Can, hayalindeki Kumluca’yı anlattı

Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can ile ilk bölümünü geçen hafta yayınladığımız röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Bu haber 2018-11-14 12:40:30 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Can, bu dönem çeşitli nedenlerle tamamlayamadıkları projeleri, gelecek dönemde bitirmek için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtirken, projelerin gerçekleşme yüzdesinin 70’ler seviyesinde olduğunu söyledi. Şehitler Meydanı projesinin kamulaştırma sorunu nedeniyle geciktiğini anımsatan Can, bunu gelecek dönem hızlı bir şekilde hayata geçireceklerini, Pazaryeri’nin yanı bayına Kadınlar Lokali yapılacağını, kanalizasyon atık su arıtma projesinin Kumluca’ya kazandırılacağını, gelecekte herkesin gurur duyacağı, yol, su ve kanalizasyon sorunu olmayan, doğa kenti bir Kumluca hayal ettiklerini kaydetti.

 

Şehitler Meydanı tapuya takıldı

 

Bu dönem içinde gerçekleştirmeyi en çok istediği projelerden birinin de Şehitler Meydanı projesi olduğunu belirten Can, bu yıl içinde temelini atmak istedikleri projenin kamulaştırma işleminin gecikmesi nedeniyle yetiştirilemediğini söyledi. “Bu yıl içinde bitiremesek bile çalışmalara başlamak istiyorduk. Ancak burada kamulaştırma, yani belediyemize tahsisi ile ilgili işlemler gecikti. Alanın tapusunu Belediye’ye alamadığımız için çalışmamıza başlayamadık” diyen Başkan Can, tapuyu alabilmek için çalışmaların sürdüğünü, söyledi. Can, “Biz verdiğimiz sözün arkasındayız. Şehitler Meydanı projesi bizim çok önemsediğimiz bir projeydi. Orman İşletme içerisindeki alanda bu çalışmayı yapabilmemiz için engel olarak gördüğümüz kullanılmayan binaları dahi yıkmıştık. Ama dediğim gibi tapusunu alamadığımız için çalışmalara başlayamadık. Tapusunu aldığımız anda hızlı bir şekilde bunu da hayata geçireceğiz. Buna ilişkin projeyi zaten çok önceden hazırlamış ve kamuoyu ile paylaşmıştık” diye konuştu.

 

 

Kadınlar Lokali’nin projesi pazırlanıyor

 

Bunun dışında Pazaryeri çevresinde imarla ilgili çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Can, Pazaryerinin yanına 9 - 10 dükkân inşa ettiklerini, inşaatın bitmesinin ardından da hızlı bir şekilde bunların ya kiralanacağını ya da satıya çıkarılacağını söyledi. Bu dükkânların birini Kadınlar Lokali olarak tahsis edeceklerini kaydeden Can, köylerden beldeye gelen kadın hemşehrilerininin pazar alışverişinin öncesi ya da sonrasında buradan istifade edebileceklerini anlattı. Can, “Bu çalışmayı da bu dönem içerisinde başlatacağız. Resmi işlemlerini Meclis’ten geçirdik. Sadece projesinin yapılıp teslimi kaldı. Dolayısıyla yakın zamanda biter diye düşünüyorum” dedi. Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Kanalizasyon atık su arıtma proje aşamasında

 

“Bir diğer önemli projelerimiz de kanalizasyon atık su arıtma projesiydi. Şu anda yapılan çalışmalara göre de yapım ihalesine çıkarılacak. Kumluca’daki kanalizasyonun şu andaki tamamlanması gereken kısmı normalde kanalizasyon atık su arıtma ile birlikte yapılması gerekiyordu. Ne yazık ki bu yapılmamış. İşin bir başka boyutu da kanalizasyon arıtmasının yapılacağı yer vatandaşın kendi mülkiyetine ait olan bir yer. Biz geldiğimiz zaman bu vatandaşın kendisine ait olan yeri kamulaştırarak, parasını ödedik ve tapusunu aldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve İller Bankasına müracaatımızı yaptık. İlgili firma gelip zemin etüdü çalışmasını yaptı. Kapasitesine göre de bir proje çıkacak, bu projede önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkacak. Biz takibini yapıyoruz, İller Bankası ile sürekli görüşüyoruz. Bu projede gerçekleştiğinde Kumluca’da önemli bir sorun çözülmüş olacak. Çünkü bu çok ciddi bir sorun.

 

Sorunlu yol kalmayacak

 

Yine söz verdiklerimizin arasında, tüm mahallelerimizde vatandaşlarımızın evlerinin önüne kadar ulaşıma uygun hale getirilmesi sorunlu yol kalmaması geliyordu. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Yaya kaldırımları, kilitli parke taşı olmak üzere, belki de belediyemiz kurulduğundan bugüne yapılan yollar kadar yol düzenlemesi ve genişletme çalışmaları yaptık. Yol genişletmesinden, yağmur suyu kanallarına, kilitli parke taşından yaya kaldırımlarına kadar bu çalışmalar bu dönem içerisinde çok ciddi çalışmalar… Kimi mahallelerde beton kanal, kimi mahallelerde borularla su giderlerini yaptıktan sonra kilitli parke taşı döşüyoruz. Tabiki de alt yapıyı yapmadan üst yapıyı yapmak sağlıklı olmuyor. Biz vadi üzerine kurulmuş bir yerdeyiz. Bu nedenle önce kanalı sonra da yolumuzun genişletmesini yapıp, kilitli parke taşını döşüyoruz. Yol yapım çalışmalarımızda da Bartın Belediyesi’nin bize çok büyük desteği oldu. Bu konuda da Bartın Belediye Başkanımız Cemal Akın’a çok teşekkür ediyorum. Şu anda çalışmalarımız da devam ediyor.

 

Bu dönemki projelerin yüzde 70’i tamamlandı

 

Bu dönem içerinde planladığımız projelerimizden yüzde 70’ini tamamladığımızı düşünüyorum. Yaptığımız çalışmaların yanında sürekli vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyorum. Cenazelerinde, açılışlarında, düğünlerinde her zaman onların yanında olmaya çalışıyoruz. Onların üzüntülerine ve mutlu günlerine ortak olmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı ziyaret ederek onların sorunlarını dinliyoruz. Ev ziyaretleri yapıyoruz. Geldiğimiz dönem içerisinde özel günleri hiç atlamadan o günlere özel etkinlikler ve ziyaretler yapıyoruz. Bu günlerde etkinliklerimiz oluyor. Kahvaltı programları, il içi ve il dışı geziler, yemek organizasyonları ya da ekibimizle birlikte ev ziyaretleri yaparak özel günlerde vatandaşlarımızı ve insanlarımızı o günlerde hatırlamak onları onore etmek, yaptığımız işler kadar bunlarda bizim görevlerimiz arasında.

Belediyecilik anlamında elimizden ne geliyorsa onu yapıyoruz. Çarşı içinde çalışmalar yaptık. Çarşı içerisinde yaptığımız kamelyalar sayesinde, genelde yaşlı amcalarımız özellikle namaz saatlerini beklerken orada güneş oluyordu, yağmur yağıyordu. Yaptığımız kamelyalar ile bu sorunları ortadan kaldırdık. Hem Kumluca ile özdeşleşen ağaçlandırma ve bitkisi ile birlikte görüntü olarak da çok güzel oldu. İnsanlarımız yağmurda da güneşte de rahatlıkla orada oturabiliyorlar.

 

Gelecekteki Kumluca…

 

İsmail Can’a, gelecekte nasıl bir Kumluca hayali kurduğunu sorduğumuzda ise 7’den 70’e genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle bu beldede yaşamaktan mutluluk ve gurur duyan bir Kumluca hayal ettiğini söyledi. Can, “Gelecekte, sorunları çözülmüş, Kumluca’yı artık sorunsuz ve yaşanabilir belde olarak görülen, yaşan insanların mutlu olduğu bir belde olarak hayal ediyorum. Tabi ki bunun yanında göç sorunun ve istihdam sorunun olmadığı bir Kumluca istiyoruz…” dedi.

 

Doğa kenti Kumluca

 

Kumluca tam anlamıyla bir doğa kenti. Bunun için biz öncelikle doğa turizminin canlandırmak adına Gezen Yaylası ve Aksu Şelaleri gibi doğa güzelliklerinin tanıtılması için bu yıl yine bir festival düzenledik. Adını da ‘Halk ve Doğa Festivali’ koyduk. Festivalin ikinci gününde Gezen Yaylasını gezdik. Orada etkinliklerimiz oldu. Yine kar kuyusu mevkii var. Burada her mevsim kar görebilirsiniz. Buraları da festival kapsamında ziyaretçilerimiz ve vatandaşlarımızla birlikte gezdik. Kumluca’nın ekonomik olarak canlanması bize göre doğa turizminin canlandırılması ile mümkün. Ayrıca av turizmini ön plana çıkarabiliriz. Burada av yapılacak resmi avlaklar var. Yurt içinden ve yurt dışından buraya avlanmak için gelenler oluyor. Buraların biraz daha fazla tanıtılması ve avcı kafilelerinin Kumluca’ya çekilmesi Kumluca’da ekonomik canlanmayı arttıracaktır. Belediye olarak bu konuda yatırım yapma imkanımız yok ama buraya yatırım yapacak olanlara teşvik etme veya buradaki doğal güzelliklerin ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılması konusunda ne yapabiliriz biz bunların çabasındayız. Bu festivalimizde özellikle buraların tanıtımın yapmaya çalışıyoruz. Özellikle Aksu Şelaleri dağ sporunu sevenler ve tırmanmayı sevenler için çok uygun. Şelaleye tırmanma şeklinde inilip çıkılarak ulaşılabiliyor. Dağ sporları için çok uygun bir yer. Gezen yaylası da treking için çok uygun, yürüyüş sporları yapılabilir. Orman içerisinde kamp yapılabilir. Ancak buralarda bir çalışma yapılması lazım. Bu konuda yetkililerimizden destek bekliyoruz. Bu tamamen belediyenin kendi başına yapabileceği bir çalışma değil. Kumluca yaşanabilir güzel bir yer. Bizim hayalimizde Kumluca’yı daha yaşanabilir, daha insanlarımızın mutlu olduğu bir belde haline getirmek. İnşallah bunu Kumlucalı halkımız ile birlikte başarırız diye düşünüyorum.

 

Eksiklerimizi tamamlamak için bir dönem daha

 

Allah kısmet eder MHP Kumluca Belediye Başkanı Adayı olarak tekrar adayım. Kumlucalı hemşerilerimiz tekrar bize izin verirse bir dahaki dönem, bu dönem yapamadıklarımızı da tamamlamak sanayi ile ilgili bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Çocuk parklarımızı da yeniledik bu nedenle çocuk bahçesi projem var onu gerçekleştirmek istiyorum. Burada sadece çocuklarımıza özel olacak. Hem bisiklet yolu, hem de her yaşta çocuk için oyun alanlarının olduğu bir alan olacak. Bizler hem yaşlılarımız hem de çocuklarımızı çok önemsiyoruz.

 

Kumluca Belediyespor kurulacak

 

Ayrıca spor konusunda yapacağımız özel çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki ay Meclis’e sunacağız. Kumluca Belediyespor adında bir kulüp kurup özellikle salon sporlarında, bireysel sporlar üzerine bir alan oluşturmak istiyoruz. Güreş, atletizm, masa tenisi, halter gibi… Yani çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, sağlıklı nesillerin yetişmesi için belediye olarak destek vermek istiyoruz. Futbol kulübüne destek veriyoruz ama biz diğer branşları da canlandırmak istiyoruz. Kumluca’da yeni sporcular yetiştirmek istiyoruz. Türk sporuna yetişecek sporcular yetiştirmek istiyoruz. Bu anlamda da ciddi çalışmalar yapacağız.”

ETİKETLER : Bartın Kumluca Kumluca Belediyesi İsmail Can MHP Cemal Akın Bartın Belediyesi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım