yazdıkları bir tweet yüzünden hapse mi girecekler, rektörleri mi değişecek, partili biri gelip işlerini ellerinden mi alacak, yoksa işten mi atılacaklar bilmiyorlar. Bakın, TÜİK’e göre bile yaklaşık yüzde 25 genç işsiz var diyor. DİSK raporuna göre bu oran yüzde 40’larda. Sizce bu gençler dünyayı gezmeye mi gidiyor gerçekten?

 

“Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?”

 

Hasan Songur, ataması yapılmayan öğretmendi. İşçilik yaptığı fabrikada, 20 gün sonra pistonların arasına sıkışarak hayatını kaybetti. Hıdır Ali Genç, 21 yaşındaydı. Okul harçlığını biriktirmek için inşaatta çalışırken 32. kattaki asansör düşerek hayatını kaybetti. Aydın’da, 25 yaşındaki sosyal bilimler öğretmeni Merve Çavdar, atanamadığı için intihar etti. Remzi Ersu 22 yaşında, tıp fakültesi öğrencisiydi. O da, inşaatta çalışırken hayatını kaybetti. Sizin hiç mi vicdanınız sızlamıyor.

 

“Diplomalı işsizlikte Avrupa şampiyonuz”

 

19 yıllık iktidarınızda genç işsizler ordusu yarattınız. 209 üniversite, 8 milyon öğrenci var. Peki, 8 milyon öğrenci için gerçekten bir istihdam olanağınız, planınız var mıydı? Market gibi üniversite açarken, ne planlamıştınız? Mezun oldular iş yok, master yüksek lisans yaptılar iş yok, boş durmamak için doktora da yaptılar, yine olmadı… Sayın Bakan, Genç işsizlik her yıl sayenizde çığ gibi büyüdü. OECD sıralamasında yine ilk 3’teyiz. Diplomalı işsizlikte Avrupa şampiyonuyuz.  Üniversite mezunları iş bulamıyor, gidiyor inşaatta, pazarda çalışıyor. Sizce potansiyel neden gidiyor, hala anlamadınız mı? Umutsuzlar; hükümetin, geleceklerini harcadığını biliyorlar çünkü.

 

“Sorun; önünüzü görmeden yaptığınız hayali politikalar”

 

Bir şeyi çözmek istiyorsak sorunumuzu iyi tespit etmemiz gerekiyor. Bizim sorunumuz yetersiz bütçe mi, liyakatın olmaması mı, yoksa önünüzü görmeden yaptığınız hayali politikalar mı? Dünün hatalarıyla yarından başka sonuç bekleyemezsiniz. Mesela; Artık atamaları liyakatla mı yapacaksınız, yoksa akrabaları, cemaatleri kayırmaya devam mı edeceksiniz? Hedefleriniz kâğıt üzerinde güzel gözüküyor ama yetersiz. Bunların bugüne kadar neden yapılamadığına ilişkin bir özeleştiriniz, yarın başka olacağına dair bir sözünüz var mı?

 

“Bir kere dert ettiniz mi kendinize?”

 

Gençler sayenizde artık hayalleri için değil, hayatta kalabilmek için dilek tutuyor. Ama siz çay içecek, otobüse binecek parası olmayan gençlere 3, hatta 4 çocuk tavsiye ediyorsunuz. Yandaşlar 3’er, 5’er maaş alırken bu gençler nasıl geçinecek hiç düşünüyor musunuz? Yüzde 76’sı ilk fırsatta yurt dışına gitmek isteyen gençlerle ilgili ‘Neyi yanlış yapıyoruz?’ diye bir kez bile dert ettiniz mi kendinize? Eğer etseydiniz bu hale gelmezdi.

 

“Gençlere borcunuzu sandıkta ödersiniz”

 

Köprülerin, yolların hastanelerin garantisini verdiniz var ama, bakanlığınızın gençlere iş ve gelecek garantisi verebiliyor mu? Yok. Bu ülkenin ‘borçlandırdığınız’ tüm gençlerine siz bir gelecek borçlusunuz. Onlara gelecek borcunuz var! Artık bir kısmını sandıkta ödersiniz!” 

ETİKETLER : Bartın TBMM CHP Aysu Bankoğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›