Başkan Akın topu Karayollarına attı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, önce ‘akıllı’ kavşak olarak tasarlanan ve yapılan ancak daha tam olarak hizmete girmeden çok sayıda maddi hasarlı trafik kazasının yaşanması ve vatandaşların şikayetçi olması üzerine yeniden ışıklandırılan Özel İdare Kavşağı’nın belediyenin yetki alanında olmadığını söyledi.
Bu haber 2021-09-08 09:55:22 eklenmiş ve 494 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Vatandaşların yaşanan araç trafiği nedeniyle isyan ettiği, okulların açılması ile birlikte ise mesai saatleri öncesinde ve hemen akabinde tam anlamıyla kilitlenen kavşakta sorumluluğun Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde olduğunu ifade eden Başkan Akın, “Karayollarındaki arkadaşlarla görüşüyoruz. Ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğiyle ilgili görüşlerimizi bildirdik. İnşallah gerçekleşir. Çünkü orada bir trafik sıkıntısı var. Çatmaca ile Türbe ve İl Özel İdaresiyle Kemerköprü arasındaki trafiği fazla yoğunlaştırdı. Onunla ilgili çalışma yapılıyor” dedi. Başkan Akın, çevre yolunun geçmesi nedeniyle yayalar açısından tehlike oluşturan Adliye lojmanlarının karşısında da planlamasını yaptıkları üst geçidin inşaatına da en kısa süre başlayacaklarını söyledi.  

Başkan Akın, Bartın’ın il oluşunun 30. Yılı dolayısıyla ilimizde görev yapan yerel ve ulusal medya kuruluşlarının sahipleri ve çalışanları ile Gazhane Kültür Parkı’nda düzenlenen kahvaltı programında biraraya geldi. Programda Akın’a Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, Belediye Başkan Yardımcıları Necmi Balık ile Ahmet Kömeç ve AR-GE Başkanı Aykut Oktay Ulu eşlik etti.

 

“Bugün müthiş bir Bartın var”

 

Sohbet havasında geçen kahvaltının ardından hem gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan hem de Belediye’nin yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Başkan Akın, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Sözlerine Bartın’ın il olmasından sonraki gelişim süreci dahil tüm dönemlerde katkısı olan herkese teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Akın, özetle şunları söyledi:

 

 

“124 yıl ilçe olan Bartın kazamız 1991 yılı bugün il oldu. 30 yıl Allah’ın izniyle bitti. Daha nice 30 yıllara. İnşallah Bartın çok güzel şekilde gelişir diye düşünüyorum. Tabi Bartın Gazetemizde Türkiye’de en eski 3. Gazetemiz. 98. Yılında o da. Biz Bartın Belediyesi olarak sizlerle zaman zaman bir araya geliyoruz. Bugün de beraber olmak istedik. Bartın’ımızın il olmasında ve il olarak gelişme sürecinde katkısı olan ve yüreği Bartın için çarpan herkese şükranlarımı sunuyorum. İl oluşumuzun 30. yıldönümünü kutluyorum. Bartın’ın il oluşunun 30. yılı bitti bugün itibariyle. İl olmasına vesile olan milletvekillerimize, valilerimize, bürokratlarımıza, basın mensuplarımız bütün dostlarımıza hürmetler sunuyorum. İl olduktan sonra büyümeye başladık onun etkisini gördük ve hala görmeye devam ediyoruz. Eğer il olmasaydık valilik yapılmazdı, resmi yerler yapılmazdı. Küçük bir ilçe olarak burada kalırdık. Bugün müthiş bir Bartın var. Gerçekten Batı Karadeniz’in incisi dediğimiz bir Bartın var.

 

Çalışmalarını anlattı

 

Belediyemizin 2021 yılında hayata geçirdiği projelerden tamamlananlar ve devam edenler var. Doğalgaz çalışmalarımız bazı noktalarda devam ediyor. Doğalgazda eksik kalan yerler vardı. Lütfiye Caddesi, Yemeniciler Sokak gibi oralara da başladık. İnşallah çok kısa zamanda bitecek. Yine İskele Caddemizde yeni bir hat oluşturuyoruz. Kanalizasyon, atık su, yağmur suyu, kavşak suyu gibi bu çalışmalar da devam ediyor.

Gecen Mahallesi’nde doğalgaz çalışması bitti şu anda asfalt çalışması yapılıyor. Şiremirçavuş Mahallesi’nde yüzde 90 bitti. Asfalt çalışması da devam ediyor. Bir taraftan da Şehitler Müzemizi açtık.

 

Gasilhane Ekim’de, kültür merkezi 6-7 aya açılacak

 

Gasilhane bitti çevre düzenlemesi yapılıyor nasip olursa onu da Ekim ayında açacağız. Yine kültür merkezinin 4. katı vuruldu 6-7 ay içerisinde faaliyete geçireceğiz. Orada ayrıca kent kimliğini meydana getiren bir bölüm meydana getireceğiz.

 

KöyPark 1 yıl içinde hizmete girecek

 

Bartın’ın kimliğini herhangi bir vatandaşımız gezdiğinde dijital anlamda görebilsin istiyoruz. Yine KöyPark dediğimiz 65 bin metrekarelik alanın ihalesine çıktık. Ona da başlayacağız ve 1 yıl içinde faaliyete geçmiş olacak.

 

 

Kemerköprü trafiği rahatlatılacak

 

Kemerköprü’deki 125 civarındaki köy minibüsünü belediyenin arka tarafında olan VefaPark’taki alana kaldıracağız. Kemer trafiğini rahatlatmak istiyoruz. Kemer’e ve Bülent Ecevit Bulvarı’na artık minibüsler girmesin istiyoruz. Günde en az 500 civarında minibüs girip çıkıyor oraya o hareketliliği azaltacağız.

 

Bartın büyüyor, araç ve insan yoğunluğu artıyor

 

Trafikle ilgili yaptığımız en önemli şey yeni imar planları idi. İmar planına 15 tane köprü koyduk. Yeni yollar açtık yeni 18’ler yapılmaya başlandı. 18 madde yapıldıkça en asgari 15 metre yollar yapılıyor şu anda. Bazı yerlerde 30 metre yol var bazı yerlerde 25 metre bulvar var. Bunlar gerçekleştiğinde Bartın’daki trafik oldukça rahatlayacak. Bartın büyüyor. Bartın il olduğunda nüfusu 30 bindi şu anda 78 bin civarında nüfusu var. Öğrencilerle beraber 100 bine ulaşıyor ikametgahı köyde olup da Bartın’da yaşayanlarla beraber 110 bin civarında. Böyle bir nüfus yoğunluğu da var. Bu yoğunluğa biz ayak uydurmaya çalışıyoruz. Hem trafik anlamında hem de diğer işler anlamında.”

 

 

“Sorumluluk Karayolları’nda…”

 

Açıklamalarının ardından Bartın’ın 30. yıl pastasını kesmeden önce gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Akın, Çevre Yolu’nun geçtiği İl Özel İdare Kavşağı’nın önce ‘akıllı kavşak’ olarak tasarlanıp yapıldığının ancak sonrasında sayısız trafik kazası olması nedeniyle okullar açılmadan önce yeniden ışıklandırıldığının anımsatılarak, son günlerde yaşanan kavşaktaki trafik keşmekeşinin nasıl aşılacağının sorulması üzerine topu Karayolları’na attı. Akın, soruyu şöyle yanıtladı:

“Orası Karayollarına ait olan bir yer. Belediyenin yetki alanında değil. Tabi biz Karayollarındaki arkadaşlarla görüşüyoruz. Ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğiyle ilgili görüşlerimizi bildirdik. İnşallah gerçekleşir. Çünkü orada bir trafik sıkıntısı var. Çatmaca ile Türbe ve İl Özel İdaresiyle Kemerköprü arasındaki trafiği fazla yoğunlaştırdı. Onunla ilgili çalışma yapılıyor inşallah.”

 

Yaya güvenliği üst geçit ile sağlanacak

 

Başkan Akın, bölgede bir de üst geçit yapmayı planladıklarının ve bununla ilgili yer tespitinin de bizzat kendisi tarafından yapıldığının anımsatılarak bu konuda bir gelişme olup olmadığının sorulmasına üzerine ise “Adliye Lojmanlarından hemen karşı tarafa geçecek üst geçit projesi projelendirildi. İnşallah gerçekleşecek. Yayayı orada rahatlatabilmek için köprü orada yapılacak” yanıtını verdi.

 

 

“2-3 gün içerisinde çalışmaya başlayacaklar”

 

Belediye Başkanı Cemal Akın’a yöneltilen bir diğer önemli soru ise mücavir alanda toplu taşımanın tek sistem altında toplanmasına ilişkin çalışmanın hangi aşamada olduğuna dair oldu. Akın, mücavir alanda hizmet veren dolmuşlar ile Belediye Halk Otobüsleri’nden oluşan 75 aracın tek bir sistem üzerinde çalışacağını söyledi. Akın, “Yani mücavir alan bölgeleri, İnkumu ve Bartın merkezindeki 75 araç 2-3 gün içerisinde çalışmaya başlayacak” dedi.

 

Kemer’den Asma’ya kadar yollar asfalt olacak

 

Başkan Akın bir başka soru üzerine ise en fazla araç sahiplerinin sevineceği bir müjde verdi. Kesme taş kaplı yolların göçmesi nedeniyle kent merkezinde pek çok yolun bozuk olduğunun anımsatılarak bundan vaz geçmeyi düşünüp düşünmedikleri sorulan Akın, Kemerköprü’den Asma’ya kadar yolu sıcak asfalt kaplayacaklarını, bunun dışında sıcak asfalt ile ilgili kent merkezinde daha pek çok noktada inisiyatif kullanacaklarını söyledi.

 

 

Soru cevabın ardından Belediye Başkanı Cemal Akın, yardımcıları ve basın mensupları ile birlikte Bartın’ın il oluşunun 30. yıldönümü dolayısıyla pasta kesti.

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›