Ortak paydaları Cumhuriyet!

Bir süredir Bartın’da Cumhuriyet Bayramı başta olmak üzere milli bayramların sönük kutlamalara sahne olduğundan hareketle yola çıkan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Sol Parti, bu yılki Cumhuriyet Bayramı’nın vatandaşların da geniş katılımına sahne olacak görkemli bir kutlamaya dönüşmesi için fikir ve güç birliğine gittiler.
Bu haber 2021-10-26 16:23:13 eklenmiş ve 810 kez görüntülenmiştir.

 

8 parti 29 Ekim’in çoşkulu kutlanması için ittifak yaptı

 

TOLGA AKINER

Buna göre; 28 Ekim Perşembe günü saat 16.00'da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na 8 siyasi parti adına tek bir çelenk sunumu ile başlayacak olan Cumhuriyetimizin 98. yıl kutlamaları, aynı gün saat 20.00’de Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünden başlayacak ve herkesin ellerinde Türk bayraklarını taşıyarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürecek olan fener alayı ve Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü ile devam edecek. Cumhuriyet sevdalısı tüm Bartınlıları kendileri ile beraber varoluşumuzun sebebi Cumhuriyetin 98. yıldönümünü kutlamaya çağıran il başkanları, Bartın Valiliği’nin öncülüğünde 29 Ekim Cuma günü protokolün de katılımı ile düzenlenecek olan resmi törenlere de katılacaklarını söylediler.

Kimsesizlerin kimsesi cumhuriyetimizin kuruluşunun 98.yılını halkımızın geniş katılımı ile görkemli bir şekilde kutlanması amacı ile, demokrasinin olmazsa olmazı 8 siyasi partimizin Bartın İl Başkanı Cumhuriyet Bayramı’nın anlamına ve şanına yaraşır bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını sürdürdükleri programı düzenledikleri basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladılar.

 

Bu kez Cumhuriyet için birleştiler

 

Kısa bir süre önce, elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden MHP’li yöneticiler için başsağlığı, yaralılar için de acil şifa dileklerini iletmek için MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik’e, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay’ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirirken başsağlığı temennisinde bulunmak için de Saadet Partisi İL Başkan Vekili Mücahit Mekeç’e birlikte ziyaretler gerçekleştiren siyasi partilerin il başkanları bu kez, Türk milletinin varoluş sebebi olan Cumhuriyete sahip çıkmak adına biraraya geldiler.

Cumhuriyet Bayramı’nın halkın da yoğun katılımı ile coşkulu bir kutlamaya sahne olması için harekete geçtiklerini ve “Siyasi Partiler Komisyon Kurulu” oluşturduklarını belirten il başkanları, alınan kararları ve kutlama programını basın toplantısı ile açıkladılar. Açıklamaya; CHP İl Başkanı Selim Karakaş, İYİ Parti İl Başkan Vekili Ali Menteş, Gelecek Partisi İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ziver Gebiç, Deva Partisi İl Başkanı Ali Yıldırım, Demokrat Parti İl Başkanı Hamit Güngör ve Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu katıldı. Saadet Partisi İl Başkan Vekili Mücahit Mekeç ise kararları desteklemekle birlikte son dakika çıkan bir program nedeniyle basın açıklamasında bulunamadı.

 

Komisyon oluşturup kararlar aldılar

           

8 siyasi parti adına açıklamayı CHP İl Başkanı Karakaş yaptı. Geçmişte olduğu gibi milli bayramlarımızın halkın da geniş katılımı sağlanarak büyük bir coşkuyla kutlanabilmesi amacıyla 8 il başkanın bir araya geldiğini belirten Karakaş, 2012 yılında Ulusal ve Resmi Bayramlar Kutlama Yönetmeliği’nde mevcut iktidarın yaptığı düzenlemeler ve son dönemde pandemi bahane edilerek milli bayramların layıkıyla kutlanmadığına dikkat çekti. Halkın da yapılan sade törenlere katılamadığına değinen Karakaş, vatandaşlardan gelen yoğun istek üzerine böyle bir birlikteliğin gündeme geldiğini söyledi. Karakaş, “Ortak değerimiz ve yönetim şeklimiz olan Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Bayramımızı hazırladığımız ortak program çerçevesinde, 28 Ekim 2021 Perşembe gününden başlamak üzere kutlamak amacı ile Cumhuriyet Bayramı Kutlama Komisyonu oluşturduk” dedi.

 

 

Davet gelirse resmi törenlere de katılacaklar

 

Komisyonun aldığı karar çerçevesinde, 28 Ekim Perşembe günü saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na tüm siyasi partiler adına tek bir çelenk sunumu yapılacağını aynı günün akşamında da saat 20.00’de Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandırılacak olan Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü ve fener alayı etkinliğini gerçekleştireceklerini dile getiren Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bartınlı hemşehrilerimizi birlik ve beraberlik içinde şanlı Türk Bayrağı altında düzenleyeceğimiz Cumhuriyet şölenine davet ediyoruz. Cumhuriyet, hepimizin ortak değeri… Biliyorsunuz Atatürk, Cumhuriyeti ilan etiği gün Anayasaya maddelerini de ekliyorlar ve ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyorlar. Egemenliğin kayıtsız şartsız olduğu yerde bu iradeyi de TBMM’ye yansıtacak olan da bütün siyasi partilerdir. Mevcut siyasal iktidar tarafından toplumun gün geçtikçe daha fazla kutuplaştırıldığı bir ortamda bu birlik ve beraberlik havasını yaratmak, özellikle de 98 yılını doldurmuş olan Cumhuriyetimizin çatısı altında Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak üzere tüm Bartınlı hemşerilerimizi bu etkinliklere davet ediyoruz. Tabi 29 Ekim’de de bütün Bartın’da düzenlenecek etkinliklere de davet edilirsek katılacağız.”

 

Bartın’da bir ilk!

 

Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli bayramlarının en büyüğünün 29 Ekim’de kutlanacağını anımsatırken, uzun zamandan beri AK Parti iktidar tarafından milli bayramlarımız çeşitli vesilelerle itibarsızlaştırma, etkisizleştirme ya da halkın ilgi ve alakasından uzaklaştırmaya çalışıldığını savundu. Soylu, “Devletin en üst kademesinde görevli olan kişiler dahi, 29 Ekim bayramlarında yıllarca rapor alıp, hasta olup çeşitli vesilelerle bu en büyük bayramımızı kutlamaktan itina ile kaçtılar, kaçındılar. Milli bayramlarımızın Türk toplumunda sanki ‘Olsa da olur, olmasa da olur’ intibası yaratılmak istendi. Sol Parti Bartın İl Örgütü olarak Bartın’da böyle bir öneriyle karşılaştığımızda tam da bu kaygılardan yola çıkarak yeniden milli bayramlarımızı halkın yeniden ilgisine sunmak birlikte kutlayabilmenin kıvancıyla ‘Varız’ dedik. Bu bir ilk olacak. Bundan sonra milli bayramlarımız önce Bartın’da sonra ülke genelinde yeniden coşkuyla sevinçle ve kıvançla kutlanır diye ümit ediyoruz” dedi.

 

“Sorunların bilincindeyiz”

 

Bayram kutlamaları ile gündeme gelen ve uzlaşı ile sonuçlanan Cumhuriyet’in birleştirici özelliğinin Bartın’ın çözüm bekleyen sorunları ile ilgili olarak da ortaya koyulup koyulamayacağına yönelik bir soru üzerine CHP İl Başkanı Karakaş, “Tabi ki koyarız. Bartın’ın sorunları çok fazla ama önümüzdeki bir Cumhuriyet Bayramı var. Aslında her ne kadar bu eksiliği hissedip 8 siyasi parti il başkanı olarak bu eksikliği bir şekilde giderelim ve halkımızı bayram kutlamalarının içine dahil etmek istedik. Tabi ki Bartın’ın sorunlarının hepimiz bilincindeyiz. Eksikliklerimiz mutlaka var. Ama zaman içinde bunların giderileceğimize inanıyorum. Bu bayram özelinde buradaki çelenk sunumuna tüm sivil toplum örgütlerini ve Bartın halkını davet ediyoruz. Aynı zamanda akşam Fener Alayı düzenleyeceğiz. Her ne kadar siyasi partiler olarak biz bunu yapıyoruz gibi görünsek de tüm sivil toplum örgütleri ve halkımızın ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyetimizi coşkuyla kutlaması talebiyle buradayız” dedi.

 

Herkes için adalet, demokrasi ve özgürlük

 

Gelecek Partisi İl Başkanı Kurtkaya da, “Zaten siyasetin iyice kutuplaştığı bu günlerde, hukukun, adaletin, demokrasinin tartışılır hale geldiği bir günde biz siyasi partiler olarak ‘Herkes için adalet, demokrasi ve özgürlük” diye yola çıktık. Öncesinde taziye ziyaretleriyle başlayan sonrasında Cumhuriyet Bayramı’na yönelik etkinlikle devam eden ve Siyasi Partiler Komisyon Kurulu oluşturularak kararlar alınan bir süreç. Bundan sonra Bartın’ın her eksikliğini her noksanlığını ele alarak gündeme hep beraber taşıyacağız” diye konuştu.

 

“Olumsuz cevap gelse de Türk bayraklarıyla yürüyeceğiz”

 

CHP İl Başkanı Karakaş, komisyonun aldığı kutlama programına ilişkin yasal prosedürün hangi aşamada olduğuna dair bir başka soru üzerine ise şunları söyledi:

“Anayasadan gelen haklarımız var. Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak isteyen herkes 48 saat önce dilekçe yazdığında çelenk sunar. Buna izin alınmaz. Sadece bildirim var. Fener Alayının da izni olmaz. Ama biz bildirimde bulunduk. Bu zamana kadar bize olumlu ya da olumsuz cevap gelmedi. Olumsuz cevap gelirse de biz gene bu kararlıkla orada olacağız ve Türk bayraklarıyla yürüyeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı CHP İYİ Parti Gelecek Partisi Deva Partisi Saadet Partisi Yeniden Refah Partisi Demokrat Parti Sol Parti
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›