Tunç: “Büyükelçilere gereken ders verilmiştir”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Osman Kavala’nın derhal salıverilmesi gerektiği yönündeki açıklamaları ile Türk Yargısı’na müdahale etmekle suçlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘istenmeyen kişi’ ilan edilerek sınır dışı edilmeleri gündeme geldikten sonra geri adım atarak Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesine bağlılılıkları beyan eden 10 büyükelçiye gerecek dersin verildiğini savundu.
Bu haber 2021-10-27 09:40:15 eklenmiş ve 834 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine aykırı davranarak Türk Yargısına müdahale sayılacak açıklama yapan arasında ABD, Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Persona Non Grata (istenmeyen kişi)  ilan edebiliriz” açıklamasının ardından geri adım atarak Sözleşmenin 41. maddesine uygun davranacaklarını açıkladılar.

Bunun üzerine değerlendirmelerde bulunan AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunu anımsatırken şunları söyledi:

 

“Geri adım atmaları olumlu”

 

“Yargı bağımsızdır. Devam eden bir dava hakkında görüş açıklamak içişlerine müdahaledir. Buna sessiz kalınamayacağını, Cumhurbaşkanımızın haklı tepkisinin olacağını önceden düşünmeleri gerekirdi. Geri adım atarak, Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine saygılı olacaklarına dair açıklama olumludur.

 

“Muhalefet de Türkiye’nin yanında yer almalıydı”

 

Önemli olan bu tür hukuk dışı tavırların tekrarlanmamasıdır. Ülkemize karşı hukuk dışı tavırlar karşısında muhalefetin de Türkiye’nin yanında yer alması gerekirdi, maalesef onu da göremedik. Bu süreçte kimin milletin yanında olduğunu kiminde elin kılıcını çaldığını gördük.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilkeli, kararlı, basiretli duruşu, Güçlü liderliği sayesinde ülkemizin içişlerine müdahale teşebbüsünde bulunan, hukuku ayaklar altına alan büyükelçilere gereken ders verilmiştir.”

ETİKETLER : Bartın Osman Kavala AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›