Bartın’a çok yakıştı!

Yapımı hedeflenenden uzun süren, çıkan bazı aksaklıklar nedeniyle açılışı sürekli ertelenen Bartın’ın yeni Adliye Sarayı, 1 Kasım itibariyle resmen hizmet vermeye başladı. Yeni Adliye Sarayı’nı basın mensuplarına gezdirerek bilgiler veren Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, “Bartın Adalet Sarayında yeni binamızdaki ihtişamına yakışan Adaletli kararlar çıkacağından en ufak şüphemiz bulunmamaktadır” dedi. Bizler de gördüklerimiz karşısında hayranlığımızı gizleyemedik. Kim ne derse desin, geç oldu ama güzel oldu. “Allah düşürmesin” derler ama düşürdüğünde de temiz, ferah ve modern yapısı ile insanın içini aydınlatan Adalet Sarayı, Bartın’a yakışan çok modern ve büyük bir kamu yatırımı olarak yerini aldı.
Bu haber 2021-11-02 16:16:21 eklenmiş ve 856 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın’ın şimdiye kadarki en büyük binası

 

Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, önceki gün ilimizdeki basın mensuplarını yeni Adalet Sarayı’na davet etti. Bu vesile ile Adalet Sarayı’na giden gazeteciler, deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde toplamda 22 bin metrekare alan üzerine 5 katlı olarak 3 blok halinde inşa edilen modern binada gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.  Çünkü Adalet Sarayı’nda personel ve vatandaşlar için düşünülen toplamda 250 araca kadar park imkanı sağlayan otoparklardan, pırıl pırıl yemekhaneye, en modern ses ve görüntüleme sistemi ile donatılmış mahkeme salonlarından, çalışanların motivasyonu üzerinde de etkili olacağına inandığımız ferah ve kaliteli donanıma sahip çalışma odalarına kadar hemen her ayrıntı düşünülmüştü. Her şeyden önce sözkonusu yapının Bartın’da şimdiye kadar yapılan en büyük ve en donanımlı kamu binası olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. İleride Millet Bahçesi’nin yapılacağı alanın hemen yanı başında Gölbucağı Mahallesi sınırları içinde yapılan Adalet Sarayı, ilimizin 30-40 yıllık vizyondaki ihtiyacına yanıt verebilecek fiziki yapısının yanı sıra kent merkezinin yoğun trafiğinden ve kalabalığından bir nebze de uzak olduğundan kendi yaratacağı otopark sorununu da uzunca bir süreliğine çözmüş gibi görünüyor.

 

 

“Kamu yararı” gözetilerek Millet Bahçesi’ne girilmiş ama…

 

Otoparklarla ilgili planlama yapılırken gelecekte oluşabilecek araç yoğunluğunun tüm boyutlarıyla düşünüldüğüne dikkat çeken Başsavcı Kaynak, ‘kamu yararı gözetilerek” vurgusu yaptıktan sonra ileride Millet Bahçesi yapılacak olan 100 dönümlük arazinin yaklaşık 2 dönümlük bölümünün Adalet Sarayı’nın otopark ihtiyacı için işgal edildiğini, ancak Millet Bahçesi’nin yapımında da tamamen kamu ve milletimizin yararı gözetileceğinden bu küçük işgaliyenin ileride her hangi bir sorun çıkartmayacağına olan inancını dile getirdi.

 

 

Başsavcı bizzat gezdirdi

 

Adalet Sarayı’nın tüm bloklarını, kat kat basın mensuplarına gezdiren Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, yapım aşamasının tamamında ilimizde olmasa da Bartın’a atandığından bu yana geçen 16 ay boyunca bu önemli yatırımın bir an evvel halkımızın hizmetine kazandırılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verirken açılışın kendi dönemine denk gelmesinden duyduğu gurur ve mutluluğu da paylaştı. Görkemli yapıdaki hızlı turumuzun ardından bizleri makam odasında ağırlayan Cumhuriyet Başsavcısı Kaynak, binanın hizmete girmesinde katkısı bulunanlara minnet duygusunu ifade ederken, Adalet Sarayı’na ilişkin bazı bilgileri paylaşmayı da ihmal etmedi. Kaynak, şunları söyledi:

 

 

Emeği geçenlere teşekkür

 

“Bartın'ımıza yakışan yeni Adalet Sarayı’nın faaliyete geçmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Adalet Sarayını Bartın iline kazandıran Adalet Bakanlığı'mıza, Bartın Valisi Sayın Sinan Güner Bey'e, Adalet Sarayımızın yapım aşamasında emeği geçen bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Bartın Milletvekilimiz TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Yılmaz Tunç Bey'e, Adliyemizin çevre düzenlemesini, yollarını, araç park yerlerini yapan ve tüm taleplerimizi karşılayan Sayın Belediye Başkanımız Cemal Akın Bey'e, Adalet Sarayının Bartın'a kazandırılmasında büyük emekleri olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcımız Şaban Yılmaz Bey'e, Aksaray Cumhuriyet Başsavcımız Adem Aydemir Bey'e ve emekleri bulunan diğer Cumhuriyet Başsavcılarımıza, Belediyemiz Fen İşleri Müdürü Çetin Önder Bey'e, Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürü Meltem Cemaloğlu Hanım'a ve emeği geçen diğer Belediye personeline, tüm bu süreçte gece gündüz demeden çalışan fedakar Adliye personelimize teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Pilot İcra Müdürlüğü de hizmete girdi

 

Adliyemiz yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alana sahip olup; Adliyemiz bünyesinde Hakim-Savcı otoparkı, personel otoparkı, resmi araç otoparkı, vatandaş otoparkı, 7 Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonu ve 6 Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu olmak üzere toplam 13 Duruşma Salonu bulunmaktadır. İcra işlemlerinin etkili ve verimli sunulabilmesi ve İcra Daireleri’nin kapasitesinin güçlendirilmesi amacı ile İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi kapsamında Bartın İcra Müdürlüğü, Pilot İcra Müdürlüğü olarak yeni Adalet Sarayı’nda faaliyete geçirilmiştir. İnşallah Bartın halkımız daha ferah bir ortamda Adalet hizmetini alacaktır. Yaklaşık olarak 16 aydır görev yaptığım Bartın'da iş bu binanın yapım aşamasında çorbada bir nebze olsun tuzumuzun bulunması şahsımı ayrıca mutlu etmiştir.

 

“Halkımızın adli mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz”

 

Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ felsefesinden yola çıkarak tüm Bartın halkının adli sorunlarına ilişkin hiçbir mağduriyet yaşamaması için çaba gösterdiğimizi belirtmek ve tüm Bartınlı vatandaşlarımıza kapımızın sonuna kadar açık olduğunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile bildirmek isterim.

 

 

“Adaletli kararlar çıkacağına inanıyorum”

 

Rabbim öbür dünyada hesabını veremeyeceğimiz işleri bizlere yapmayı nasip etmesin inşallah diyorum.  Bartın Adalet Sarayı’nda yeni binamızdaki ihtişamına yakışan Adaletli kararlar çıkacağından en ufak şüphemiz bulunmamaktadır. Bartın'ımıza hayırlı uğurlu olsun, Rabbim utandırmasın diyerek hepinize teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Adalet Sarayı Faruk Kaynak
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›