Dış Ticaret İstihbarat Merkezi protokolü imzalandı

Bartın, Zonguldak ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO), Mersin TSO ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü” imzaladı.
Bu haber 2021-10-13 09:35:25 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık ve Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bölge TSO’ların katılımıyla 6-9 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşen BAKKA Adana-Mersin Teknik Gezi Programına katıldı. TR81 Bölge paydaşlarıyla birlikte yapılan ziyarette işbirliği protokolü kapsamında; TR81 Batı Karadeniz Bölgesindeki Ticaret ve Sanayi Odalarıyla ihracat yapan veya ihracat potansiyeli bulunan firma yetkililerine dış ticarete yönelik eğitim ve danışmalık hizmetleri sağlanmak üzere Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile ‘’Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü’’ imzalandı.

 

 

İmzalanan protokolle ilgili açıklamada bulunan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, “Üyelerimiz dış pazara daha güvenli bir şekilde açılabilecek” dedi. Balık, şunları söyledi:

 

İhracatın güvenliği açısından önemli

 

“BAKKA ve bölge TSO’ların işbirliğiyle 6-9 Ekim 2021 tarihlerinde yapılan teknik gezi kapsamında bölgemizin ihracat kapasitesini geliştirmek, ihracat yapan veya ihracata başlayacak üyelerimize yön verebilmek adına Mersin TSO ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile ‘Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü’ imzalamış bulunuyoruz. Alınacak eğitim ve sağlanacak danışmanlık hizmetiyle üyelerimizin daha güvenli bir ortamda ihracat yapmaları sağlanacak, yeni ihracat yapmaya başlayan üyelerimizin ürünlerine güvenli bir ortamda pazar bulunabilecek.

 

 

Amaç; tecrübe paylaşımı ve tecrübe geliştirmek

 

Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinden oluşan TR81 Batı Karadeniz Bölgesi, büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı ve ihracat potansiyelinin yüksek olduğu bir bölgedir. Sizlerin de bildiği gibi ilimizde de ihracat yapan ve ülke ekonomisine büyük kazanımlar sağlayan sanayicilerimiz var. Bu nedenle ihracatı artırmaya yönelik hamlelerde bulunmak ve geliştirici faaliyetlerle ihracatı desteklemek hem bölgemiz hem de ihracatçılarımız için önem arz etmektedir. Tecrübe paylaşımı ve işbirliğini geliştirmek amacıyla katıldığımız programın ve imzalanan protokolün, ihracat potansiyeli bulunan fakat güvensiz ticaret ortamı nedeniyle buna cesaret edemeyen firmalar için de önemli olacağı kanaatindeyim.

 

“Hayırlı olsun”

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı organizasyonunda gerçekleşen Teknik Gezi programı bu anlamda katılan herkese önemli bilgi ve fikir kaynağı olmuştur. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Ajans Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altunsu, teknik gezi programı kapsamında ziyarette ve bilgi paylaşımında bulunduğumuz Mersin TSO, Adana Ticaret Odası ve Adana Sanayi Odası Başkanlarımıza, Çukurova Kalkınma Ajansı’na, Bölge Oda Başkanlarımız ve bizleri ağırlayan yetkililere teşekkür ediyor, Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü’nün bölgemiz ve ilimiz adına hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

Firma ziyaretlerinde bilgiler alındı

 

Program kapsamında, Teknokent Girişimcilik Merkezi, Sasu Fabrikası, Mersin limanı, Model Fabrika, Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş (Mesbaş) ziyaret eden oda başkanları, faaliyetler hakkında yetkililerden bilgiler aldılar. 

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Karabük Mersin Bartın TSO Çukurova Kalkınma Ajansı Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›