Çevre yolu inşaatı mağduriyetlere sebep oluyor

Uzun yıllardır sürüncemede kaldıktan sonra yapımına bahar aylarında başlanan çevre yolunun Özel İdare ile Türbe mevkii arasındaki düzenleme çalışması beraberinde yeni mağduriyetler ve soru işaretleri ile devam ediyor.
Bu haber 2021-07-05 09:35:07 eklenmiş ve 883 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Çevre sakinleri plan üzerinde açık görünmesine karşın yıllardır okul yolu olarak kullanılan 158. Sokak ile D010 çevre yolu bağlantısının kaldırım örülerek kapatılmasına anlam veremezken, Akıllı Kavşak yapılacak olan Özel İdare önündeki kavşaktan sadece 100 metre ötedeki 923. Sokak’tan Adliye Lojmanları’nın bulunduğu 910. Sokak istikametine açılan ‘geçici’ yolun tehlike saçtığından yakınıyor.

 

8 milyona mal olacak

 

25 Temmuz 2020’de ihalesi yapılan çevre yolundaki düzenleme işinde, ihalenin kesinleşmesinin ardından Eylül ayı sonunda müteahhit firma ile sözleşme imzalanmıştı. Olumsuz hava koşulları ve pandemi nedeniyle yapım işine ancak bu yıl Ramazan ayı öncesinde başlanabilmişti. Müteahhit firma 8 milyon TL’ye aldığı işi 4 ay gibi bir süre zarfında tamamlayarak teslim etmeyi taahhüt etmişti.

 

 

Yolun ilk önce Çatmaca istikametinden türbeye doğru olan kesimi tek yönlü olarak trafiğe kapatılmış ve araç trafiği karşı istikametten çift yönlü olarak sağlanmaya başlanmıştı. Ancak bu süreçte başta mesai saatleri öncesi ve hemen sonrası başta olmak üzere zaman zaman trafik yoğunluğu yaşanmış, evleri Karaköy istikametinde olan vatandaşlar, evlerine gidebilmek için Türbe ve şehitlik istikametindeki alternatifleri kullanmak zorunda kaldığı için yaşanan mağduriyetler zaman zaman şikâyetlere de dönüşmüştü.

 

 

Okullar bölgesine ulaşım trafiği arttıracak

 

Uzun soluklu çalışmaların ardından söz konusu istikametteki yol genişletme, asfaltlama ve kaldırım çalışması sonuçlandı. İnşaatı üstlenen firma yeni yolu çift yönlü trafiğe açarak bu kez karşı tarafı kapattı ve buradaki çalışmalarına başladı. Ancak bu kez de yeni yapılan yolun daha önce sokaklarla bağlantıları olan yerler kaldırım örülerek kapatılınca Karayolları ve Bartın Belediyesi ile vatandaşlar arasında itilaflar oluştu. Çünkü edinilen bilgiye göre, ilk planda açık olduğu görülen bazı sokakların Çevre yolu ile bağlantısı kesilirken, yol güzergâhındaki bazı market ve evlere ulaşım amacıyla planda yer alan yan yolun çevre yolunun tamamı boyunca süreklilik arz etmemesi vatandaşları isyan ettirdi. Güzergâhta yıllardır ‘okul yolu’ olarak bilinen ve yakın çevresindeki 3 okul ile çevre yolun bağlantısını sağlayan 158. Sokak’ın çıkışına da kaldırım yapılarak çevre yolu ile bağlantısı kesildi. Vatandaşlar bu duruma da tepki gösterdi. Taşımalı eğitimin yapıldığı bu okullara öğrenci taşıyan araçların bundan böyle ya Türbe istikametini kullanarak, ya da Özel İdare Kavşağı ile 923. Sokak’ı kullanarak okullar bölgesine gitmek zorunda kalacağına dikkat çeken çevre sakinleri, buralarda yaşanacak araç yoğunluğunun çevre yolu bağlantı noktalarında sıkıntılara neden olabileceğini söylüyorlar. Vatandaşlar Çevre yolunu kullanan araçların hızlı seyredebileceklerini anımsatarak istenmeyen kazaların meydana gelmesini önlemek adına yetkililerden yoldaki çalışma tamamen bitmeden bu soruna kalıcı bir çözüm bulmasını istediler.

 

 

‘Geçici’ olarak açılan yol tehlike saçıyor!

 

Vatandaşların eleştirdiği ve dikkat çekmeye çalıştığı bir diğer nokta ise Bartın Belediyesi’nin üst geçit yaparak yaya güvenliğini sağlamak istediği yerdeki geçici olarak karşı tarafa geçmeye izin verilen yola ilişkin. Özel İdare kavşağından sadece 100 150 metre ötede bulunan 923. Sokak’ın hemen karşısından şimdilerde ‘geçici’ olmak kaydıyla karşı istikamete yani 910. Sokak’a geçmeye izin verecek şekilde yolun düzenlenmesinin D010 Çevre Yolu’nu kullanan araçların trafik güvenliğini tehdit eden bir durum oluşturduğunu savunan çevre sakinleri “Bu yoldan karşıya geçmek isteyenler zaman zaman hızlı akan trafiği tehlikeye düşürebiliyorlar. Bu yüzden yetkilerin ivedilikle ‘şimdilik’ kaydıyla açıldığı belirtilen karşıya geçişleri sonlandırması ve trafik güvenliğini sağlaması gerekiyor” dediler. 

ETİKETLER : Bartın Karayolları Bartın Belediyesi Çevre Yolu Özel İdare kavşağı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›