Rektör Uzun: “Filyos Projesi bölgemizin ve ülkemizin gücüne güç katacaktır”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversite olarak tüm paydaşları ile birlikte Filyos Vadisi Projesi’ne değer katmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Hem yürüttükleri çalışmalar hem de açtıkları yeni bölümler ile Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi ile ilgili stratejileri doğrultusunda adım adım ilerlediklerini belirten Rektör Uzun, “Misyonumuz ile bölgemize değer katacağımıza inanıyorum. Bu doğrultuda paydaş kurumlarımızın da desteğini önemsiyor, iş birliği ve güç birliği yaparak geleceğe yürüyoruz” dedi.
Bu haber 2021-10-20 09:42:50 eklenmiş ve 1017 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye’nin en büyük milli kalkınma hamlelerinden biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’ne akademik ve bilimsel katkı sunmak, üniversite ve diğer paydaşlar işbirliği kapsamında bilginin sanayide kullanılmasını sağlamak amacıyla, düzenlenen “1. Filyos Kongresi”, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak düzenlenen kongrenin açılış oturumu Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kongre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Sanayi Teknoloji Bakanlığı Metal Sanayi, Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, TÜBİTAK-MAM, TÜBİTAK-TÜSSİDE, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı, ERDEMİR, KARDEMİR, Tosyalı Holding, İstanbul Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi katılımlarıyla gerçekleşti.

 

 

‘Yatırım’, ‘Üretim’ ve ‘İstihdam’  konu başlıkları yapılan kongrenin açılışına Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, 23. Dönem TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Kongre Düzenleme Kurulu Başkan ve üyeleri ile il protokolü katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından kongrede ilk konuşan Filyos Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özarslan oldu. Özarslan, bildiri sayıları, oturum konu başlıkları gibi kongreye ilişkin genel bilgilendirme yaparken yakın zamanda kurulan Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında da bilgiler aktardı.

 

TPAO, bölge üniversiteleri ile işbirliğini artırıyor

 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) adına toplantıya çevrim içi bağlanan Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Öztürk ise TPAO’nun Filyos bölgesindeki faaliyetlerini anlatırken Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahasında yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler paylaştı. TPAO’nun ‘Yeni bir enerji ile güçlü Türkiye hedefleri’ doğrultusunda Filyos Vadisi Projesi’nde bölgenin önemli bir dinamiği olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve bölgedeki diğer üniversiteler ile işbirliklerinin artarak devam ettiğini ifade eden Öztürk, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği adına özellikle bilgi paylaşımında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Filyos Kongresi’nin mega projede önemli kazanımları olacağını kaydetti.

 

 

Rektör Çufalı, üniversitesini anlattı

 

Daha sonra kürsüye Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı geldi ve üniversitenin akademik ve bilimsel alanda hayata geçirdiği projeleri anlattı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin pandemi sonrasında yüz yüze eğitim faaliyetlerine, akademik ve bilimsel projelerine kaldığı yerden devam ettiğini, bu bağlamda küresel değişime ayak uydurarak hedeflerine odaklandığını, büyümeye ve ilerlemesini de büyük bir kararlılıkla sürdürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Çufalı, başta Grizu-263 Uzay Takımı’nın dünya çapındaki başarıları ve B-Dispate Takımı’nın 2021 Teknofest’teki Model Uydu Türkiye birinciliği olmak üzere bir çok başarılı proje ile hem Zonguldak’ın hem de Batı Karadeniz bölgesinin tanıtımında önemli rol oynadığını vurguladı. Rektör Çufalı, Sağlık Kampüsü’nün ülke çapında imza attığı başarıları, hizmete giren çok katlı yeni kütüphane binası ve ilahiyat fakültesi binasını, 15 Temmuz Şehitler Kampüsünü,  yeni inşa edilecek poliklinik binasını, projesi devam eden Merkezi Derslik ve Spor Kompleksi projesini de anlattı.

 

Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

 

Üniversite olarak, Filyos Vadisi Projesi’ni çok önemsediklerini ve sürecin her aşamasında aktif olarak rol oynayacaklarının altını çizen Prof. Dr. Çufalı, bu bağlamda Şubat ayında gerçekleştirilen Filyos Çalıştayı’nın önemli kazanımları olduğu vurguladı. Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin 2021 yılını “Filyos Yılı” ilan ettiğini anımsatırken, Filyos Vadisi Projesi’ne akademik, bilimsel ve teknolojik desteğin sürdürülebilirliği adına Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulduğu nu söyledi.

 

“Doğalgaz bölgenin çehresini değiştirecek”

 

Doğalgazın Karadeniz’de bulunması ile Filyos bölgesinin daha da büyüyerek çehresini değiştireceğini belirten Rektörümüz, üniversite olarak bölgedeki diğer üniversiteler ile olan işbirliklerinin sürdüğünü, gelecek dönemde de ülkemizin yükselen yıldızı Filyos Vadisi Projesi’ne desteklerinin süreceğini kaydederek, Kongrenin şehrimize ve bölgemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

 

Uzun: “Misyonumuz ile bölgemize değer katacağız”

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, Bartın Üniversitesi’nin iç ve dış paydaşlarıyla birlikte Filyos Vadisi Projesi’ne değer katmak için büyük gayret gösterdiğini söyledi. Bu doğrultuda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile iş birlikteliklerini geliştirmek istediklerin altını çizen Rektör Uzun, Filyos Projesi’nin bölgenin ve ülkemizin gücüne güç katacağını savundu. Uzun, “Üniversite olarak tüm paydaşlarımızla birlikte bölgemize değer katmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sürdürdüğümüz araştırmalar ve paydaş görüşleri neticesinde Yükseköğretim Kurulumuz tarafından ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ konusunda ihtisaslaşma alanına alındık ve yetkin akademik kadromuzla oluşturduğumuz yol haritası üzerinden faaliyet gösteriyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalar ve açtığımız bölümlerle birlikte ‘Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi’ konusunda stratejimizi adım adım ilerletiyoruz. Uzun soluklu planlamalar neticesinde oluşturduğumuz misyon ile bölgemize değer katacağımıza inanıyorum. Bu doğrultuda paydaş kurumlarımızın da desteğini önemsiyor, iş birliği ve güç birliği yaparak geleceğe yürüyoruz” dedi.

 

Tutulmaz: “Doğalgaz sinerjiyi artıracak”!

 

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise bölgemiz ve ülkemiz adına önemli bir girişim olarak nitelediği Filyos Kongresi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken emeği geçenlere teşekkür etti. Filyos’un ülkemizin gelişmesi ve bölgenin kalkınmasındaki önemine dikkat çeken Tutulmaz, kısa bir süre önce Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın Filyos Limanı ve Filyos projesi adına büyük bir sinerji yarattığını savunurken, “Bu sinerjinin ilimiz ve bölgemiz için katkıları da büyük olacak” dedi. Vali Tutulmaz, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin kamu-üniversite-özel sektör işbirliği çerçevesinde önemli çalışmaları olduğunu, üniversitenin akademik ve bilimsel katkılarının kamunun alacağı kararlara destek vereceğini, özel sektörün buradan elde edilen çıktılara göre yatırım yapacak olmasının da sevindirici olduğunu söyledi. Özellikle yetişmiş insan kaynağı, çevre koruma ve sosyolojik boyutta Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi başta olmak üzere bölge üniversitelerine önemli görevler düştüğünü aktaran Vali Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin bu yönde güzel ve verimli çalışmalar yaptığını, çalıştay, kongre gibi faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini aktardı.

 

 

9 oturum gerçekleştirildi

 

İki gün süren Kongrede milli endüstri ve milli istihdama katkı saylayacak Filyos Vadisi Projesi, üretim, yatırım ve istihdama ilişkin olarak çok yönlü ele alınarak, akademik ve bilimsel değerlendirmelerde bulunuldu. Kongrede yer alan oturumların başlıkları; “Doğal Gaz Üretim”, “İletim ve İşleme”, “Sürdürülebilir Endüstriyel Kalkınma”, “Liman ve Lojistik”, “Yeşil Endüstri ve Çelik Sektörü”, “Göç ve İstihdam”, “Filyos ve Turizm, Kentleşme ve Sosyoekonomi” ile “Filyos’ta Tarım ve Orman” oldu. Katılımcılar 9 oturum halinde yapılan sunumlarda öğretim üyeleri, sektör temsilcileri ve kurum yetkilileri ile Filyos Projesi’ni tüm boyutları ile değerlendirme imkanı buldular. 

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Bartın Üniversitesi Orhan Uzun Filyos Projesi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›