Candan: “Şer odaklarını asla unutmayacağız”

AK Parti Bartın İl İnsan Hakları Başkanı Av. Göksel Candan, 27 Mayıs 1960’da başlayan Türkiye’deki darbeler sürecinin 12 Mart 1971’deki muhtıra, 12 Eylül 1980’deki askeri darbe ve 28 Şubat 1997’deki postmodern darbe ile sürdüğünü, 27 Nisan 2007’deki e-muhtıra sonrasında 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından yapılmak istenen darbe girişiminin halkla birlikte bertaraf edilmesi ile bir daha açılmamak üzere kapandığını söyledi. Candan, “Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.
Bu haber 2021-09-18 14:27:58 eklenmiş ve 743 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Demokrasi tarihimizdeki en büyük kara leke olan eski Başbakanlardan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişinin 60. yıldönümü dolayısıyla AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı 81 il teşkilatında, eş zamanlı basın açıklamaları gerçekleştirildi. AK Parti Bartın İl Başkanlığı’ndaki basın açıklamasını da AK Parti Bartın İnsan Hakları Başkanı Av. Candan yaptı. Cumhuriyet tarihimizde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbenin 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirildiğini anımsatan Candan, bu dönemin Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini aldığını söyledi. Candan sözlerini şöyle sürdürdü:


“Darbeler ülkemizin geleceğini öğüttü”

 

“27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatanı için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir. Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür. 1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırmış, Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iade-i itibar etmişlerdir. Tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından ‘alaşağı edilmiştir’.

 

“Mizansen yargılamalarla idam edildiler”

 

1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir.

 

“Türk Milleti darbelerle karanlığa gömülmek istendi”

 

27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan e-muhtırası, 15 Temmuz darbe girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, aziz milletimizin 15 Temmuz gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir.

 

“Darbeler tarihi açılmamak üzere kapatıldı”

 

Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

 

“Hak mücadelemiz sürecek”

 

Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler, halkımız ile birlikte hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Göksel Candan darbe vesayetçi zihniyet
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›