Esnafın umudu yeni eğitim öğretim yılında

Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yanı sıra Bartın Şoförler Cemiyeti’nin de Başkanı olan Sinan Amasralı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle 2 yıldır ara verilen yüz yüze eğitimin başlamasıyla piyasanın hareketleneceğini ve esnafın rahat bir nefes alacağını söyledi.
Bu haber 2021-08-27 09:49:35 eklenmiş ve 718 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Özel okullarda 31 Ağustos Salı, devlet okullarında ise 6 Eylül Pazartesi günü itibariyle başlayacak olan 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısı, öğrenciler kadar esnaf tarafından da sabırsızlıkla bekleniyor. Çünkü 1,5 yılı geride bırakılan pandemi sürecinde büyük gelir kaybına uğrayan başta okul servisleri, kantinciler ve kırtasiyeler olmak üzere yüzbinlerce esnafın umudu yeni eğitim öğretim yılının her hangi bir kapanmaya mahal vermeden planlandığı gibi yüz yüze eğitim yeklinde kazasız belasız tamamlanmasında.

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Amasralı, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in, Bilim Kurulu kararlarının harfiyen uygulanarak yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başlayacağını açıklamasının esnafta büyük bir sevinç ve beklenti yarattığını belirtti.

 

 

“Esnaf yoğun bir faaliyet içinde”

 

Amasralı, “İki yıldır okulların açılmasını bekleyen başta kantinci, servisçi ve kırtasiyeci esnafımız olmak üzere eğitim sektörüne doğrudan ve dolaylı yoldan hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarlarımız yeni eğitim öğretim sezonunun başlamasını dört gözle bekliyor. Bunun içinde başta servisçi ve kantinci esnaflarımız olmak üzere uzaktan ve yakından tüm esnaflarımız ve çalışanları ile Covid-19 virüsünü yenmek için aşı dahil istenen tüm önlemleri 6 Eylül’e kadar tamamlamak için yoğun bir faaliyetin içerisindedir” dedi. Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Yüzbinlerce esnafı olumlu etkileyecek”

 

“Ülke genelinde 27 milyon öğrencinin yüz yüze eğitime başlamasıyla başta kantinci, servisçi, kırtasiyeci esnafımız olmak üzere okul kıyafeti satan konfeksiyoncu, ayakkabıcı, çantacı, terzi, lokanta ve pastacı, berber-kuaför, taksici, dolmuşçu gibi dolaylı yoldan eğitim sektörüne hizmet veren yüzbinlerce esnaf büyük bir hareketlilik bekliyor. Çünkü bir öğrencinin okula başlaması için kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı gibi okul araç ve gereçleri, temizlik ürünleri, ulaşım maliyetleri, yiyecek-içecek giderleri gibi tüm harcamalar için ortalama 25 milyar TL harcama yapılıyor. Bu da piyasanın hareketlenmesi ve esnafımızın iş yapabilmesi açısından çok büyük önem arz ediyor.

 

 

“Hepsi eğitim sezonunu bekliyor”

 

Yüz yüze eğitimin başlaması ile iki yıldır iş yapamayan esnafın birikmiş borçlarını ödemeye başlayacak. Ülke genelinde yaklaşık 400 bin okul servis aracı ile 15 binden fazla kantinci esnafımız iki yıldır evine ekmek götüremedi. Okulların açılmasıyla servisçi ve kantinci esnafımız birikmiş kira, fatura, vergi, sosyal güvenlik primi gibi borçlarını ödeyebilecek. MEB tarafından uygulanan yaş sınırından dolayı okul servis araçlarını yenilemek zorunda kalan bazı servisçilerimiz tam kapasiteli örgün eğitime geçilmediğinden dolayı kredi ile aldıkları yeni servis araçlarının borcunu ödeyemiyordu. Kredi borcu olan servisçi esnafımız yüz yüze eğitimin başlaması ile rahatlayarak birikmiş kredi borcunu ödeme imkanına kavuşacak. Öte yandan 5-6 milyar liralık alışveriş hacmine sahip olan ve iki yıldır iş hacmi büyük ölçüde daralan 25-30 bin civarında kırtasiyeci esnafımızın da işleri açılacak.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Esnaf Odaları Birliği eğitim-öğretim yılı
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›