Baro Başkanı çözümsüzlükten yakındı

Bartın Barosu kaldırılmış olmasına rağmen Yeni Adli Yılı açılışı dolayısıyla tören düzenledi. Baro Başkanı Ferhat Parlatır, her Adli Yıl açılışında olduğu gibi bu yıl da avukatlar başta olmak üzere hukuk sisteminin yaşadığı sorunlara ilişkin konuşmasında bir yandan mesleğe kabulde sınav sistemi getirilirken, diğer yanda kaliteli bir hukuk eğitimi sunulamamasını eleştirdi. Hukuk fakültelerinin sayısının hızla artmasının büyük bir çelişki olduğunu savunan Parlatır, ekonomik sorunların avukatlık mesleğinin geleceğini tehdit ettiğini, vatandaşlarında yüksek yargı masrafları nedeniyle adalet aramaktan vazgeçer hale geldiğini söyledi. Parlatır, “Avukatları güçsüzleştirerek etkisiz kılmak, avukatlık mesleğini ise itibarsızlaştırmak; güçlü ve bağımsız savunmayı çökerterek yargının işlevsizliğine hukuk devleti ilkesinin anayasa metni üzerinde kalmasına neden olacağı unutulmamalıdır” dedi.
Bu haber 2021-09-02 09:22:38 eklenmiş ve 706 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Yeni Adli Yıl’ın açılışı dolayısıyla Bartın Barosu tarafından dün, Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Törene Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. Baro Başkanı Parlatır’ın meslektaşları adına Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra bir konuşma gerçekleştiren Parlatır, meslektaşlarının yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

 

 

İlk olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıldönümünü kutlayan Bartın Barosu Başkanı Parlatır, “Emperyalist işgalci güçlere karşı kazanılan zaferin başkumandanı, demokratik, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin baş mimarı, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve vatan uğruna can veren tüm şehitlerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Büyük Taarruzun 99. yılında ne mutlu zafer ruhunu yaşayan, yaşatanlara…” dedi.

 

Kaldırılmış olsa da törenler sürecek

 

Daha sonra yeni adli yıl açılışlarında tören düzenlenmesinin kaldırıldığını anımsatan Baro Başkanı Parlatır, Bartın Barosu olarak Adli Tatil uygulaması var olduğu sürece yeni Adli Yıl açılışlarında tören düzenlemeyi bugüne kadar olduğu gibi aksatmadan sürdüreceklerini söyledi.

 

“Mesleğin geleceği tehdit altında”

 

Av. Parlatır, her adli yıl açılışında, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ve adalet mücadelesinin esaslı unsuru olan avukatların, yanı sıra mesleğin sorunlarını ve çözümüne dair beklentileri dile getirme gayreti içinde olduklarını ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mücadele ettiğimiz sorunlar çözüme kavuşturulamadan yenileri eklenmektedir. Bir yanda mesleğe kabulde sınav sistemi getirilirken diğer yanda kaliteli bir hukuk eğitimi sunamayan ve sayıları her gün giderek artan hukuk fakülteleri açılması büyük bir çelişki olup, ayrıca ekonomik sorunlar avukatlık mesleğinin geleceğini tehdit eder hale gelmiştir.

 

 

“Yasal düzenlemelere ihtiyaç var”

 

Avukatlık mesleğinin faaliyet alanı daraltılmamalıdır. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinde vatandaşların hak kaybı uğramaması için mutlaka avukatın süreçte etkin hale getirilerek, vatandaşlara hukuksal destek sağlayacak yasal düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Sürekli kanun içerisindeki değişiklikler; hakimlerin kısa sürede görev ve görev yeri değişiklikleri; istinaf kanun yolu düzenlemesi yargılama süresinin uzamasına yol açmakta olup ayrıca yargı harç ve masrafları yüksekliği de vatandaşı dava açmak, hakkını aramak konusunda düşündürmekte hatta alıkoyma aşamasına kadar getirmektedir.

 

“Taraf, değil vekiliz”

 

Avukatlar kamu hizmetini icra ederken sözlü ve fiziksel saldırılara maruz kalmaktadır. Avukat, boşanmanın sebebi, işten çıkarılmanın sebebi, ceza dosyasının, borcun sebebi değildir. Avukatların, taraf değil vekil olduğu unutulmamalıdır.

Avukatlar soyut iddialar ile soruşturma ve kovuşturmalara maruz bırakılmamalı; yasal düzenlemeler ve yargı görevlisi olduğu unutulmamalı. İftira atarak mesleğin itibarını zedeleyenlere cezai soruşturmalar resen yürütülmelidir.

 

“‘Hukuk devleti’ ilkesi sadece metinde kalmamalı”

 

Özetlemek gerekirse avukatları güçsüzleştirerek etkisiz kılmak, avukatlık mesleğini ise itibarsızlaştırmak; güçlü ve bağımsız savunmayı çökerterek yargının işlevsizliğine hukuk devleti ilkesinin anayasa metni üzerinde kalmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

 

“Savunma makamı olmadan yargılamadan bahsedilemez”

 

Savunma makamı ne kadar etkin ve güçlü ise en adil kararların çıkacağı şüphesizdir. Savunma makamı olmadan yargılamadan bahsedilemez.  Yeni adli yılda da Bartın Barosu olarak insan haklarına, hukukun üstünlüğüne yargı bağımsızlığına, savunma hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz, her daim üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünün yanında olacağız.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Barosu Ferhat Parlatır Yeni Adli Yıl
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›