Bartın ve Amasra’ya güzel, Hattat'a kötü haber!

Başta Amasralılar olmak üzere tüm Bartınlıları sevindirecek haber Ankara’dan geldi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Davalar Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin istinaf talebini kabul etti ve HEMA'nın termik santral ile ilgili Çevre Düzeni Planı değişikliğini iptal etti.
Bu haber 2021-07-08 14:18:42 eklenmiş ve 1034 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin 5. İdari Davalar Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin istinaf talebini kabul ettiğini ve 08.11.2016 tarihinde askıya çıkarılan Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliğini (HEMA Termik Santrali 1320 MWe, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası ile HEMA Limanı Dolgu Alanı ve Rıhtım) iptal ettiğini açıkladı.

 

Mimarlar Odası dava açmıştı

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hinterlandında bulunan Bartın’da yapılmak istenen ve ekolojik yaşama büyük zararlar verecek olan HEMA Termik Santrali hukuk mücadelesinde yeni bir kazanım elde etti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bartın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 8 Kasım 2016 tarihinde askıya çıkarılan Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliğine (Hema Termik Santrali 1320 MWe, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası ile HEMA Limanı Dolgu Alanı ve Rıhtım) ilişkin işlemin iptali için dava açmıştı.

 

Beklenen karar istinaftan geldi

 

Davanın reddedilmesi üzerine hukuk mücadelesini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi kararı istinafa taşımıştı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 5. İdari Davalar Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin istinaf talebini kabul ederek, söz konusu plan değişikliğini iptal etti.

 

Candan: “Yargı haklılığımızı teyit etti”

 

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bu karar Bartın halkının ve Bartın Platformu’nun haklı mücadelesinin göstergesidir. Halkın iradesine ipotek koyarak yapılmak istenen ve doğal yaşama büyük zararlar verecek olan HEMA termik santraline ilişkin mücadele ile yargı da bir kez daha haklılığımızı tescil ederek dava konusu işlemi iptal etmiştir.

 

Mahkeme uyumsuzluklara dikkat çekti

 

Mahkeme gerekçesinde bilirkişi raporunda yer alan, ‘Ekolojik duyarlılık, çevresel koruma, orman alanlarının bütünlüğünün sağlanması gibi ilkelerle bağdaşmadığı görülmektedir. Bartın Çayı Alt Havzası’nda arazi kullanımının yoğunlukla orman ve yarı doğal alanlar ve tarımsal alanlardan oluştuğu, dolayısıyla önerilen termik santral kullanımının Bartın Çayı Alt Havzası’ndaki arazi kullanımları ile uyumlu olmadığı açıktır’ ifadelere yer vermiştir. Yine mahkeme gerekçesinde Çevre Düzeni Planı değişikliği ile doğal orman alanının kaldırılarak termik santral alanının önerilmesinin yanlışlığına dikkat çekmiş, bu değişikliğin bir çevre düzeni planında olması beklenen ekolojik duyarlılık, çevresel koruma, orman alanlarının bütünlüğünün sağlanması gibi ilkelerle bağdaşmadığı da dile getirmiştir. Amasra tarihi ile arkeolojisi ve doğal tüm varlıkları ile halkındır, halkın kalacaktır.

 

“Bu topraklar halka ait”

 

Yargı, orman alanının katline yol açan, Amasra’nın turizm, kent, tarih kültürüne ve kamu yararına aykırı olan, Hattat Holding’e özel değişiklik yapılmasını sağlayan plana geçit vermediğini bir kez daha ortaya koymuştur. Mahkeme Hattat Holding istedi diye Çevre Düzeni Planı değiştirilemeyeceğini de gözler önüne sermiştir. Söz konusu plan değişikliğini iptal etmiştir. Bu ülkenin toprakları sermayeye değil, halka aittir.”

 

ETİKETLER : Bartın Amasra TMMOB Hattat Holding HEMA termik santral istinaf ÇED değişikliği Tezcan Karakuş Candan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›