BÜ öğretim üyesinden önemli keşif

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Barış Özel ile Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Dr. Mesut Tandoğan, 4 yıllık çalışma neticesinde kanser ilaçlarının üretilmesinde ana madde olan ‘taksol’ adlı bileşenin Porsuk Ağacı’nda bulunduğunu keşfetti. Prof. Dr. Özel, Türkiye’nin pek çok bölgesinde bulunan Porsuk ağaçlarının Batı Karadeniz’de de bulunduğunu, bölgemizdeki ağaçlarda yoğun miktarda taksol bileşeni tespit ettiklerini söyledi.
Bu haber 2021-09-13 09:38:53 eklenmiş ve 246 kez görüntülenmiştir.

 

“Kanser hücrelerini küçülten ‘taksol’ porsuk ağacında tespit edildi”

 

EREN SARIKAYA

Bartın Üniversitesi’nde araştırmacılar, nesli tehlike altında olan Porsuk ağaçları üzerinde yaptıkları deneylerde kuvvetli antikanser bileşik olan taksol maddesini buldu. Bartın Üniversitesi Bartın Orman Fakültesi Silvikültür Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Barış Özel ve Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Dr. Mesut Tandoğan’ın gerçekleştirdiği araştırma çok önemli bulgular ile sonuçlandı.

 

Büyük hücreli kanser türlerinde etkili

 

Özel ve Tandoğan, Porsuk ağacının sadece yaprakları üzerinden gerçekleştirilen deneylerde elde edilen bileşiğin ovaryum, meme, prostat ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin tedavisinde tek veya diğer kemoterapötik bileşiklerle birlikte kullanıldığında kanser hücrelerini küçülterek yok ettiği belirledi.

 

 

Valilik, sosyal medya aracılığıyla teşekkür etti

 

Prof. Dr. Özel ve Dr. Tandoğan’ın yaptığı çalışmalar ile, insanlığın en büyük sorunlarından biri olan kanser hastalığının tedavisinde kullanılan yerli ilaçların geliştirilmesine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Bartın Valiliği’nin sosyal medya hesapları aracılığıyla bilim insanlarının başarısını paylaşırken, “Yapılan çalışmalarla kanser ilaçlarında kullanılan ana etken madde ‘Taxol’ ilimizde de bulunan Porsuk popülasyonunda zengin miktarda tespit edildi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Araştırma 4 yıl sürdü

 

Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde 17 popülasyondan deneme alanları tespit ettiklerini ifade eden Prof. Özel, çalışma ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 


“4 yıl boyunca birçok bölgede yaptığımız gözlem ve ölçümler neticesinde bu ağaç türünün biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisiyle uzun dönemde oluşmuş özellikleri ve profilleri ortaya çıkarılmıştır. Buralardaki ağaçlardan yaprak örnekleri alınarak en etkili laboratuvar yöntemleriyle içerisindeki bileşikler tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda taksol içerikleri bakımından en yüksek miktarlar Bartın-Gölderesi, Düzce-Yığılca-Kurtkayası, İnebolu-Karagöl ve Karabük-Yenice-Kızılkaya popülasyonlarında çıkmıştır. Bu şekilde Türkiye’de taksol içeriği yeterli bulunan taxus baccata L. popülasyonu materyallerinden elde edilen veriler ile ormanlara zarar vermeden bu bileşiğin sentezi ve doku kültürü için yapılacak çalışmalara katkıda bulunulmuş olunacaktır.

 

İlaçta dışa bağımlılık azalabilir

 

Ülkemizin ilaçta dışa bağımlılığı düşünüldüğünde ileride değerli ilaç ham maddelerinin üretilmesi için doğal kaynaklarımızın araştırılması ve bu yerli kaynaklardan yararlanılarak ham madde elde edilebilmesi ve üretiminin yapılması yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesine nazaran daha ulaşılabilir bir hedeftir. İlaç sektörünün ham madde ihtiyacının karşılanması ve doğal porsuk kaynaklarının sürdürülebilirliğinin korunması için kalıcı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu noktada nesli tehlike altında olan bu ağaçları korumak ve bu ilaç bileşiğini elde etmek için gen grupları kurulması ve bu alanda kalıcı çözümler üretilmesi gerekmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Halil Barış Özel Mesut Tandoğan taksol Porsuk Ağacı kanser
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›