Başkan, yeni Gasihane’yi tanıttı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, yapımı tamamlanan ve açılış için gün sayan Gasilhane binasını, gazetemizi de bünyesinde bulunduran EYBEY Medya ve Bartın Dijital Tv’ye gezdirdi.
Bu haber 2021-10-04 09:40:18 eklenmiş ve 1124 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Hatırlanacağı üzere Başkan Akın’ın yerel seçimler öncesinde yeni dönem projeleri arasında yer alan Gasilhane binasının temeli 23 Temmuz 2020’de atılmış ve inşaata başlanmıştı. Belediye Başkanı Akın, planlandığı süre zarfında tamamlanan inşaatta çevre düzenlemesinin de son aşamaya geldiğini belirtirken, bu ay içinde açılışı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Projenin detayları ile ilgili bilgiler veren Akın, 8 cenazeye aynı anda hizmet verebilecek kapasiteye sahip Gasilhane binası ile ilgili olarak özetle şunları söyledi:

 

 

“Her ayrıntı düşünüldü”

 

“Gasilhane’de cenazeler ve yakınları için her türlü imkan bulunuyor. Cenaze sahiplerinin her türlü hizmete kolayca ulaşması için binanın tüm bölümlerin ince ince hesaplarla dizayn edildiği. Elektronik sedyeden, bekleme salonlarına, erkek ve kadın mescit alanı, veri giriş alanı ile erkek ve kadın Gasilhane görevlisi giyinme odalarına, çay ocağına kadar birçok yeniliğe projede yer verildi.

 

 

1.5 milyon km yol kat edildi

 

Bartın Belediyesi olarak cenaze işlerimizde de hizmetlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Belediyemiz, Türkiye’nin, ilimizin neresinde olursa olsun bize müracaat edildiğinde ücretsiz olarak cenazelerimizi il dışından alıyoruz ya da il dışına götürüyoruz. Yaklaşık 10 yıldır devam eden bu hizmetimiz sürecinde ortalama 1 milyon 500 bin kilometrelik bir mesafe kat etmişiz. Bu mesafe ve hizmet bizim için çok önemli, biz göreve geldiğimizde bu hizmetler yoktu. Mutlu anlarında olduğu gibi vatandaşlarımızın acılı zamanlarında da yanlarında olduğumuzu hissettirmek için hizmetlerimizi yapıyoruz. Cenaze hizmetlerimiz içinde sadece cenaze yıkama hizmetini veremiyorduk. Bunun için de bir tane cenaze yıkama aracı almıştık ama talep olmayınca aracımızı cenaze nakil aracı haline getirdik. Şimdi ise Bartın Belediyesi bünyesinde bir Gasilhane binasını gerçekleştirdik.

 

 

7.5 dönümlük alanda inşa edildi

 

Gasilhane projemizi, Ekim Ayı'nda hizmete sunacağız. 2 Haziran 2020 tarihinde ihalesi yapılan proje 26 metrekare bir adet erkek ve bir adet kadın gasilhane, 17 metrekare 4 adet erkek ve 4 adet kadın olmak üzere toplam 8 adet hareket sensörlü, içten açılabilir sistemli morg kabini, 7 metrekare bir adet erkek ve bir adet kadın gassal odası, 20 metrekare 2 adet erkek ve kadın mescit, 3 adet büro, çay ocağı, depo alanı, erkek ve kadın abdesthane, 2 adet gasil masası, 2 adet hidrolik sedye, 8 adet morg ünitesi, 2 adet tıbbi masayı içeriyor. 7 bin 500 metrekarelik toplam alan üzerinde, 352 metrekare Gasilhane binası, 85 metrekare sundurma ve 50 metrekare depo alanı bulunuyor. Gasilhane binamızın alt yapı çalışmaları ve çevre düzenleme çalışmalarının hepsi yapıldı. Buraya geldiklerinde acılı vatandaşlarımız rahat etsinler istedik, onlar için bekleme salonu yaptık. İnsanların en acılı zamanları yakınlarını kaybettikleri zamanlardır. Biz de Belediye olarak bu acılarını biraz olsun hafifletebilir miyiz noktasından birçok ayrıntıyı düşünerek bu binamızı yaptık.

 

 

“Bu hizmetleri yapmamız gerekiyordu”

 

Cenazelerimiz buraya geldiğinde yıkanacak, kefenlenecek ve teslim edilecek. Eğer cenazelerimiz Merkez ilçedeki 19 mahallemizde ya da mücavir alandaki 23 köyümüzdeyse de tahtalarını da veriyoruz. Bu hizmetleri yapmamız gerekiyordu. Çünkü biz belediyeyiz, işin hizmet tarafındayız, iyi gününde, kötü gününde vatandaşlarımızın belediye olarak yanlarındayız. Sosyal anlamda yaptığımız birçok hizmet var, bu da bu hizmetlerimizden bir tanesi. İlklere imza atan bir belediyeyiz, bu hizmeti de kazandırmak bize nasip oldu. Şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

 

Morg dolapları içerden açılabiliyor

 

Morglarımız 8 cenazenin muhafazası için uygun olarak dizayn edildi. Aynı anda 2 cenazenin yıkanabileceği gasilhanelerimiz hazır. Ayrıca, morg dolapların içinde bulunan cenazede yaşanacak en küçük hareketi algılayabilen dolap, alarmlı sinyal veriyor. Bunun dışında cenazenin ayak bölümüne denk gelen kapağa temas anında kapağın açılmasını sağlayacak mandal takılmış durumda. Bu tür canlanmalar çok yaşanmasa da, biz her türlü ihtimali göz önüne aldık.” 

ETİKETLER : Bartın Gaasilhane Bartın Belediyesi Cemal Akın
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›