Gölbucaklı, Valiliğe marş yasaklamanın gerekçesini sordu!

Memleket Partisi Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının, vatandaşların milli bayramlarımızı eskiden olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde özgür bir şekilde coşkuyla kutlamaya ne kadar aç olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini savundu. Artık meydanlara sığmayan kutlama coşkusunun yeniden stadyumlara taşınmasını gerektiğini dile getiren Gölbucaklı, vatandaşların da protokol gibi oturduğu yerden rahat bir şekilde gösterileri izlemesinin sağlanmasının elzem olduğunu söyledi. Gölbucaklı, Valilik tarafından kutlamalarda performans sergileyen Belediye Bandosu’nun repertuarından İzmir Marşı’nın ve 10. Yıl Marşı’nın çıkarılmasına ise tepki gösterdi. Gölbucaklı, Bartın Valiliği’ne sözkonusu yasaklamanın gerekçesini “Neden rahatsız oldunuz, bu marşların içinde Atatürk’ün adının geçmesinden mi” diye sordu.
Bu haber 2021-11-01 10:20:27 eklenmiş ve 835 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Gölbucaklı, Cumartesi günü parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarındaki tabloyu değerlendiren Gölbucaklı, Cumhuriyetimizin 98. yılını kutladığımız şu günlerde halkımızın coşku ile törenlere ve fener alaylarına katılımını gördükçe çok mutlu olduğunu ifade etti.

 

“Halkımız artık meydanlara sığmıyor”

 

Törenlerin Cumhuriyet Meydanı’na alınması ile halkın katılımının arttığına dikkat çeken Gölbucaklı, “O eski yıllardaki gibi bayramlarımızı kutlamanın sevincini ve hatırasını yaşatıyor. Gördüğüm şu ki, artık halkımız bayramlarda Cumhuriyet Meydanı’na da sığmaz oldu. Yıllar önce olduğu gibi artık bayramlarımızın tekrar stadyumlarda kutlanması gerekmektedir” dedi. Gölbucaklı sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kutlamaların her aşamasına katıldık”

 

“Bizler de Memleket Partisi olarak Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliğinin her aşamasına katıldık. 28 Ekim günü çelenk sunma törenine, 2. gün sabah Valilik binasındaki kutlama kabulüne, öğleden sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki halkın katılımı ile yapılan Cumhuriyet Bayramı gösterine ve son olarak da Valilik tarafından tertiplenen yine halkımızın geniş katılımı ile gerçekleştirilen Fener Alayı’na partililerimizle birlikte katıldık ve kutladık.

 

“Kutlamalar yeniden stadyumlara taşınmalı”

 

Fakat düzenlenen gösteri programına sanki sadece protokole yapılmış gibi bir hava verilmişti. Çünkü gösteri ve kutlamaları izlemeye gelen halkımızın tamamı maalesef tüm programı ayakta izlemek zorunda kalırken gösteriler ise tören boyunca oturan protokolün önünde yapıldı. İşte bunun için de bundan sonraki bayramlarımızın kutlama programlarının stadyumlarda yapılması, halkımızın da oturarak, rahat bir şekilde gösterileri izlemesi sağlanmalıdır.

 

2 marş repertuardan çıkarılmış!

 

Bu Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında aldığımız bir duyum ile maalesef çok üzüldük. Belediye bandosunun Cumhuriyet bayramında çalacağı marşların repertuar listesi valilik tarafından istenmiş, valiliğe bandonun çalacağı 15 marş listesi verildiği ve valilikten gelen talimatla İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı’nın bandonun repertuar listesinden çıkartıldığı, bu iki marşımızın bando tarafından kutlama törenlerinde çalınmasının valilik tarafından yasaklandığı talimatının verildiğidir. Konuyu araştırdığımızda, bunun doğru olduğu söylenmiştir. Katıldığımız kutlama töreninde ve fener alayında da bizzat izlediğimiz için bunun maalesef gerçek olduğunu da görmüş bulunduk.

 

“Neden yasakladınız?”

 

Yetkililere soruyorum; Burada maksat nedir? İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı neden yasaklanmıştır? Akşama kadar Mehter Marşı’nı dinledik durduk. Mehter Marşı da bizimdir, Ölürüm Türkiye’m şarkısı da bizimdir, 10. Yıl Marşı da, İzmir Marşı da, İstiklal Marşı da bizimdir. Bunlar artık Türk Milleti ile özdeşleşmiş, benimsenmiştir. Türk Milleti’nin kahramanlıklarını anlatan bu marşlar, her çalındığında içimizdeki vatan sevgisini coşturan, geçmişimiz ile atalarımızı yad ettiğimiz, göğsümüzü her zaman kabartan marşlardır. Bunların içinden özellikle İzmir Marşı’nda geçen ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa’ sözümü, yoksa 10. Yıl Marşı’nda geçen ‘Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan’ sözlerinden mi rahatsız oldunuz? İzmir Marşı’nı halkımız söylerken de bando sesi ve araçtan yapılan yayınlarla halkımızın sesi bastırılmaya çalışılmıştır.

 

“Halkı korku ve tehditlerle susturamazsınız”

 

Yaptığınız tüm unutturma çabalarınız bu milletin kalbindeki Atatürk sevgisini daha da pekiştirmektedir. Oysa bu halkı artık korku ve tehditlerle susturamayacağınızı öğrenmiş olmanız gerekir.

 

“Hükümetin değil devletin valilerisiniz”

 

Bizleri üzen buna benzer bir diğer olay ise Kastamonu ilimizde yaşanmış ve askerlerimize valilik emri ile AKP genel başkanı ve partili Cumhurbaşkanı’nın posteri açtırılmıştır. Tüm Valilere sesleniyorum, sizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin valilerisiniz, hükümetin değil. Bu bilinç ve sorumlulukla hareket ediniz.

 

AK Parti İl Başkanı neden orada?

 

Yine 29 Ekim sabahı valilik makamında yapılan kabul töreninde Valinin makam odasında sadece milletvekilleri Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı olması gerekirken, AKP İl Başkanın orada ne işi vardı? Diğer muhalefet il başkanlarından farkı nedir?

 

“Ülkenin sinir uçlarıyla artık oynamayın”

 

Halkı susturacaklarını sananlar yanılıyorlar. Tüm yok saymalara ve unutturma çabalarınıza rağmen bu milletin kalbinden ATATÜRK sevgisini çıkaramazsınız. Ne Mutlu Türkiye Cumhuriyeti’ne, ne mutlu nankör olmayanlara… Bu ülkenin kurucusu ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu artık beyninize kazıyın. Bu ülkenin kurucu değerleri ile ve sinir uçları ile oynamayın artık. Bizim tepkimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin çok zor şartlarda ve ne fedakârlıklarla kurulduğunu bilmeyenleredir.

Nankörsünüz! Milletin vicdanı bu yaptıklarınızı unutmaz! 29 Ekim’de Atatürk’e bir Fatiha bile okumayanla; hutbede adını anmayanlar, Anıtkabir’de akreditasyon uygulayanlar, Kastamonu’da askerimize emirle partili cumhurbaşkanı posteri açtıranlar…”

NANKÖRSÜNÜZ NANKÖRSÜNÜZ NANKÖRSÜNÜZ… HEPİNİZİN GİDİŞİ MUHTEŞEM OLACAK…

ETİKETLER : Bartın Memleket Partisi Hacı Gölbucaklı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 10. Yıl Marşı İzmir Marşı
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›