BARTIN’DA GELENEK BOZULMADI

Yaklaşık 2 bini Bartın’dan olmak üzere ülke genelinde 1 milyon 38 binin üzerinde öğrencimizin girdiği ve sonuçları hem girenler hem de velileri ve öğretmenleri tarafından merakla beklenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında birinci yerleştirme sonuçları açıklandı. Bartın’da yıllardır başarının doğru ve tek adresi olduğunu ispatlayan Bartın Amerikan Kültür Koleji, bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmadı. Kolejin 14 öğrencisi Bartın Fen Lisesi’ne, 7 öğrencisi Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi’ne, 12 öğrencisi diğer Anadolu Liseleri’ne ve 2 öğrencisi de Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne yerleşmeye hak kazandı.
Bu haber 2021-07-29 09:29:48 eklenmiş ve 1736 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

LGS’nin merakla beklenen ilk yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştirmelere ilişkin ayrıntılı raporlar da Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Raporlara göre; sınava başvuru yapan öğrenci sayısı 1 milyon 243 bin 830, sınava katılan öğrenci sayısı ise 1 milyon 38 bin 492 oldu. Raporlara göre; sınava giren öğrencilerin yüzde 93'ü, tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti.

 

 

Başarının adresi Amerikan Kültür Koleji

 

Bartın’da da yaklaşık 2 bin öğrenci ve velileri yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile büyük bir stresten kurtulmuş oldu. Sonuçların ortaya koyduğu gerçek ise okul olarak il genelinde yine en büyük başarıyı elde eden okulun Bartın Amerikan Kültür Koleji’nin göstermesi oldu. Hem eğitim kadrosu, hem de disiplinli eğitim politikası ile yıllardır Bartın’da yapılan tüm ulusal sınav ve değerlendirmelerde zirvede yer almayı başaran Bartın Amerikan Kültür Koleji’nin tüm 8. Sınıf öğrencileri, LGS’de başarılı oldu ve bir eğitim kurumunu kazandı.

 

“İnanmak başarmaktır”

 

Kurumdan yapılan kısa açıklamada, “İnanmak Başarmaktır! sloganımızla, biz çocuklarımıza sonsuz inandık, güvendik! Pandeminin olumsuz koşullarına rağmen, üstün gayretlerinden dolayı öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi, velilerimizi kutluyoruz. Yolunuz açık olsun sevgili öğrencilerimiz…” denildi.

 

 

Açıkta kalan olmadı

 

Buna göre; Bartın Amerikan Kültür Koleji’nin 8. Sınıf öğrencilerinden 14’ü ilimizin en üst seviyeli okulu olarak nitelendirilen Bartın Fen Lisesi’ne, 7’si de ikinci sırada gösterilen Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi’ne yerleşmeye hak kazandı. Kolejin diğer 8. Sınıf öğrencilerinden 12’si Anadolu Liselerine, 2’si de Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne yerleşmeye hak kazandı.

 

Süreç, 20 Ağustos’ta tamamlanacak

 

Peki, bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Öğrenciler, LGS yerleştirme sonuçlarına T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile "sonuc.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşabiliyor. İlk yerleştirmede öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için süreç devam edecek. 26-30 Temmuz arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 2 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları, 2-6 Ağustos'ta yapılabilecek; sonuçlar 9 Ağustos'ta açıklanacak. Böylece merkezî yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021'de tamamlanmış olacak. Hiç bir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak.

 

 

Bakan yardımcısı sonuçları değerlendirdi

 

LGS sonuçları ile birlikte bu yıl ilk kez kapsamlı iki ayrı rapor da "http://www.meb.gov.tr/" internet adresinden paylaşıldı. Raporlarda, merkezî (sınavlı) ve yerel (sınavsız) yerleştirme süreci detaylı şekilde ele alındı. Yürütücülüğünü Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı "Eğitim Analiz Değerlendirme" serisi kapsamındaki raporlara göre birinci yerleştirme sonunda, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasındaki okullardan birine yerleşti. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS yerleştirmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

LGS yerleştirmelerinde bir önceki yıla göre çoğu alanda iyileşme yaşandığını ifade eden Özer, “2020'de sınavsız yerel yerleştirmede öğrencilerin ilk üç tercihinden birisine yerleşme oranı yüzde 91,6'ydı, bu yıl oran yüzde 91,98'e yükseldi” dedi.

 

“MEB süreci başarılı yürüttü”

 

Sınavsız yerel yerleştirmede tercih edilen okullarda kapasite artırımı için ikili eğitim seçeneğinin kullanılmadığını anımsatan Özer, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Birinci yerleştirme sonunda hiçbir lisede yeni bir ikili eğitim yapacak okul oluşturulmadı. Öğrencilerin yüzde 92'sinin ilk üç tercihlerinde yer alan bir liseye yerleşebilmeleri ve bu yüksek oranın hiçbir ikili eğitim olmadan yapılabilmesi MEB'in süreci ne kadar başarılı yürüttüğünü gösteriyor.

 

Yüzde 51’i 1. tercihine yerleşti

 

Sınavsız yerleştirmede, öğrencilerin birinci tercihine yerleşme oranı 2020 yılında yüzde 49,3 iken 2021 yılında yüzde 51'e yükseldi. Bir diğer ifadeyle, sınavsız yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası birinci tercihlerindeki liselere yerleştiler. Öğrencilerin iki kez daha yerleştirmeye esas nakil hakları ve daha sonra il/ilçe komisyonları tarafından yerleştirme ve nakil hakkı olduğu da dikkate alındığında bu durum, öğrencilerin neredeyse tamamının sınavsız şekilde tercih ettikleri bir okula yerleştirilebileceklerini göstermektedir.

2020'de Anadolu liselerine ilk üç tercihi arasında yer veren öğrencilerin yüzde 99'u bu okul türüne yerleştirilirken 2021'de bu oran değişmedi. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 53'ünün ilk tercihini bu okul türünde yaptığı tespit edildi.

Geçen yıl ilk üç tercihi arasında Anadolu imam hatip lisesine yer veren öğrencilerden yüzde 87'si bu okullardan birine kayıt hakkı kazanırken bu yıl oran yüzde 88'e yükseldi. Anadolu imam hatip lisesine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerden yüzde 56'sının bu okul türüne ilk tercihinde yer verdiği belirlendi. 

 

En büyük iyileşme Mesleki Eğitim’de

 

Bu kapsamda en büyük iyileşme mesleki eğitimde sağlandı. 2019'da mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 79'u, geçen yıl ise yüzde 82'si ilk üç tercihlerinde bu okul türüne yer vermişti; bu yıl, bu oran yüzde 83'e çıktı. Geçen yıl bu okul türü, bu okullara yerleşen öğrencilerden yüzde 43'ünün ilk tercihi olmuştu, bu yıl oran yüzde 46'ya yükseldi."

 

 

Herkes bir eğitim kurumuna yerleştirilecek

 

İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrencilerin önlerinde yeni seçenekler içeren takvim işlemeye devam ediyor. 26-30 Temmuz'da yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 2 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları, 2-6 Ağustos'ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçları, 9 Ağustos'ta açıklanacak. Böylece merkezî olarak yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmış olacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021 tarihinde yerleştirme süreci tamamlanacak.”

ETİKETLER : Bartın Milli Eğitim Bakanlığı Amerikan Kültür Kolejleri LGS
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›