TFF BAL ve Amatör ligler ile ilgili duyuruda bulundu

Türkiye Futbol Federasyonu 2021-2022 sezonu Bölgesel Amatör Lig, süper amatör, 1.amatör, 2.amatör ve alt kategorilerle aldığı kararları statüde belirtti.
Bu haber 2021-10-23 12:35:14 eklenmiş ve 5454 kez görüntülenmiştir.

 

TFF Amatör İşler Kurulu 2021-2022 sezonu BAL ligi, amatör ve yerel ligler ile ilgili kuüpleri ve spor kamuoyunu bilgilendirdi. Türkiye Futbol federasyonu resmi internet sitesinden  şu duyuruyu yaptı:

2021 – 2022 SEZONU BÖLGESEL AMATÖR LİG VE YEREL LİGLER İLE İLGİLİ AMATÖR İŞLER KURULU BİLGİLENDİRMESİ

Bölgesel Amatör Lig 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde başlayacaktır. İllerde Büyükler kategorisinin en üst yerel ligi, önceki sezonlarda olduğu gibi Bölgesel Amatör Lig ile yaklaşık aynı tarihlerde başlayacak ve yaklaşık aynı tarihlerde sonlandırılacaktır. Büyükler kategorisinde en üst lig haricindeki 1. ve 2. Amatör liglerin başlama ve bitiş tarihleri Futbol İl Tertip Komitesince belirlenecektir. U18 ve U16 Gençler Kategorilerinin sonuçlarının Federasyona en son bildirim tarihleri açıklanmıştı. Bu tarihler dikkate alınarak liglerin başlangıç tarihlerini belirleme yetkisi Futbol İl Tertip Komitelerince kararlaştırılacaktır.

- Bölgesel Amatör Lig, büyükler kategorisinde yerel ligler (Süper, 1. ve 2. Amatör) ve Gençler Kategorisi Ligleri en fazla 10’ar takımlı gruplarda oynanacaktır.

- 2019-2020 Sezonunda Pandemi nedeniyle liglerin oynanmaması veya yarım kalması nedeniyle birçok ilimizde Süper, 1. ve 2. Amatör Liglerde birleştirmeler yapıldı. 2020- 2021 Sezonunda da yerel ligler oynanmadığı için birleştirilmiş ligler bu sezon oynanacaktır. Liglerin birleştirilmesi ile büyükler kategorisindeki lig sayısı üçten ikiye ve ikiden bire inen iller bu sezon tekrar lig sayısını üçe ve ikiye çıkartmak istiyorlarsa statülerini buna göre ayarlamak durumundadırlar.

- Süper Amatör Ligi olup da, 1. ve 2. Amatör liglerin birleştirilmesi sonrası bu kategoride takım sayısının çoğalmasından dolayı yığılma olan iller saha sayısının yetersizliği, hakem sayısının kısıtlı olması gibi nedenlerden dolayı ligi diledikleri takdirde iki ayrı zaman aralığında oynatabilirler. Bu ligin kulüplerinin yarısı gruplarını Ekim-Kasım ayında başlatırken, diğer yarısı gruplarını Mart-Nisan aylarında başlatabilirler. Bu illerin statülerini çok dikkatli yapmasını öneririz. Süper Amatör Ligi olmayıp, 1. ve 2. Amatör Liglerini birleştiren iller BAL baraj maçı oynayacaklarsa müsabakalarını iki ayrı zaman diliminde oynayamazlar. Bu illerimiz müsabakalarını BAL ile aynı tarihlerde bitirmek zorundadırlar.

- En üst yerel lig statüsü hazırlanırken yerel ligden BAL’a çıkışlarla ilgili maddeye direkt çıkış ve BAL baraj maçı oynama hususunda bir şey yazmayıp, o maddede “2021-2022 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsünde yazıldığı üzere BAL’a çıkacak veya Baraj müsabakası oynayacak takımlar belirlenecektir.” diye yazılması daha uygun olacaktır.

- Bölgesel Amatör Lig’de, Yerel Büyükler Kategorilerinde (Süper, 1. ve 2. Amatör) ve U18 Kategorisinde 3 olarak açıklanan oyuncu değişikliği sayısı pandeminin devam ettiği dikkate alınarak 3 +2 = 5 olarak uygulanacaktır. Bu kategorilerin statülerine aşağıdaki ifade aynen yazılacaktır. “Müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyuncu değişiklikleri oyunu kesintiye uğratmamak adına devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3 (üç) defada yapılabilir.”

- Profesyonel Süper Lig ve TFF 1.Lig kulüpleri yerel bazda düzenlenen U11 ve U12 kategorilerindeki liglere katılabilirler.

- TFF 2.Lig ve TFF 3.Lig kulüpleri Gelişim Liglerine katılmıyorlarsa, yerel bazda düzenlenen U18, U16, U14, U12 ve U11 kategorilerinde liglere katılabilirler.

- TFF 2.Lig ve TFF 3.Lig kulüpleri Gelişim Liglerine katılıyorlarsa, Gelişim Liglerinde oynanmayan U14, U12 ve U11 kategorilerindeki yerel liglere katılabilirler.

- Bölgesel Amatör Lig, yerel büyükler kategorileri (Süper, 1. ve 2. Amatör Ligler), U18 ve U16 kategorilerinde Aşı Sertifikası olan futbolcular oynayabilir. Saha içine giren, saha içi giriş kartı olan yönetici ve teknik ekip de aynı şekilde Aşı Sertifikası çıkartmış olmalıdır. Müsabaka isim listesine yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekipten Aşı Sertifikası olmayanlar il sınırları içinde oynanacak her müsabakadan en fazla 48 saat önce, il dışında müsabaka oynayacak takımlar ise en fazla 72 saat önce Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan labaratuvarlarda Covid-19 PCR testi yaptırılması zorunludur. Müsabaka İsim Listesine ismi yazılacak kişilerden, test sonucu pozitif olanların, Covid-19 nedeniyle karantinada olanların, veya test sonucu müsabakadan önce çıkmamış olanların müsabaka isim listesine isimleri yazılmaz.

- 15 yaş altı kategorilerde (U14, U12 ve U11) Müsabaka İsim Listesinde ismi olan futbolcuların sağlık kontrollerinin nasıl yapılacağı daha sonra detaylı olarak bildirilecektir.

- Bölgesel Amatör lig statüsü hazırlanmakta olup, “Bölgesel Amatör Lig Müsabakalarında Covid-19 Salgını Nedeniyle Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Esaslar” BAL statüsü ekinde olacaktır. BAL takımlarının bugünden bilmesi gereken önemli konu Aşı Sertifikası uygulamasının yapılacağıdır. Müsabaka başlama tarihine kadar bununla ilgili tedbirleri almalarında yarar vardır. Yerel Amatör liglerle ilgili olarak da

“ Yerel Amatör Lig Müsabakalarında Covid-19 Salgını Nedeniyle Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Esaslar ” hazırlanmıştır. Bu esasların dikkatle okunması gerekmektedir. Esasların, futbolun tüm paydaşlarına dağıtılması ve konu ile ilgili kulüpler, antrenörler, hakemler, saha komiserleri, sağlıkçılar ve tesis görevlilerine bilgilendirme yapılmasında mutlaka yarar vardır.

 2021-2022 SEZONU YEREL AMATÖR LİG MÜSABAKALARINDA COViD-19 SALGINI NEDENİYLE UYGULANACAK TEDBİRLERE İLİŞKİN ESASLAR

1- 2021 -2022 Sezonunda Covid-19 salgın hastalığından dolayı Yerel Amatör Lig müsabakalart organizasyonuna ilişkin özel koşulları belirlemek amacıyla düzenlenmiş olan bu esaslar Yerel Amatör Lig müsabakalarına katılan kulüplerin yönetici, teknik adam, futbolcuları, seyircileri ve diğer görevlilerini kapsar.

2- Saha ve statlarda müsabakalar öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık ve hijyen uygulamalarının düzenlenmesi ve uygulanması hususundaki sorumluluk İl Tertip Komitesine ve ev sahibi kulübe aittir.

3- Kulüpler, müsabakalarda yer alacak futbolcuları, teknik adamları ve diğer tüm görevlilerini işbu esaslarda belirtilen sağlık tedbirlerine ilişkin hususlar hakkında bilgilendirmek zorundadır.

4 - T.C Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi doğrultusunda iki doz aşı olan ya da Covid-19 hastalığını geçirmiş olup bir doz aşı olan kişiler Aşı Sertifikasını göstererek müsabaka isim listesinde yer alabilir.

5- T.C Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren 180 gün süre ile müsabaka isim listesine yazılabilirler.

6- Covid-19 hastalığını geçirip izolasyon sürecinin üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler müsabaka isim listesine yazılabilir.

7- Aşı Sertifikası olmayan kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırmaları ve test sonuçlarının negatif olması şartıyla müsabaka isim listesine yazılabilirler.

8- TFF tarafından her müsabakaya bir Sağlık Görevlisi atanır. Müsabaka oynayacak kulüp yetkilileri müsabakadan 30 dakika önce müsabaka isim listesinde yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekibin Aşı Sertifikalarının ve PCR test sonuçlarının çıktılarını düzenleyecekleri ayrı bir amatör müsabaka isim listesine ekleyerek müsabakada görevli Saha Komiseri aracığıyla görevli Sağlık Memuruna teslim etmeleri zorunludur.Sağlık görevlileri Aşı Sertifikası ve PCR testi çıktılarını inceleyerek müsabaka isim listesinde bulunan yönetici, teknik kişiler ve futbolcuların saha içinde bulunup müsabakalarda görev yapmalarına onay verir. Görevli olduğu müsabakaya mazereti nedeniyle gidemeyen sağlık görevlisinin yerine saha komiseri bu görevi yerine getirir.

9- Aşı Sertifikalarının ve PCR test sonuçları çıktılarının bulunduğu amatör müsabaka isim listesi sağlık görevlisinin incelemesinden sonra görevli Saha komiserine teslim edilecektir.Saha komiseri teslim aldığı liste ve belgeleri arşivlenmek üzere ASKF’Iere teslim edecektir.

10- Kulüpler Aşı Sertifikaları ve PCR test sonuçlarına varsa itirazlarını müsabakadan sonra en fazla 24 saat içinde talimatlara uygun şekilde yapabilirler.

11- Kulüplerin futbolcularına yaptırdıkları Covid-19 PCR testi sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan dolayı müsabakalar ertelenmez.

12- Kulüplerin pozitif vaka veya hastalığı geçirmekte olan futbolcuları nedeniyle, oynama uygunluğu olan futbolcuların sayısının 9’un altına inmesi nedeniyle müsabakaya çıkamamaları halinde, anılan kulüp/kulüpler hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle birlikte, anılan kulüp/kulüpler için Futbol Müsabaka Talimatı’ nın 24. maddesi hükümleri uygulanmaz.

13- 2021 - 2022 Sezonu Yerel Amatör Lig müsabakaları seyircili olarak oynanır. Saha ve tesislere girişlerde seyircilerin maske takması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler tesislere giriş yapamaz. Seyirciler en az 1,5 metre mesafe bırakarak tribünlere giriş ve çıkış yapabilirler, tribünlerde en az 1,5 metre aralıklı olarak otururlar. Arka sıradaki oturma düzeni, arada bir sıra boş bırakılmak suretiyle ön sıraya göre çaprazlama olarak oturma düzenli olacaktır.

14- Müsabakalarda görev yapacak tüm görevlilerin Aşı Sertifikası zorunlu olup tümgörevlilerin sürekli olarak maske takmaları zorunludur.

15- Müsabaka esnasında saha içinde ve teknik alanda bulunması gereken kişiler, (Kulüplerin müsabaka isim listesinde adı bulunanlar, Hakemler, Saha Komiseri, Müsabaka Tesis Müdürü/Sorumlusu, Federasyon Temsilcisi, Sağlıkçı ve Sedyeci ) dışında kimse bulunamaz.Soyunma odası koridorlarına, sahada ve teknik alanda bulunabilecek kişiler haricinde kişilerin giriş çıkışları yasaktır.

16- Yedek kulübelerinde Futbolcu ve diğer kişilerin aralarında bir koltuk boş bırakılarak oturması zorunludur.

17- Müsabaka öncesi, devre arası ve müsabaka sonunda takımlar ve hakemler ayrı ayrı zaman diliminde sahaya çıkacak ve sahadan ayrılacaktır. Müsabaka öncesi hakemler tarafından yapılan teçhizat kontrolü, seremoniden önce saha içerisinde yapılır ve oyuncuların birbirleri ve hakem ile arasındaki mesafenin en az 1,5 (bir buçuk) metre olmasına dikkat edilir. Protokol tribünü selamlanır ve tokalaşma yapılmayarak para atışına geçilir.

18- Saha ve tesislerde kullanılan tüm alanlar ve soyunma odaların yüzeysel dezenfeksiyonu sağlanarak hijyen kurallarına uyulması, bu alanlara dezenfeksiyonların sağlanması için el antiseptikleri konulması zorunludur.

19- Müsabaka öncesi ve sonrasında sahada Foto muhabiri dışında medya mensubu bulunamaz. Foto muhabirleri müsabaka öncesi sahaya girip maç başladıktan sonraki 10 dakika içinde görevini yapıp

saha dışına çıkar. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan Saha Komiseri tarafından sağlanır.

ETİKETLER :
Diğer SPOR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›