İl Genel Meclisi’nden mandacılara destek

Karar organlarının seçimlerini tamamlayan Bartın İl Genel Meclisi, Manda Birliği’nin “Damızlık Manda Alımı Projesi”ne 110 bin TL ödenek ile destek verdi.
Bu haber 2021-04-07 10:33:25 eklenmiş ve 283 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde uygulanan "Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı" projesine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bartın ilinin de dâhil edildiğini belirten Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Bartın İlinde manda yetiştiriciliğinin hayvancılık kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu, son yıllarda manda sütü ürünlerinin üretimine yönelik eğilimlerin arttığını ifade etti.

Başkan Dursun, Bartın’da mandacılığın verimliliğinin artırılabilmesi ve sürülere yeni kan katma amacıyla 2016 yılında Manda Birliği’nce il dışından damızlık erkek manda alındığını anımsattı. Bu alımın üretime önemli bir katkı sağladığını söyleyen Dursun, ancak alınan mandaların aşım yeteneklerini yitirdiği ve sürüdeki dişi yavruların da döllenme yaşına geldikleri için sürüde akraba dejenerasyonu sonucu verim kaybının üretime olumsuz yönde yansıdığını belirtti.

 

 

Bu nedenle Bartın İl Genel Meclisi tarafından da konunun dikkate alınarak, Meclis’te yapılan değerlendirmeler sonucu projede belirtilen yetiştirici katkı payı oranının yüzde 10, İl Özel İdaresince verilecek finansman desteğinin de yüzde 90 olarak destekleneceğini söyledi. Dursun, “İl Genel Meclisimizde kabul gören projenin ilimizdeki manda üreticilerine şimdiden hayırlı olsun. Projenin Meclis’ten oybirliği ile geçmiş olmasından büyük bir memnuniyet duydum. Katkılarından dolayı tüm Meclis üyelerine de teşekkür ederim” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Genel Meclisi Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Manda Birliği Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›