Esnaf ticari akaryakıt istiyor!

Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yanı sıra Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı da olan Sinan Amasralı, esnafın ticari akaryakıt talebini dile getirirken, zorunlu köprü otoyol geçişlerinin esnaf için ücretsiz olmasını isterken, ardı arkası kesilmeyen akaryakıt zamlarının esnafın artık ayakta durmasını zorlaştırdığını savundu. Amasralı, “Zamların vatandaşa yansımaması için ticari akaryakıt şart. Eşel mobil sisteminin bitmesi ekonomiye olumsuz yansıyacaktır” dedi.
Bu haber 2021-11-02 15:52:31 eklenmiş ve 819 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Akaryakıta gelen zamlar karşısında esnafın zorlandığını ve bu zamların A’dan Z’ye tüm ürünleri olumsuz etkilediğini hatırlatan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Amasralı, “Bu yıl benzine 1 lira 20 kuruş, motorine 1 lira 59 kuruş, LPG’ye ise 1 lira 84 kuruş zam yapıldı. En önemli maliyet kalemi akaryakıt olan esnafımızın bu zamlar karşısında ayakta durması zorlaşıyor. Zamların vatandaşa yansımaması için ticari akaryakıt artık elzem bir ihtiyaç oldu. Bununla birlikte taşımacı esnafımıza zorunlu köprü ve otoyol geçişleri en azından bir süre tamamen ücretsiz olmalı” dedi.

 

Zamların vatandaşa yansımaması için…

 

Esnafın en önemli maliyet kaleminin akaryakıt olduğu için ticari akaryakıt verilmesi gerektiğini vurgulayan Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Akaryakıt kalemi esnafımızın en önemli maliyet kalemiyken, A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarına da doğrudan etki ediyor. Eşel mobil sistemi ile büyük bir kısım pompaya yansımasa bile artık yansıyan artışlar, son gelen zamlar esnafımızı çok zorlamaya başladı. Yolcu ve yük taşımacılığında doğrudan maliyet kalemini artırarak kazancın azalmasına bu akaryakıt zamları sebep oluyor. Esnafımız bu zamlar karşısında zorlanırken fiyatları da vatandaşa yansıtmamak için kendinden tasarruf ediyor. Esnafın zorlanması doğrudan vatandaşın cebine yansıyor. Bu da enflasyon başta olmak üzere ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ticari araçlar için ticari akaryakıt verilmesi şu noktada en önemli beklenti haline geldi.

 

“Esnaf, zorunlu köprü ve otoyol ücreti ödemesin”

 

Ticari akaryakıttan sonra maliyet kalemlerinin en önemlilerinden birisi de zorunlu köprü ve otoyol geçiş ücretleri. Esnafımızdan bu ücretler en azından bir süre, pandeminin etkileri tamamen azalana kadar alınmamalı. Bununla birlikte pandemi süreci boyunca bu geçişler nedeniyle gelen cezalar, bu cezalardan doğan icralar da durdurulmalı. Şoför esnafımızın maliyetini artıran bu durumların çözülmesi, vatandaşın da cebini doğrudan etkileyecektir. Esnafımızın maliyetleri artmadığı sürece hiçbir şekilde hiçbir ücrete zam da yapmaz. Dolayısıyla piyasalarda fiyat artışlarının müsebbibi olarak gösterilen esnafımızın bu zan altında kalmaması için ticari akaryakıt ve zorunlu köprü otoyol geçişlerinde destek verilmeli.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası ticari akaryakıt
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›