Amasra Belediyesi: “Atatürk kırmızı çizgimizdir!”

Amasra Belediyesi’nden, Belediye Meclisi kararı ile Kültür Park’ın adının “Barış Akarsu Kültür Parkı” olarak değiştirilmesi sonrasında sosyal medya üzerinden yöneltilen eleştiri ve yorumlara “Atatürk kırmızı çizgimizdir” yanıtı geldi. Söz konusu eleştiri ve yorumlara eski Amasra Belediye Başkanı Emin Timur’un da dahil olduğunun öğrenilmesi üzerine ise mevcut Belediye Başkanı Recai Çakır bizzat yaptığı açıklama ile son noktayı koydu. Amasra Belediyesi’nin gerek kurumsal gerekse de bireysel olarak yaptığı tüm açıklamaların dayanağını kanunlardan ve kurum kayıtlarından aldığına dikkat çeken Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Meclis kararlarına dayanmayan her iddia belediyemizi yıpratacak ve kamuoyu nezdinde itibar kaybına sebep olacaktır. Devamı halinde hukuki olarak gerekli girişimlerde bulunulacağını da belirtmek isteriz” dedi.
Bu haber 2021-09-18 14:24:44 eklenmiş ve 887 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Amasra Belediyesi’nin Ağustos ayındaki Meclis toplantısında yapılan isim değişikliği sonrasında sosyal medya platformlarında aslında Kültür Park’ın adının Atatürk Kültür Parkı olarak konulmasının istendiği ancak bunun belediye tarafından yerine getirilmediği yönünde eleştiri ve yorumlar üzerine Amasra Belediyesi de sosyal medya platformu Facebook aracılığıyla bir açıklama yaptı. “Atatürk kırmızı çizgimizdir” başlığı altında eleştiri ve yorumların gerçeği yansıtmadığı vurgulanırken şöyle denildi:

 

 

İstek üzerine Meclis kararı alındı

 

“Barış Akarsu Kültür Parkı hakkında sosyal medya üzerindeki yanlış anlaşılmaların, duyarlı vatandaşlarımızın aracılığı ile tarafımıza iletilmesi üzerine; 2021 Ağustos ayı Meclisi’nde Kültür Park ismi, Akarsu ailesinin ve vatandaşlarımızın isteği ile Meclis gündemine alınarak Meclis kararı ile Kültür Park ismini, Barış Akarsu Kültür Parkı olarak değiştirme kararı aldık. Bu vesile ile Kültür Park isminin yaşamaya devam etmesini sağladık.

 

Atatürk Parkı olarak belirlenen yer başka

 

Yaptığımız kurumsal ve fiili araştırmalarda Kültür Parkımızın isminin Atatürk Kültür Parkı olarak belirlendiğine dair bir karar bulunmamaktadır. 15.06.2012 ve 68 sayılı meclis kararı ile Atatürk Parkı olarak belirlenen yer, mevcutta tabelası da bulunan, Han Büfe’nin arkasında yer alan çocuk parkımızdır. 2021 Ağustos Meclis Gündeminde görüşülen ATM’ler hakkında bahse konu olan çocuk parkı Kültür Park içindeki herhangi bir isimi olmayan çocuk parkıdır. Burada talep yazısında sehven bir hata yapılmıştır. Bu yanlış anlaşılmanın fark edilerek tarafımızca düzeltilmesini sağlayan tüm duyarlı vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; başlığımızda da söylediğimiz gibi ismini her zaman yaşatmaya çalıştığımız ve izinden yürümeye devam ettiğimiz önderimizdir. Çünkü bu bizim için yaşam tarzıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Zorunlu açıklama Çakır’dan geldi

 

Belediye’nin sözkonusu açıklaması sonrasında da Belediyeyi ve Recai Çakır’ın seçildiği CHP’yi hedef alan eleştiri ve yorumların ardı arkası kesilmeyince bu kez Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır bizzat yaptığı açıklama ile Meclis kararlarına dayanmayan her iddianın belediyeyi yıpratacağını ve kamuoyu nezdinde itibar kaybına sebep olacağını bildirdi. Çakır, benzer yorum ve söylemlerin devam etmesi durumunda hukuki olarak da girişimlerde bulunacaklarını belirtirken, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atamızın adını mevcut alanlarda korumaya, yeni alanlarda da yaşatmaya devam edeceğiz” denildi. Çakır’ın imzası ile “zorunlu” olarak yapıldığı vurgulanan açıklama şöyle:

 

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nde kurum ve kuruluşlar belirlenmiş kanunlar ile yönetilir. Amasra Belediyesi de gerek kurumsal gerek yönetimsel olarak bu anlayışla özen ve titizlikle çalışır. Ve biliriz ki belediyemizde de siyasi erk değişse de hizmetlerin devamlılığı esastır. Kentimize hizmet etmiş tüm önceki dönem belediye başkanlarımızın da aynı anlayış, özenle ve tutarlılıkla bu kenti yönetmiş olduklarını da düşünmüş olmamızla birlikte üzülerek belirtmek isteriz ki; özellikle birkaç gündür sosyal medya üzerinden yürütülen ve belediyemizin gerek birimler gerek yönetim anlamında yıpratılmak istendiği kampanyaya önceki dönem belediye başkanımız Sayın M.Emin Timur’un da dahil olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

 

“Açıklamalarımız söylencelere dayanmıyor”

 

Kurumsal olarak gerek bireysel, gerek sosyal medya üzerinden yaptığımız tüm açıklamalarımız referansını kanunlardan ve kurum kayıtlarından almaktadır. Ve yaptığımız hiçbir açıklama söylencelere dayanmamaktadır. Bu vesile ile Sayın M.Emir Timur’un herhangi bir belge ya da bağlayıcı karar göstermeden sosyal medya üzerinde mesnetsizce ‘Kültür Park’ adının aslında ‘Atatürk Kültür Parkı’ olduğu iddiasına son kez olmak üzere bu cevabı vermek mecburiyeti hasıl olmuştur.

 

 

Timur döneminde de ‘Kültür Park’tı

 

Ekli belgelerden de anlaşılacağı üzere Sayın M.Emin Timur’un belediye başkanı olduğu dönemlerde de Kültür Park ‘Kültür Park’ adıyla anılmaktadır. Dönem dönem ‘Atatürk Çocuk Parkı’ ile ‘Kültür Park’ adı belediye yazışması veya kamuoyu algısında karışmış olsa da Meclis kararlarına dayanmayan her iddia belediyemizi yıpratacak ve kamuoyu nezdinde itibar kaybına sebep olacaktır.  Devamı halinde hukuki olarak gerekli girişimlerde bulunulacağını da belirtmek isteriz.

Amasra Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atamızın adını mevcut alanlarda korumaya, yeni alanlarda da yaşatmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Eski yazışmaları örnek olarak paylaştı

 

Amasra Belediye Başkanı Çakır bu açıklaması ile birlikte, Emin Timur’un belediye başkanlığı dönemine ait 5 Mart 2015 tarih 39 karar numaralı Meclis Kararı’nın yanı sıra 16 Ağustos 2016 tarih ve 58537939-610-511/1604 sayılı Bartın Valiliği’ne yazılan yazıları da örnek olması amacıyla paylaştı.

ETİKETLER : Bartın Amasra Atatürk Barış Akarsu Kültür Park Recai Çakır Emin Timur Amasra Belediyesi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›