Özkan, ambalajlı ürünlere gramaj standardı istedi

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, fahiş fiyat artışları ile mücadele kapsamında vatandaşlara da önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. Tüketicilerin kendi denetimlerini yapmaları gerektiğini belirten Özkan, ürünlerin gramajını düşürüp aynı fiyattan satılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Özkan, gramaj oyunları enflasyonu da esnafı da olumsuz etkiliyor” derken ‘gizli zam’ olarak tüketiciye yansıyan bu durumun önüne geçmek adına ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmesi gerektiğini savundu.
Bu haber 2021-09-28 09:43:00 eklenmiş ve 521 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Özkan, bisküvi, tereyağı, ayçicek yağı, peynir, zeytin, çay gibi onlarca kalemde çeşitli gıda ürünlerinin gramajını düşürüp aynı fiyattan satanlara karşı vatandaşların denetimlerini kendisi yaparak gerekli makamlara şikâyette gecikmemesi gerektiğini söyledi.

 

“Enflasyonu da esnafı da olumsuz etkiliyor”

 

Bartın bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, sosyal medyada sık sık vatandaşlar tarafından paylaşılan ve kendilerine de iletilen gıda ürünlerinde gramajın düşürülerek aynı fiyattan satışa devam edildiği görüntülerini anımsatırken sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Daha önce de bu konu ile ilgili uyarılarımızı yapmış, esnafın hiçbir suçu ve bilgisi olmadığını belirtmiş ve vatandaşları dikkatli alışveriş yapmaları konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı ve denetim ekipleri de çalışmaları hızlandırmış, cezaları artırmıştı. Fakat halen enflasyonu da olumsuz yönde etkileyen bu gramaj oyunları devam ediyor. Zeytin, peynir, yağ, kuruyemiş, çay ve benzeri onlarca farklı üründe bu durum yaşanıyor. Örneğin 250 gr tereyağının gramajı 225’e düşüyor, 180 gr paketli fındık aynı fiyatta kalırken 160 gr olarak satılıyor. Bunun gibi birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Bunun için yapılması gereken ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmeli ve herkes istediği gibi gramajlarda oynamamalı.

 

“Vatandaş kendi denetimini kendisi yapmalı”

 

Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı. Esnafımız ürünleri alıp satmak dışında hiçbir müdahalede bulunamıyor. Buna rağmen sanki esnafın dükkânında satılan ürünler bu şekilde hile yapılıyormuş gibi bir algı söz konusu. Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı. Bununla birlikte yasal bir düzenleme ile gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası gramaj
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›