Akın: “Görmezden gelemeyiz”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, belediye hizmetlerini tüm canlıların yaşam hakkı olduğunun bilinciyle sürdürdüklerini belirtirken, “Sokak hayvanlarını görmezden gelemeyiz. Belediye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Doğal dengenin korunmasında büyük öneme sahip olan hayvanlarımız için imkanlarımız dahilinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Bu haber 2021-10-04 10:10:17 eklenmiş ve 1098 kez görüntülenmiştir.

 

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Akın, insanoğlu kadar hayvanların da huzurlu ve sağlıklı yaşama sahip olduğunu vurguladı. Akın, Bartın Belediyesi olarak tüm canlıların yaşam hakkına saygılı bir yönetim anlayışıyla hizmetlerini sürdürdüklerini vurguladığı mesajında şunları dile getirdi:

“Hayvanlar can taşıyor, her canlı gibi yaşam haklarına saygı duyuyoruz. Bu amaçla hizmet evren örnek gösterilecek bir barınağına sahibiz. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde, sahipsiz, güçten düşmüş hayvanlara sahip çıkıyor, korunması, bakımının yapılması ve rehabilitasyonlarının sağlanmasının yanı sıra her türlü ihtiyaçlarını gideriyoruz. Barınağımızın stabilizasyonu için ilaçlama ve temizliğini düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar koronavirüs çalışmaları kapsamında oluşturulan 78 adet hayvan beslenme odağında, bakımevinde, dernek ve gönüllülere ayrıca karantinaya giren vatandaşlarımız da dahil olmak üzere 84 bin 400 kg mama kedi, köpek, kuş gibi sokaklarımızdaki ve bakımevimizdeki hayvanlarımızın beslenmesinde kullanıldı.

 

3 bin 798 sokak hayvanı kısırlaştırıldı

 

Yine bu süreçte barınağımıza alınan sokak hayvanlarımızdan 3 bin 798 adedi kısırlaştırılmış, 492 adedi sahiplendirilmiş, 5 bin 853 adedinin de aşılaması yapılmıştır. Bakımevimize çeşitli hastalık, kaza, yaralanma gibi sebeplerle getirilen 2 bin 193 adet hayvanımızın gerekli tedavileri yapılmış, 713 adet hayvanımızı da gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince doğal ortamlarına bırakılmıştır.

Doğal dengenin korunmasında büyük öneme sahip olan hayvanlarımız için Bartın Belediyesi olarak imkanlarımız dahilinde elimizden geleni yapıyor, yapmaya da devam edeceğiz. İlgili sivil toplum kuruluşlarına da destek veriyoruz. Eminim ki vatandaşlarımız da hayvanların korunmasıyla ilgili olarak son derece hassasiyet gösteriyorlar. Onları görmezden gelemeyiz, her zaman hayvanları koruyalım, sevelim, acı çekmelerine asla izin vermeyelim.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Dünya Hayvanları Koruma Günü
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›