Amasra Belediyesi, üniversiteliler için devrede…

Amasra Belediyesi, üniversite öğrencilerinin barınma sorununa alternatif yaratabilmek adına önemli bir çalışma yürütüyor. Bölgemizde zaten çok kısa olan yaz sezonu dışında boş olan pansiyonların sahipleri ile ölü sezonda pansiyonların üniversite öğrencilerinin barınmalarına imkân verecek şekilde düzenlenmesi için sektör temsilcileri ile toplantı yapan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, olumlu geri dönüşler almaya başladıklarını söyledi. Çakır, amaçlarının üniversite öğrencilerine ucuz ve kaliteli konaklama, yeme-içme ve ulaşım imkânı sunabilmek olduğunu vurgularken, şimdiye kadar 20 kadar pansiyoncunun fiyat listelerini güncelleyerek kendilerine gönderdiği bilgisini verdi. Başkan Çakır, “Esnaf odamızın desteği ile 30’un üstünde işletmemiz indirim oranlarını belirledi üniversite öğrencilerimiz ile ilgili olarak. Şimdi bunları bir kampanyaya çevirip hem üniversite öğrencilerine sosyal medya aracılığıyla, hem de afişler aracılığıyla bunu duyurmak hedefimiz. Bu sene pilot bir uygulaması olacak bunun ama ümit ediyorum ki önümüzdeki sene hem Amasra hem de üniversite öğrencilerimiz için önemli bir noktaya gelir bu konudaki çabalarımız” diye konuştu.
Bu haber 2021-10-22 09:48:49 eklenmiş ve 1008 kez görüntülenmiştir.

 

Amaç; ucuz konaklama, yeme-içme ve ulaşım ile alternatif yaratmak

 

TOLGA AKINER

Amasra Belediye Başkanı Çakır, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Bartın’daki basın mensupları onuruna bir kahvaltı programı organize etti. Büyük Liman manzaralı Sesamos adlı işletmede düzenlenen kahvaltı programına Amasra Belediye Meclisi’nin CHP’li üyelerinin yanı sıra CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş da katıldı.

Kahvaltının ardından gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Çakır, sözlerine demokrasiler için vazgeçilmez olarak nitelendirdiği basın mensuplarının “Dünya Gazeteciler Günü”nü kutlayarak başladı.

 

 

Amasra’nın boş olduğu kış aylarında da hareketlilik sağlayacağını düşündükleri bir çalışma hakkında şu bilgileri verdi:

 

Üniversitelileri ilçeye çekmek için…

 

“Bartın Üniversitesi’nin 18 bin öğrencisi var. Bunların önemli bir kısmı devletimizin yaptırdığı yurtlarda barınma imkânına sahip.  Tabi herkesin seçeneği ya da tercihi bu olmayabilir. Bu çocuklarımızın bir bölümü de internetten Amasra görsellerine bakarak Bartın Üniversitesi’ni tercih etti. Ancak ne kadar çabalasak da şu anda üniversitemizin bir bölümünü ya da bir fakültesi ile Amasra’mızı buluşturamadık. Biz de ‘madem öyle üniversiteliyi buraya getirecek bir çalışma yapalım’ dedik esnafımızla beraber. Kışın görece atıl olan konaklama kapasitemizi öğrencilerle buluşturacak, bunun yanında yemesini, içmesini, ulaşımını da düşünerek esnafımızın desteğiyle indirim oranlarını belirleyerek bir çalışma yürütüyoruz. Bu sene aslında pilot bir çalışma diyebiliriz. Ekonomik anlamda ülke genelinde yaşanan sorunları biliyoruz. Bunun yanında öğrencilerimize yansıyan sorunları da biliyoruz. Kent ekonomisi için artı sağlayan öğrencilerimizi sadece ekonomik bir araç olarak görmemek aynı bizim çocuklarımız gibi bu bölgenin bu kentin çocukları olduğu bilinci ile onların önünü açacak ekonomik olarak da rahatlatacak bir hazırlık içindeyiz. Bu sadece ekonomimizi değil sosyal yaşamımızı da canlandıracak bir proje. Şu ana kadar 20’ye yakın pansiyoncumuz fiyat skalası ile ilgili geri dönüşleri sağladı. Esnaf odamızın desteği ile 30’un üstünde işletmemiz indirim oranlarını belirledi üniversite öğrencilerimiz ile ilgili olarak. Şimdi bunları bir kampanyaya çevirip hem üniversite öğrencilerine sosyal medya aracılığıyla, hem de afişler aracılığıyla bunu duyurmak hedefimiz. Bu sene pilot bir uygulaması olacak bunun ama ümit ediyorum ki önümüzdeki sene hem Amasra hem de üniversite öğrencilerimiz için önemli bir noktaya gelir bu konudaki çabalarımız.”

 

 

“Amasra’da Atatürk düşmanı bulamazsınız”

 

Bildiğiniz üzere yakın bir dönemde çok sınırlı bir alanda kalsa da bir Atatürk Parkı, Barış Akarsu adı ile ilgili polemik oluştu. Amasra’mızda aslında böyle bir polemik yok. Sosyal medya üzerinden bir kaç kişinin yarattığı bir tartışma... Bildiğiniz üzere park, meydan, sokak için isim belirleme yetkisi belediye meclislerinindir. Bizim de Amasra Belediye Meclisinin 91’e kadar arşivini inceledik. Böyle bir şey yok. Atatürk ile Barış Akarsu adını yan yana tartıştırmak ayıptır. Birisi bizim devletimizin kurucusu ulu önderimiz. Bu kentte her zaman söylediğimiz gibi Amasra Atatürkçü bir kenttir. Böyle bir tartışma bizden yana yok. Yine hayata geçirdiğimiz Gümrüklü Yolcu İskelesinin adını da Haziran ayı itibari ile Atatürk Yolcu Limanı olarak değiştirme önerisi Meclisimizde oy birliği ile kabul edildi. Bu kentte Atatürk’ün adını silecek, Atatürk’e düşmanlık edecek insan bulamazsınız.

 

Hudut Kapısı bakanlık onayı bekliyor

 

Gümrüklü Yolcu İskelemiz alt yapısı Ulaştırma Bakanlığımızca yapılmış oldukça önemli bir proje. Göreve geldiğimizde bu projeyi aslında Özel İdare ile hayata geçirmek ve gelir paylaşım esaslı yarı yarıya bir tablo ile yürütmek amaçlı bir protokolden bahsediliyordu. Biz ilgili kurumlarla görüştük. Amasra’mız zaten yaz kış nüfus farkından kaynaklı ekonomik mağduriyet yaşıyor. Bizim talebimiz şu idi. Buradaki üst yapı yatırımlarını Amasra Belediyesi hayata geçirsin ve elde edilen gelir Amasra’nın ihtiyaçları için kullanılsın. Öyle de yaptık. Şu ana kadar Amasra halkının kaynağından buraya personel ve malzeme olarak 679 bin lira harcadık. Buna işçi maliyetlerini de katacak olursak bizim açımızdan 1 milyon liranın üzerinde bir yatırım. Şu anda İçişleri Bakanlığında Hudut Kapısı onayı bekleniyor. Bu gemi gelmesine engel değil. Ülkemizde 200’e yakın yolcu ya da yük limanında Hudut Kapısı ilanı olmaksızın yük ya da yolcu transferi sağlanabiliyor. Bu alanda kaynak sağlayan Amasra halkına ve bu ülkenin kaynağıyla bu yatırımı yapan Ulaştırma Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Amasra için kim taş üstüne taş koyuyorsa başımızın üstüne…

Kent içindeki yollarımıza gelecek olursak; nüfusu 50 binin altında olan ve asfalt üretim tesisi olmayan belediyeler bu işlerini Karayolları ya da İl Özel İdaresi aracılığıyla görür. Bizim de şuana kadar bu konuyla ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler biraz gecikmiş olsa da en kısa sürede kent içi yollarımızın düzenlenmesine başlanılacak.

 

2022’de ihaleye çıkacak!

 

Bunun dışında Belediyemizin hemen karşısındaki Kültür Park’tan başlayan ve geçici terminal alanına kadar olan alanda kardeş belediyemiz Çankaya Belediyesi’yle birlikte peyzaj düzenlemesi yapacaktık. Turizm bölgesi olduğumuzdan bizde bir inşaat yasağı süreci oluyor. Genelde bakanlık bu inşaat yasağı sürecini Haziran-Eylül ya da Temmuz-Ekim olarak belirliyor ve yayınlıyor. Bu sene de mali yılın sonu sürecine geldiğimiz için gelecek yılın birim fiyatları yayınlandıktan sonra ihalesine çıkacağız. İnşallah önümüzdeki yıl bu bölgede misafirlerimizin daha rahat nefes alacağı ve Amasra’mıza yakışır bir yatırımı daha hayata geçirmiş olacağız.

 

 

“Bazı bölgeler doğal sit alanı ilan edildi”

 

Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi Amasra’mızda da Tavşan Adası, Kuşna ve Boztepe adamızın üstü ile Karadeniz’e bakan kuzey kısmı birinci derecede hassas korunacak alan ilan edildi. Bu Amasra’mızı korumak adına aslında güzel bir gelişme ancak Amasra’nın tamamının doğal sit alanı ilan edildiğine dair bir algı varsa bu yanlış.

 

“Koruma Amaçlı İmar Planı’nda rantla anılmadık”

 

Amasra Koruma Amaçlı İmar Planıyla ilgili bizden önce başlayan süreci tamamladık. Bu süreci oldukça şeffaf yürüttük. Hemşerilerimizin itirazlarını aldık. Mevduat ölçeğinde mümkün olan bütün itirazları olumlu değerlendirerek Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na havale ettik. Bizim önerilerimizin bir kısmı olumlu, bir kısmı olumsuz bulundu ve tekrar Meclisimize geldi. Şu anda İmar Komisyonumuzda. İtirazları olumlu bulunanların hak kaybına uğramaması adına yine Meclisimizde oylama yapacağız. Sonrasında bir mağduriyet olduğunu düşünen hemşerilerimiz için de hukuk yolu açık. Hukuk yoluyla haklarını aramaya devam edebilirler. Planlama süreçleri Türkiye’nin birçok yerinde rantla anılan süreçlerdir. Amasra Belediyesi adına şunu da özellikle ifade etmek isterim bu süreci rantla değil de şeffaf bir şekilde tamamlamış olmak Amasra’mız adına da Belediyemiz adına da gururdur.

 

Amasra’da da 18 uygulaması yapılacak!

 

Bu planlamanın ardından hem uygulama hem koruma bölgelerimizde 18 uygulamasına ihtiyacımız var. 18. Madde uygulanmadan imar durumu verme şansımız yok. Bu yüzden 18 uygulaması daha önce Bartın’da olduğu üzere Amasra’mızda da gündeme gelecek. Kamusal bir ihtiyaç varsa 18. Maddeyi resen uygulamak zorundayız. Onun dışında da bunu yapacağımız alandaki hisse sahiplerinin yüzde 51’i istemediği sürece bunu başlatmayacağız.

 

 

Otopark sorunu için Tunç’un desteği istenecek

 

Amasra’mızın kronik sorunu otopark meselesi. Bu sorun bana göre bir numaralı sorunumuz. Kentimizde doğal sit alanları, arkeolojik sit alanları, askeri bölge ve maden sahamız var. Aklın yolu bir. Bu konuda da daha önce konuştuğumuz Amasra Taşkömürü İşletmesi’ndeki (A.T.İ.M) atıl alanların kentimizdeki esnaf ve misafirlerimiz için otopark alanı olarak değerlendirerek yürüyüş yollarıyla kentimizi geliştirecek ve insanlarımızı rahatlatacak projesi takip etmeye devam edeceğiz. Bir hizmet binası yapılacak ama onun yeri belli olana kadar tahsis ve kiralama sağlayamıyoruz. Biz de biliyoruz ki bürokrasi değerlidir. Ancak bürokrasiyi yönetmek için birilerine görev verilir. Siyasilerimizden, Milletvekillerimiz Sayın Aysu Bankoğlu ve Sayın Yılmaz Tunç’tan da talebimiz olacak. Özellikle Yılmaz Bey’in iktidar vekili olarak bu konuda etkisinin daha büyük olacağını öngörüyoruz. Bu sorunun çözülmesi gerektiğini kendilerine de ifade etmeyi sürdüreceğiz.

 

“Bizim işimiz hizmet üretmek”

 

Başkan Çakır, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Yolcu Limanı’nın açılışının daha önce yapılmış olmasına rağmen geçen hafta sonunda kutlanan 1. Çeşm-i Cihan Barış Günü etkinlikleri sırasında buranın yeniden açıldığı şeklinde bir hava yaratılarak Amasra Belediyesi’nin sosyal medya vasıtasıyla eleştirildiğinin anımsatılması üzerine Çakır, şunları söyledi:

“Burayı yapan Ulaştırma Bakanlığı’dır. Bakanlık siyasi bir yapı değildir, devletin bir bakanlığıdır. Buranın üst yapısını yapan da yine siyasi bir yapı olmayan ve gelirlerini halkın verdiği vergilerden alan Amasra Belediyesi’dir. Evet, bu kurumları seçimler yoluyla iktidara gelen siyasi partiler yönetir. Ama ben açıklıkla her zaman olduğu gibi bir kez daha ifade ediyorum. Buranın alt yapısını yapan Ulaştırma Bakanlığımızdır. Çok da değerli bir şey yapmıştır. Deniz yoluyla Amasra’ya gelecek olanların altyapısını hazırlamıştır. Üst yapısını da Amasra Belediyesi yapmıştır. Bence Amasra adına, hele hele Çeşm-i Cihan Barış Günü etkinlikleri gibi görkemli bir program içerisinde bunun tüm kamuoyuna duyurulması da oldukça değerli bir şeydir. Bence bundan kimse rahatsız olmamalıdır. Çünkü biz hiç de gocunmadan bunu ifade ediyoruz; devletimizin Ulaştırma Bakanlığı altyapısını yapmıştır. Üstelik bütçe açısından da Belediyemizin harcadığından çok daha fazlasını harcamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından aldığı kaynakla… Burada bir tartışma olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Onun polemiğine girersem benim de söyleyeceğim şeyler olur ama bizim işimiz o değil. Bizim işimiz hizmet üretmek ve Amasra’yı bir adım öteye taşımak.

 

“Herkese davetiye gönderdik”

 

Biz kentteki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve bürokratik kurumların tamamına davetiye gönderdik. Bu etkinliğe katılan herkese de çok teşekkür ediyorum. Bildiğim odur ki, Sayın Valimiz de katılacaktı ancak son dakika bir program nedeniyle iptal etti. Vekillerimiz hem Sayın Aysu Bankoğlu, ki programımızdaydı, hem de Sayın Yılmaz Tunç, ki onu da bizzat aradım, ilçede de böyle, ilde de böyle… Aslında bu Amasra markasını bir adım ileri götürecek bir etkinlikti. Bunda da herkesle birlikte olmak istiyorduk. Biz herkesi davet ettik ama unuttuğumuz var ise bunun için de özür dileriz.”

 

Kaleşah’ın yol sorunu çözülecek

 

Amasra Merkez ile Kaleşah arasındaki yol problemine ilişkin soruya ise Başkan Çakır, “Vatandaşımız yuna bakmaz; burada geçmişte Belediye’nin mi bir hatası vardı yoksa Karayollarının mı? Vatandaş haklı olarak o yolda giderken ne yaşadığına bakıyor. Şu anda hem vekilimizle, hem Karayolları Bölge Müdürlüğü ile hem limanımızı yapan yüklenici firma ile hem belediyemiz ekipleriyle hazır durumdayız. Özellikle Karayolları bölümünde ki garantörü Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’tur, bir sıkıntı olmaması durumunda, havanın müsaade ettiği en kısa süre içinde buradaki rehabilitasyon çalışmalarına başlıyoruz. Kaleşah’ın diğer alternatif yol projesi ile ilgili de şunu söyleyebilirim; orada bazı araçlar için bir alternatif yol, çünkü orası kot farkı fazla olan oldukça eğimli bir bölge, oluşturuyoruz. Bunun için Çakraz üzerinden ilçemiz gelecek olanlara bir süre Tünel yolunu kullanarak gelmelerini isteyeceğiz, kendilerini oraya yönlendireceğiz. Belli bir süre Kaleşah üzerinden Amasra’ya inmeleri mümkün olmayacak.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Amasra Belediyesi Recai Çakır
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›