Tunç, hapis cezasına işaret etti!

Uzunca bir süredir Türkiye’de gündemin üst sıralarında yer alan konulardan biri de sosyal medya düzenlemesi. Konu ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. TBMM bünyesinde oluşturulan bir komisyon çalışmaları yürütüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “yalan terörü” ifadesini kullanarak ciddiyetine dikkat çektiği konu ile ilgili düzenleme yasalaştığında sosyal medyada yalan haber ve dezenformasyon suç sayılacak. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç da, “Gerçek hayatta suç olan, elbette ki sosyal medyada da suçtur” diyerek hapis cezasını işaret etti.
Bu haber 2021-09-06 09:21:03 eklenmiş ve 584 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Son kararı yargı verecek

 

Çalışmaları süren düzenleme ile yalan haberin dolaşıma sokulması ve yayılmasına yardımcı olunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun takibinin yapılması için de yeni bir mekanizma oluşturulması konuşuluyor. Teklif üzerinde bir komisyon oluşturuldu TBMM’de. Komisyon bu hafta içinde bir kez daha toplanacak. Üzerinde konuşulan bu mekanizma acil karar alınması gerektiğinde devreye girecek. Ama son kararı elbette ki yargı söyleyecek.

 

 

Başka ülkelerdeki uygulamalar inceleniyor

 

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Haber Global’e özel açıklamalarda bulundu. “Gerçek hayatta suç olan, elbette ki sosyal medyada da suçtur” diyen Milletvekili Tunç, hapis cezasını işaret etti. Dünya üzerindeki konuya ilişkin tüm uygulamaları incelediklerini belirten Tunç, “Toplantılarda bunlar çalışılıyor. Bizim ülkemiz açısından en doğrusu neyse vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması açısından bunları yapmamız gerekiyor” dedi.

 

“Kriterlerin belirlenmesi lazım”

 

Hangi suçlara ne gibi cezalar getirileceğinin çalışma sonunda netleşeceğine dikkat çeken Milletvekili Tunç, “Türk Ceza Kanunu’muzda hakarete hapis cezası var, ‘halka kin ve nefrete’ hapis cezası var, ‘yalan tanıklığa’ hapis cezası var. Dezenformasyon ve yalan haber konusunda özellikle kriterlerin belirlenmesi lazım” diye konuştu.

Peki, yalan haber ne gibi kriterlere göre belirlenecek? Tunç, bu soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

 

 

“Etkilediği alanlar olabilir, paylaşan kişiler olabilir, etkilediği bir zaman dilimi olabilir. Burada bir kasıt aranabilir. Dolayısıyla bu ceza hukukçularımızın üzerinde çalıştığı, başta Almanya uygulaması olmak üzere Avrupa’daki uygulamalarını da dikkate alarak bir çözüm yolu bulunacak.”

 

Paylaşımın yalan olduğuna kim karar verecek?

 

Tabi bu konuda en fazla merak edilen konulardan biri de bir paylaşımın yalan olduğuna kimin karar vereceği hususu. Bu konudaki soruyu da yanıtlayan Adalet Komisyonu Başkanı Tunç, yeni bir mekanizmaya işaret etti. Tunç, “Elbette ki nihai kararı burada da yargı verir. Ama acele hallerde öncelikle tedbir alınması gerekir” dedi.

 

Özgürlükler ve kişilik hakları korunacak

 

Düzenleme ile özgürlüklerin kısıtlanacağı yönündeki eleştirilere de yanıt veren AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Bilakis, bunlar bir kere ifade özgürlüğünü koruyan, bu hakkın Anayasa çerçevesinde ve Avrupa standartlarında korunmasını sağlayan, kişilik haklarını koruyan düzenlemelerdir” diye konuştu.

 

 

Türkiye’de temsilcilik açmayana cezanın kapsamı genişleyecek

 

Tunç, düzenleme çerçevesinde Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine getirilen cezaların kapsamının da genişletileceğini belirtirken, mahkemelerin taleplerine yanıt vermeyen firmaların ağır cezalar ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

ETİKETLER : Bartın AK Parti Yılmaz Tunç Haber Global Sosyal Medya Yasası
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›