Pandemiye rağmen coşku dolu kutlama

Türk milletini bağımsızlığa taşıyan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin galibiyet ile sonuçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de, etkisini yeniden artırarak sürdüren yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin tüm olumsuzluklarına rağmen coşku dolu törenlerle kutlandı.
Bu haber 2021-08-31 09:54:57 eklenmiş ve 622 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Zafer Bayramı’nın 99. yıldönümünde Bartın’daki kutlamaların merkezi Cumhuriyet Meydanı oldu. Sabah saat 10.00’da ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’ne çelenk sunumu yapıldı. Buradaki törene; Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın AK Parti Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin ve Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere ilimizdeki siyasi partilerin il başkanları, kamu kurumlarının il müdürleri, meslek kuruluşlarının temsilcileri, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ekrem Altınok ile gazilerimiz, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Sinan Güner, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin ve Belediye Başkanı Cemal Akın’ın çelekleri anıta bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Sonrasında ise okunan İstiklal Marşı eşliğinde ay yıldızlı bayrağımız göndere çekildi.

 

 

Tebrikat töreni mesafeli yapıldı

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından ikinci tören ise Bartın Valiliği’ndeydi. Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelek sunumu sonrasında Vali Güner, AK Parti Milletvekili Tunç, CHP Milletvekili Bankoğlu, Garnizon Komutanı Albay Şahin ve Belediye Başkanı Akın, Bartın Valiliği’nin girişindeki Şehitlerimiz panosunun önünde protokol listesinde bulunanların tebriklerini kabul etti. Tören Covid-19 pandemisi nedeniyle mesafeli olarak gerçekleştirildi.

 

 

Şehitlerimiz dualarla anıldı

 

Türk milletinin bağımsızlığının tüm dünya ülkelerine örnek olacak üstün bir azim ve kararlılıkla ilan edildiği büyük zaferin 99. Yıldönümünde bugünkü huzur ve barış ortamını borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz de unutulmadı. Vali Güner başkanlığındaki il protokolü Merkez Şehitliği ziyaret ederek, edilen dualara eşlik ettiler. Şehitlerimizin mezarlarına çiçekler bırakan protokol üyeleri daha sonra son etkinliğin düzenleneceği Cumhuriyet Meydanı’na gittiler.

 

 

Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

 

Saatler 11.00’i gösterdiğinde kutlamaların adresi yeniden Cumhuriyet Meydanı oldu. Pandeminin ve son dönemde yaşanan orman yangınları, sel felaketleri gibi tüm olumsuz koşullara rağmen vatandaşlar, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına yoğun ilgi gösterdiler.

Vali Sinan Güner, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı ile tören birlikleri halkın bayramını kutladı. İstiklal Marşı eşliğinde bayrağımızın göndere çekilmesi sonrasında Deniz Yüzbaşı Hayrullah Atar, 30 Ağustos’un önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Atar şunları söyledi:

 

“Bugünü anlamak için dünü öğrenmeli ve anlamalıyız”

 

“Bugün yalnız Türk milleti için değil, aynı zamanda bütün dünya için büyük öneme sahip tarihi bir olayın çok şerefli bir zaferin 99. yıldönümünü kutluyoruz. Bugün tarihin hiç bir devresinde hürriyetinden zerre kadar ödün vermemiş büyük Türk milletinin istilacı düşmanlara karşı canını ortaya koyarak verdiği yaşam mücadelesinin amacına ulaştığı çok anlamlı bir gündür. Bugünün değerini anlamak ancak dünü öğrenmek ve daima hatırlamakla mümkündür.

 

 

“Türk’ün gerçek kurtuluş günü”

 

Osmanlı İmparatorluğu Trablusgarp ve Balkan Savaşlarını takiben girdiği Birinci Dünya Savaşı sonunda çok ağır şartlarla Sevr Anlaşmasını imzalamak zorunda kalmış ve bunun kabulü ile aziz vatanımızın parçalanması istenmiştir. Mondros Mütarekesi’nden hemen sonra İngilizler Musul, Urfa, Antep ve Maraş’ı; Fransızlar Adana ve Mersin’i; İtalyanlar Antalya ve Konya’yı; Yunanlar ise 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmişlerdir. Ancak işgal devletlerinin düşünmedikleri bir husus vardı. Türkler tarihin hiçbir devresinde esaret altında yaşamamış, onurlu ve şerefli bir ulus idi. Böylece işgalciler her zaman hür ve bağımsız olmuş bir milleti karşılarına almışlardı. Çok zor koşullar altında planlanan ve hazırlanan büyük taarruzun amacı sürpriz bir karşı harekatla güçlü düşman mevzilerini yarmak ve sayıca üstün düşmanı kesin bir darbeyle mağlup etmektir. Bu taarruza Türk’ün ana yurdunu işgal eden düşman yok edilmeden ara verilmeyecekti. Büyük Taarruza çok büyük fedakârlıkla yapılan lojistik hazırlıkların sonunda 99 yıl önce 26 Ağustos’ta başlanmıştır. Türk’ün gerçek kurtuluş günü ise 30 Ağustos 1922 sabahı düşmanın kesin yenilgisi ile doğmuştur.

 

 

Milletin destanı

 

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri’ emrini alan kuvvetlerimiz, 9 Eylül 1922 tarihine kadar benzeri görülmemiş bir azim ile düşmanı denize dökmüştür. 30 Ağustos Zaferi, zafere inanan kendisine güvenen askerine destek olan özgürlüğe gönül vermiş ve bütün imkânsızlıklara rağmen güçlü düşmanlarını yenen bir milletin destanıdır.

Bu askeri zafer ile siyasi zaferlerin de yolu açılmıştır. Mudanya Mütarekesi yapılmış, Trakya işgalcilerden kurtarılmış ve nihayet müzakere gücünü büyük zaferdeki yenilmezliklerden alan Türk delegasyonunun siyasi mücadelesi sonucunda barış anlaşması imzalanmıştır. Böylece Türk zaferi milletlerarası hukuk kurallarına göre tescil edilmiş ve Türk Kurtuluş Savaşı fiilen sona ermiştir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve önemi sadece düşman ordularının yenilmesinden değil aynı zamanda yüce Türk milletinin tarihinde yeni bir dönem açarak yeni bir Türk devletinin kurulmasına imkân sağlamasından da kaynaklanmaktadır.

Bugün zaferlerin en büyüğü olarak Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk milletinin kahramanlık duygusunu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan biridir ve böyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri 99 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içerisindedir. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını seve seve feda etmeye her zaman hazırdır. Milleti ve ordusuyla bir bütün halinde hareket eden yüce Türk ulusunun varoluş nedeni olan bu kutsal zaferin 99. yıldönümünde başta ebedi Başkomutanımız eşsiz önder Atatürk olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin huzurlarında saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyorum.” 

 

 

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve öneminin vurgulandığı şiirler okundu. Engelli Ritim Grubu’nun performansı törene katılanlardan büyük alkış alırken, sonrasında sahne alan folklor ekipleri de gösterileriyle herkesin beğenisini kazandılar. Tören; sırasıyla bayrak ve flamalar ile askeri birliklerin ve gazilerimizin geçiş töreni ile sona erdi.

 

Resepsiyona sel engeli

 

Hatırlanacağı üzere 30 Ağustos kutlamalarının vaz geçilmezlerinden biri olan Zafer Bayramı resepsiyonu geçen yıl Covid-19 pandemesi nedeniyle yapılamamıştı. Resepsiyon bu yıl ise 11 Ağustos günü Batı Karadeniz’i vuran ilimizde de Kumluca ve Abdipaşa’nın bazı köylerinde büyük yıkıma neden olan ve 1’i Bartın’da olmak üzere onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketi nedeniyle yapılmadı. 

ETİKETLER : Bartın 30 Ağustos Zafer Bayramı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›